Photo by: Junhan Foong on Unsplash

10 zaujímavostí o Spojených arabských emirátov

Emiráty, mestá prepychu a luxusu! Emirát, Dubaj momentálne najrýchlejšie rozrastajúce sa mesto na svete. Prečítaj si pár zaujímavostí o krajine ležiacej na pobreží Perzského zálivu, patriacej do federácie siedmych arabských emirátov. Krajine, ktorá patrí medzi najbohatšie krajiny sveta.

10.miesto - Najvyššia budova na svete

V Dubaji nájdeme mrakodrap Burj Khalifa, ktorý sa radí momentálne medzi najvyššiu budovu sveta. Má 828 metrov, 164 poschodí a vidno ju zo vzdialenosti takmer 100 kilometrov. Na 124. poschodí vo výške 442 metrov sa nachádza najvyššie položená vyhliadková veža na svete. V roku 2001 sa nachádzal len jeden mrakodrap. Dnes sa ich tam nachádza viac ako 400.

09.miesto - POPULÁCIA V DUBAJI

Vedel si, že len približne 15% ľudí žijúcich v Spojených emirátov sú domáci? Ostatní, cca 8 mil. sú prisťahovalci z rôznych okolitých krajín od Pakistanu, Indie, Iránu až po Bangladéš. Sú to väčšinou ľudia, ktorí pracujú na výstavbe majestátnych mrakodrapov. Životný štýl pôvodných občanov Emirátov a prisťahovalcov sa veľmi líši.  

08.miesto - žiadne dane

V Dubaji neplatíš žiadne dane! Daň z príjmu právnických osôb a daň z príjmu fyzických osôb a ani zrážkové dane sa v Dubaji či okolitých Emirátoch neplatí. Otvorenosť ekonomiky a spoločnosti je veľká aj preto, že práve zahraničný kapitál a zahraniční turisti tvoria významný zdroj príjmov tohto arabského štátu. Medzi ďalší veľmi dôležitý zdroj príjmu patrí predovšetkým ropa, ktorá dokázala behom 15 rokov vybudovať z púšte veľkomesto. 

07.miesto - SNEH NA PÚŠTI

V Dubaji nie je problém ani s lyžovaním. Ak by si dostal chuť na tento obľúbený šport úplne stačí, keď sa vyberieš do veľkého lyžiarskeho centra, ktoré sa nachádza vo vnútri budovy. Lyžiarsky komplex má 85 metrov vysokú vnútornú horu s 5 svahmi, na ktorej si na svoje prídu všetci nadšenci lyžovania. 

06.miesto - Lamborghini, Bentley ČI Ferrari

Polícia v Dubaji je vo svete známa luxusnými športiakmi, ktoré jazdia ulicami veľkomesta. Bohatí šejkovia, ktorí žijú v Dubaji nemajú problém si takéhoto tátoša lusknutím prsta zaobstarať a preto musí byť niekto na strane zákona, kto bude dávať pozor na prípadných cestných pirátov. Dokonca prišla informácia, že miestna polícia oznámila, že do ich testovania práve vstúpili aj úplne nové futuristické vznášadlá, ktoré bez prestávky zvládnu lietať 25 minút a najvyššia možná rýchlosť je určená na sedemdesiat kilometrov za hodinu. 

05.miesto - Ramadám

Ramadám patrí v moslimskej viere medzi najväčšie sviatky a počas neho sa nesmie do západu slnka konzumovať žiadne jedlo či požívať tekutiny. Moslimi žijúci na 80. poschodí a vyššie však musia na západ slnka čakať o čosi dlhšie ako tí, ktorí sa nachádzajú  niekde v uliciach mesta. Západ slnka tu niekedy trvá o 2-3 minúty dlhšie. 

04.miesto - Do roku 2015 bez adresy

V Dubaji len pred pár rokmi ešte stále nebolo možné poslať poštu, kedže sa tu nenachádzali žiadne čísla domov či názvy ulíc. Zmena nastala až v roku 2015.  

03.miesto - Licencia na alkohol

Ľudia žijúci v Dubaji potrebujú licenciu na to aby si mohli zakúpiť alkohol. Toto platí aj o rôznych podnikoch, ktoré sa nachádzajú na arabskej pôde. Oficiálne sa alkohol predáva iba na letisku. Všetky ostatné prevádzky potrebujú povolenie a ľudia starší ako 21 rokov a príjem cca 700€ musia vlastniť kartu, ktorá ich oprávňuje kupovať alkohol. Takáto licencia platí maximálne 1 rok.

02.miesto - DOMÁCI MAZLÍCI

Zbohatlí ľudia niekedy nevedia, kde končia pravidlá zdravého rozumu, to všetci dobre vieme. A preto sa krajina pred pár rokmi rozhodla zakročiť a zakázala v celých Spojených arabských emirátoch akékoľvek súkromné vlastníctvo a obchodovanie s voľne žijúcimi a nebezpečnými zvieratami. Predstav si, že sa vezieš v aute a obiehaš auto, kde na prednom sedadle spolujazdca sedí šelma. 

01.miesto - 90% Emirátov sú ľudoprázdne

Rozloha siedmych emirátov, ktoré tvoria federáciu SAE je 2x väčšia ako Slovensko. Aj napriek tejto veľkej rozlohe sú z 90% neobývané a územie tvorí púšť. Hlavné mesto je Abu Dhabi a najväčšie mesto Dubaj. V týchto dvoch mestách žije viac ako 80% populácie zo všetkých emirátov. 

3.5 2 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x