Domorodá brazílska žena plače, keď za ňou horí Amazonský dažďový prales

Keďže požiare v amazonskom dažďovom pralese stále horia, stále viac sa objavujú správy z tejto oblasti.

Zábery z lesa ľudia zdieľajú na sociálnych médiách, kde sa objavilo aj video pôvodnej ženy Pataxó, ktorá v slzách vyjadrila  svoj názor za rozpáleným lesom, čím kritizovala brazílske úrady a osoby zodpovedné za pokračovanie devastácie.

Mnohí miestni obyvatelia tvrdia, že lesné požiare sú zakladané úmyselne, čo zabezpečí vyčistenia veľkého priestoru, ktorý umožní rozvoj pre ďalšie farmy a ranče pre dobytok.

Žena menom Pataxó vo videu hovorí: Dva roky sme sa snažili zachovať (našu rezerváciu) a títo kreténi prišli a spálili to. Zabíjajú naše rieky, naše zdroje života a teraz zapálili našu rezerváciu.

Keďže požiare upútali pozornosť na celom svete, hovorí sa, že prezident Jair Bolsonaro rozmiestňuje vojenské jednotky pre „bezprecedentné“ operácie, aby sa pokúsil uhasiť požiare. Aj keď v piatok večer strávil v komediálnom klube, zatiaľ čo predtlačený prejav bol vysielaný do národa.

Minulý týždeň vydala agentúra NASA snímky nasnímané z vesmíru, ktoré ukazujú obrovské množstvo požiarov ovplyvňujúcich Amazon, ktorý pokrýva severozápadnú Brazíliu a zasahuje do Kolumbie, Peru a ďalších juhoamerických krajín. Tento pohľad je nepochybne šokujúci, ale požiare sa v porovnaní s Angolou a Konžskou demokratickou republikou zdajú byť minimálne.

Mapa požiarov vytvorenou NASA na celom svete ukazuje ohnivé červené bloky, ktoré sa tiahnu takmer výlučne od východu na západné pobrežie a ktoré zahŕňajú obidve oblasti. 

HORÍ NÁM DOMOV…

Makron patrí k mnohým svetovým lídrom a celebritám, ktoré vyjadrili obavy z amazonských požiarov. Pomoc prislúbili štáty G7 a aj Leonardo DiCaprio zvyšuje informovanosť o tejto otázke a nedávno jeho organizácia Earth Alliance venovala 5 miliónov dolárov 5 miestnym organizáciám priamo súvisiacim s bojom proti plameňom.

DiCaprio minulý týždeň zavesil post na svoj instagram:

Pľúca Zeme sú v plameňoch. Brazílsky Amazon – domov pre 1 milión domorodých obyvateľov a 3 milióny druhov – horí viac ako dva týždne. Od začiatku tohto roka došlo v brazílskej Amazonii k 74 000 požiarom – v rovnakom období minulého roka došlo k ohromujúcemu 84% nárastu (Národný inštitút pre vesmírny výskum, Brazília). Vedci a ochranári prírody pripisujú zrýchľujúce sa odlesňovanie prezidentovi Jairu Bolsonarovi, ktorý po nástupe do úradu v januári otvorene pozval drevinárov a poľnohospodárov, aby vyčistili pôdu. “Najväčší dažďový prales na svete je kritickým prvkom globálneho klimatického riešenia. Bez Amazonu nemôžeme udržať otepľovanie Zeme pod kontrolou. „Amazon potrebuje viac ako naše modlitby.

Prezident Bolsonaro najprv tvrdil, že jeho vláda „nemá zdroje“ na uhasenie požiaru, hoci v piatok 23. augusta povolil armáde, aby pomohla vysporiadať sa s horúčavami kvôli nárastu tlaku zo zahraničia. Napriek tomuto novému usporiadaniu však prezident stále nie je ochotný prijať pomoc 22 miliónov dolárov, ktoré prisľúbila G7.

Požiare v Amazonskom pralese vyvolali celosvetový záujem a medzinárodné reakcie, pričom sa do kampane na podporu zapojili ľudia na sociálnych sieťach aj politici a celebrity. Všetci volajú o pomoc, tvoria zbierky, chcú do Brazílie poslať peniaze na záchranu dažďového pralesa. Brazílsky prezident Jairo Bolsonaro však aktivistov haní a francúzskeho prezidenta dokonca vysmial.

AFRIKA V PLAMEŇOCH…

NASA označila Afriku za „kontinent s ohňom“, ktorý je domovom najmenej 70% z 10 000 požiarov na celom svete v priemere v mesiaci august, hoci agentúra tvrdí, že počet požiarov je z roka na rok rovnaký. Zatiaľ čo francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že uvažuje o začatí medzinárodnej kampane na pomoc krajinám subsaharskej Afriky.

Podľa satelitných snímok NASA, zaznamenala Angola za obdobie minulého týždeňa, takmer trikrát viac požiarov ako Brazília, čo naznačovalo okolo 6 000 požiarov v Angole, viac ako 3 000 v Kongu a niečo viac ako 2 000 v Brazílii. Hoci Angola a Kongo dominujú v počte požiarov, vyskytujú sa často v riedko zalesnených savanách a na poliach pestovaných malými poľnohospodármi, čo ich vedie k menšiemu záujmu o odlesňovanie ako v Amazonii, uviedla Sally Archibald, profesorka na Wits University v Johannesburgu.

Informácie čerpané: time.com, unilad.uk, Noizz.aktuality.sk

Fotografie: uniland.uk

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x