Aký rozpočet si pripraviť na Bali?

Máš v pláne vycestovať na Bali, ale nevieš s akým budgetom počítať? Chceš vycestovať bez cestovky a vidieť toho čo najviac ? 

Najdrahšia na tripe bude letenka, no kto hľadá ten nájde. Môže sa stať, že nájdeš výpredaj a kúpiš do 300eur. Mňa letenka vyšla 390€ z Londýna. Letenky hľadám na stránke pelikan.sk, tento web ma ešte nikdy nesklamal a ani ľudia, ktorí pracujú na online chate tejto vymakanej stránky.

Na Bali som strávil deväť čistých dní a dva dni v lietadle, letel som spoločnosťou China South Airlanes. V cene letenky máš 2x jedlo, kozmetickú tašku, nealko nápoje, víno, horúci ručník na utretie tváre čí deku na prikritie. Ak sa rozhodneš letieť spomínanou leteckou spoločnosťou, neoľutuješ. Ak si vyberieš inú, servis bude určite podobný. 

No a poďme k cenám na Bali. Po príchode som si zamenil v najbližšej zmenárni 150€, (2 330 000IDR) s ktorými som vedel existovať približne štyri dni. Všetko pravdaže záleží aj od toho, čo v dané dni robíš. Všetky náklady na deväť-dňový trip na Bali vyšiel do 400€ (bez letenky). V sume je zahrnuté cestovanie ostrovom na skútroch, taxi službou a firmou, ktorá zabezpečuje transport s fakultatívnymi výletmi. V sume je taktiež zahrnutý transfer loďou na susedný ostrov Nusa Penida, stravovanie, ubytovanie, vstupné, proste všetko…

AKO RIEŠIŤ UBYTOVANIE ?

Ubytovaní je na Bali nespočetné množstvo. Je z čoho si vyberať.

Cena (osoba/noc) ubytovaní sa líšia podľa polohy a počtu osôb a samozrejme od tvojich očakávaní, štandardu a potrieb. Nájdeš tu lacné ubytovanie pre 2-3 osoby za 4€, ale v pohode aj komfort za 40€. Ak hľadáš ubytovanie, ktoré bude vyzerať čisto a jednoducho, tak hľadaj okolo sumy 10€/noc. Medzi ubytovania patriace do strednej triedy ťa vyjdu okolo 22€/noc. Nad sumu 40€ sa ti ponúka luxus a komfort s krásnym výhľadom na ryžové polia.

Všetko záleží od toho koľko chceš investovať a na čom všetkom si potrpíš. Ja som sa snažili cestovať čo najlacnejšie, ale zas tak, aby som mal teplú vodu a postel, na ktorej sa dá vyspať. V priemere ubytovanie okolo 10€/noc.

Pozri si niektoré z ubytovaní ktoré som využil:

Hostel Pudak Sari Unizou Hostel za 9€ na noc/osoba. Krásny bazén, čisté izby a na recepcii usmiaty personál. V blízkosti oceánu a hlavnej ulice plnej obchodov a reštaurácií. Taktiež na skok od letiska, kľudne sa tam dostaneš aj po svojich.

Jednoduché ubytovanie na ostrove Nusa penida v hostely Nusa Penida Homestay za 6€ noc/osoba. Na ostrove Nusa Penida toho na výber moc nebolo a ubytovania sa tam v priemere pohybovali okolo 10€/osoba 

Drahšie ubytovanie s bazénom na izbe, veľkou mäkkou posteľou a obrovskou kúpeľňou bolo  v **** rezorte Bhanuswari Resort & Spa, kde noc vyšla na osobu 23€. Na Bali sa pravdaže nachádzajú aj omnoho drahšie ubytovania, ale ver mi, ak si rozhodnutý cestovať po ostrove a spoznávať toho čo najviac, veľa z tých služieb čo hotel/rezort ponúka nevyužiješ… Tak ako aj my. Mali sme tu možnosť wellnessu, ale… nebolo kedy.

Ubytovanie v oblasti Munduk sa nachádza približne 50km od letiska v Denpasare. Puri Sunset Homestay sa nachádza v horskej oblasti a noc ťa vyjde na 9€. 

Noc v hotely Collection O 14 Sun Boutique Hotel nás vyšiel na osobu 16€.

ČO STOJÍ JEDLO NA BALI?

Nezabudni ochutnať typickú kuchyňu. Na hinduistickom Bali sa nekonzumuje hovädzie mäso a preto je špecialita pečené prasiatko. Večera ťa vyjde v priemere do 5€ (70 000IDR). Jedlo je na Bali lacné a dokážeš sa tu najesť do sýtosti. 

Fast Food ako je McDonald’s ťa vyjde na 3€ (45 000IDR) menu a k tomu aj oreo zmrzlina. Ceny v reštikách sa pohybujú aj podľa polohy a čim viac ti príde luxusnejšia, tým viac si zaplatíš. Môže sa stať, že natrafíš na reštauráciu, v ktorej zaplatíš viac ako na Slovensku. Nakoľko krajinu navštevuje veľa turistov, nájdeš tu aj taliansku, grécku či francúzsku kuchyňu. Pizza či cestoviny stoja v priemere 5-6€ (90 000IDR).

Určite stojí za zmienku skúsiť pouličné jedlo, ktoré je stále čerstvé a vyjde ťa do 2€ (31 000IDR). 

Fľaša 1,5 litra čistej vody stojí od 0,50 centov (7 500IDR). Priplatíš si za fľašu vína či tvrdý alkohol. Miestny ľudia alkohol nepijú a predáva sa tu prevažne pre turistov. Najlacnejšie víno cca 6€ (90 000IDR), fľaša Absolut vodky či Jack Daniels ťa odľahčí aj o 35€ (545 000IDR).

AKO JEDNODUCHO PRECESTOVAŤ OSTROV?

Turisti chcú na ostrove biznis a preto sa nemusíš báť, že by si sa nedostal na druhú stranu ostrova. Ak si plánuješ požičať skútre, najlepšie spravíš, ak si ich zajednáš priamo na recepcii hostela/hotela. Priprav sa na chaotickú premávku na cestách. Skútre odporúčam na prepravu z hotela na turistické miesta. Vždy použi prilbu, vyhneš sa zbytočným pokutám. Čo sa týka medzinárodného vodičského preukazu, vôbec nie je potrebný. 

Cena skútrov: skútre sú najlepšia voľba ako sa mestom prepravovať. Nakoľko je tam premávka, na niektorých miestach hustá, skútrom sa dostaneš na akékoľvek miesto. Chvíľu po vyjdení do premávky budeš v šoku, ale potom to už bude o zvyku a strach prejde. Ceny skútrov ťa vyjdu na približne 3€ (45 000IDR) na deň, bez zložitých papierovačiek. Nájdeš ich na každom rohu. Najjednoduchšie ak poprosíš na recepcii hotela/hostela a oni sa o všetko postarajú. Skútrom sme sa napríklad prepravovali v hlavnom meste, ak sme chceli pozrieť okolité chrámy alebo pláže.

Cena taxika: V hlavnom meste a v jeho okolí využívaj len taxi službu Blue Bird, používajú taxameter bez toho aby si ich na to upozornil. Ja som takto nasadol do taxíka inej spoločnosti (nespomínam si aká to bola, ale taktiež mali modrý taxík) a len za to, že som nastúpil si vypýtal prehnanú cenu, a tak som hneď vystúpil. Blue Bird majú v pohode ceny do 2-3€ (cca 37 000IDR) v meste. 

Cena prepravy na dlhšie vzdialenosti: Opäť využi možnosť recepcie hotela o možnosť transportu. Tento presun na ďalší hotel sme mali zabezpečený aj s fakultatívnymi výletmi na rôzne turistické miesta.

S vodičom sme si vymenili tel. číslo a celý náš pobyt na Bali sme boli v kontakte cez aplikáciu whatsapp. Keď sa mu nedalo prísť, dohodil nám niekoho iného. 

Vo väčšine prípadov ťa vodič cestou na druhý hotel/hostel zoberie na rôzne atrakcie a pamiatky. Za 20€/osoba prišiel vodič pre nás a cestou na ďalší hotel nás zobral na 3-4 turistické miesta, kde sme už neplatil ani za vstup. Na ubytovanie sme sa dostali väčšinou až vo večerných hodinách. Čiže sme celý deň vyplnili naplno.

CENA SLUŽIEB

Cena mobilných dát: Hneď po príchode na letisko určite využi možnosť vymeniť SIM kartu v mobilnom telefóne. Pracovníci ti ju vymenia a získaš podľa ponuky aj 15GB internetu na celý pobyt za 7€ (100 000IDR)

Cena práčovne: Ak sa chystáš na 2-3 týždne, či viac, určite oceníš možnosť využiť práčovne a tým pádom nemusíš zo sebou niesť toľko oblečenia. Cena sa pohybuje do 2€ (cca 25 000IDR) za približne 7-8 kusov oblečenia.

Výber z bankomatu: Ak cestujete do tak vzdialenej krajiny, určite nie z jednou platobnou kartou. Najlepšia varianta je vlastniť platobnú kartu spoločnosti Visa aj Mastercard. Totižto nie všetky bankomaty/posterminály v obchodoch  podporujú všetky kartové spoločnosti. Čo sa týka výberu, je dobré si pred odchodom zistiť aký poplatok si účtuje tvoja banka za výbery mimo EU a koľko si vieš maximálne vybrať na deň.

SÚHRN

Bali je raj. Lacný tropický raj! Ak si stále váhal nad cestou kvôli rozpočtu, tak dúfam, že ti článok pomohol k rozhodnutiu vyraziť na najdobrodružnejšiu cestu. 

S budgetom 350€  na 9 dní si jednoducho vystačíš a zažiješ super spoznávaciu dovolenku. 

5 3 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x