Photo by: Prateek Kochar on Unsplash

Aký rozpočet si pripraviť do Dubaja ?

Keď som videl Dubaj v televízori po prvý krát, povedal som si, že toto mesto musím raz vo svojom živote navštíviť. Zamestnám sa a našetrím si na to peniaze, určite to tam bude drahé!… A tak po viac ako desiatich rokoch túžiac už len pri pohľade na fotografie či dokumenty navštíviť emiráty sa mi to podarilo.

Bolo to v skutočnosti tak drahé ako som si myslel ? 

V tomto článku sa dozvieš s akým rozpočtom rátať, ak sa rozhodneš vycestovať do Emirátov. Dubaj či Abu Dhabi patria medzi najnavštevovanejšie Emiráty a ja som tam strávil 9 dní. Najviac som sa zdržiaval v Dubaji, kde sa nachádza viac miest na spoznávanie. Emiráty nie sú lacné, no ale ani nie drahé. 

Miesta ktoré som navštívil:

Pláže pri Burj Al Arab –  Nákupné centrum Dubai Mall – Spievajúcu fontánu v Dubaji – Mall of the Emirates – Trhy v starom meste Al Souq – Plavba loďkou po Dubai Creek – Dubai Miracle Garden – Dubai Jumeira Beach + ohňostroj na pláži – Dubai Marina – palmový ostrov Palm Jumeirah – La Mer Beach – Global Village – Abu Dhabi – Mešita Sheikh Zayed Grand Mosque Center – Výhľad zo 74 poschodia  mrakodrapu v Abu Dhabi

Môj budget:

900€ – 9 dní s letenkou a ubytovaním ****

AKO SA DOSTAŤ K LACNEJ LETENKE?

Ak ti nevadí letieť nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, tak sleduj výpredaje Wizzair-u, let trvá približne 5-6 hodín a myslím si, že je to najdlhší let nízkonákladovky. Letenka ťa môže vyjsť kľudne aj do 100€. Ak by si sa rozhodol letieť komfortnejšie spoločnosťou Emirates priprav si pár stoviek navyše. 

Ako riešiť ubytovanie?

Rozhodne predtým ako poletíš. Pri vstupe do krajiny síce nemusíš preukázať, kde budeš ubytovaný, ale po tak dlhom lete budeš rád, že máš kde prespať. Je už na tebe ako budeš riešiť ubytovanie či to bude kombinácia viacerých ubytovaní alebo jedno súvislé. Ja som riešil ubytovanie na 9 dní cez stránku Stayforlong.com, cena ubytovania pre 3 osoby vyšla celkovo na 580€ (2 367AED) v **** hoteli, čo je v prepočte na osobu 22€ na noc. (v cene je aj mestská daň). V blízkosti metra, obchodného centra Mall of Emirates a s bazénom, výrivkou a posilňovňou v cene.

Čo sa týka hlavného mesta Abu Dhabi, cena 20€ začína pri ***. Je to trochu drahšie. No určite odporúčam pri dlhšom pobyte kombinovať ubytovanie v obidvoch mestách (v Dubaji dlhšie). 

AKÉ SÚ TU CENY?

Ceny jedla a nápojov sa pohybujú v cenovom rozmedzí ako u nás. Ak ideš do fasfoodu zaplatíš menej ako v centre mesta v reštike. Alkohol je v krajine drahý.

V McDonalde som zaplatil za menu 6,50€ (26,50 AED)

Čaj v kaviarni pri pohľade na mrakodrapy Dubai Marina 3,90€ (15 AED), vodná šiša 27€ (110AED) alebo fastfood na pláži Marina Beach 8,60€ (35 AED). Pivo 9 € (36AED), alko koktejl na pláži 19€ (77AED).

Trojuholník pizze v obchodnom centre 3€ (12 AED) a cestoviny 5,40€ (22 AED). Večera v centre Dubai Mall vyjde na cca 17€ (70 AED) aj s výhľadom na spievajúcu fontánu. Za kávu si tu zaplatíš približne 5€ (20 AED). Humus tu stojí cca 8-10€ (40AED). 

Určite navštív aj trhy starého mesta, kde sa snaž zjednávať ceny. Patrí to k tomu a niektorí domáci si to jednoducho užívajú.

Ak sa rozhodneš nakupovať v mini markete, tak ako som to veľa krát robil aj ja, tak napríklad Coca Cola 2L ťa bude stáť 1,60€ (6,50 AED), mlieko 1L 1,80€ (7,30 AED), balená voda 0,5L 0,40€ (1,60 AED). 

A ČO CENY SLUŽIEB?

Prvá zo služieb, ktorú budeš potrebovať je preprava z letiska. V Dubaji sa nachádzajú dve letiská a letisko Dubai International Airport disponuje aj možnosťou zviesť sa do centra mesta metrom. V druhom prípade Al Maktoum International Airport je tu len možnosť taxíkom či autobusom.

Cena taxíka sa pohybuje z letiska do mesta cca 25€ (102 AED). V meste stojí taxík cca 10€ (40 AED). Využíval som Uber alebo domácu taxi službu Careem. Cesta z mesta do Global Village cca 19€ (77,60 AED). Ak cestujete skupinka, rozrátaj si tieto sumy medzi vás a hneď je tá suma prijateľnejšia.

Metro sa oplatí využívať častejšie, no nedostaneš sa sním na všetky miesta a po vystúpení si opäť budeš musieť volať taxík. Napríklad, ak sa chystáš na pláž, tie sú od stanice metra ďalej. Cena sa rozlišuje od toho do akej zóny cestuješ, jedna cesta vyjde cca 4-5 AED. Ako sa prepravovať Dubajom si prečítaj tu.

Čo ak by si sa rozhodol požičať auto? Už na letisku ťa víta široké spektrum požičovní áut. Odporúčam rezervovať si auto pár týždňov vopred. Cena na deň začína na približne 20€ (81,60 AED) za auto. Medzi lacné požičovne patria Keddy, Europcar či Alamo. Rezerváciu sprav cez stránku Booking.

Keď už sa nachádzam v arabskom svete, navštívil som aj Barber shop aby som si upravil bradu. Nájdeš ich na každom rohu ulice a rohu obchodného centra. Sú proste všade. Úprava brady a strihanie ma vyšla na 20€ (81,60 AED), takže nieje o čom, cena ako u nás. V obchodnom centre je to drahšie niekedy aj 2-násobne.

Ak sa budeš nachádzať na pláži, toalety a sprchy sú tu čisté a sú zdarma. 

KOĽKO MINIEŠ NA VSTUPNOM?

Tak a dostávame sa k tomu najhlavnejšiemu. Dubaj či Abu Dhabi sú obrovské mestá a ponúkajú nespočetné spektrum dobrodružstva. Sú to mestá, kde nájdeš všetko. Lyžiarske stredisko, púšť, aquapark, záhrady z kvetov, let helikoptérou či balónom, výstup na najvyššiu budovu sveta, veľké obchodné centrá, lacné zlato, okruh formuly F1… A mohol by som kľudne pokračovať.

Tu zohráva najväčšia časť tvojho budgetu (pokiaľ nejdeš za účelom objavovať kuchyňu), tu sa rozhoduje koľko ťa vyjde dovolenka či trip v Emirátoch. Koľko si ochotný minúť, aby si videl a zažil toho čo najviac. Aké sú ceny vstupeniek a čo stoja atrakcie si pozri v obrázkoch.

Ja som stihol za 9 dní len polovicu z toho čo som všetko chcel vidieť. No a preto mám dôvod navštíviť Emiráty ešte raz 🙂

NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR ABY SA TI DOVOLENKA NESTALA PREDRAŽENOU

Ak budeš využívať taxík cez mobilnú appku, porovnaj si ceny Uberu a Careem služieb. Veľmi dobre spolupracuje aplikácia Google Maps.

Na trhoch v starom meste zjednávaj ceny. Niekedy domáci pridajú 2x väčšiu cenu pretože rátajú stým, že budeš zjednávať na cene. Magnetky a suveníry domov sú tu lacnejšie ako v meste.

Dávaj si pozor na mobilné dáta či hovory. Emirátoch neplatí EU regulácia. Môžeš si zakúpiť turistickú SIM kartu, ktorá, ale nie je lacná. 500MB inetrnet za 15€ (61 AED) alebo 2GB internet za 27€ (110 AED). V týchto balíkoch sa nachádzajú aj nejaké minúty na telefonovanie.

SÚHRN

Čo sa týka cestovania po Dubaji a stravovania, ceny sú ako u nás. Taxi odporúčam využívať ak ste skupinka napr 3-4. Najviac ti z tvojho budgetu ukrojí vstupné na rôzne atrakcie či výlet do Abu Dhabi. Pokiaľ ideš za účelom vidieť toho čo najviac. Ja som neabsolvoval výlet do púšte či výhľad z najvyššej budovy sveta. To je dôvod prečo chcem Dubaj navštíviť opäť.

Čo sa týka cien oblečenia v obchodných centrách, v niektorých prípadoch sú ceny nadhodnotené. Vhodné je využiť nejaké zľavy. Parfém, ktorý si kupujem v Zare na Slovensku bol v Dubaji predražený o 100%. Za to v Nike boli výpredaje a tak sa mi niečo utrelo 🙂 

Takže, prichystaj si budget minimálne 900€ ak sa rozhodneš deväť dní cestovať a spoznávať miesta Dubaja.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
2 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Sledovala som 🙂 Dubaju som sa dlhý čas vyhýbala, ale asi spravím kompromis s priateľom, kedže on by tam veľmi rád išiel . Prajem veľa šťastných km.

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
2
0
Chcem napísať komentár x
()
x