Photo by: Andreas NextVoyagePL on Unsplash

Dovolenka na Santorini ponúka všetko pre milovníkov romantiky

Ostrov sa nachádza na juhu súostrovia Kyklady. Jeho podobu ovplyvnila sopečná činnosť, preto dnes láka turistov svojimi charakteristickými útesmi a piesočnatými plážami sfarbenými dočervena alebo dočierna. Svetoznámy je aj svojou architektúrou v bielo-modrej farbe. Na svoje si prídu milovníci gréckej kuchyne. Tu na ostrove si ju vždy vychutnáte s krásnym výhľadom. Ak uvažuješ kam zobrať priateľku na romantický pobyt, tak ver, že Santorini je tá správna voľba.

POČASIE

Ostrov Santorini má príjemné stredomorské podnebie. Letá sú dlhé, teplé a suché. Len zriedkakedy sa vyskytne dažďová prehánka. Rýchlo však pominie a opäť vyjde hrejivé slnko. Užiješ si až 12 hodín slnečného svitu. Teploty sa pohybujú okolo 30ºC. V polovici júna prichádzajú vetry známe ako meltémi, ktoré zmierňujú letné horúčavy. V letnom období sa voda v mori zohreje na 25ºC. Najväčšie množstvo zrážok padne v období od novembra do apríla, obzvlášť v decembri a januári. Zimy sú mierne s priemernými teplotami okolo 10ºC.

DOPRAVA

Najlepší spôsob aký zvolíš je požičať si auto alebo štvorkolky. Ak plánuješ vidieť celý ostrov, čo určite odporúčam, tak využi niektorú z týchto možností. Neoľutuješ. Jazdí sa po pravej strane ako u nás.

Hneď ako dorazíš na Santorini, na letisku ťa budú čakať rôzne požičovne áut. Auto vieš požičať aj v priebehu tripu v hlavnom meste Fira a vrátiť ho na letisku.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Santorini patrí medzi drahší výber dovolenky. Ceny sú vysoké. Káva cca 4 eurá a za večeru či obed zaplatíš cca 15- 20 eur

º Ostrov je tak malý, že nie je šanca, aby si ho autom neprešiel celý a neocitol sa na niektorých miestach 2x

º Chceš romantiku ? Santorini ti ponúka všetko čo k tomu patrí

º Cez turistickú sezónu je mesto Oia pri západe slnka prepchaté turistami

º Vodu na pitie si kupujte vo fľašiach. Voda, ktorá tečie z kohútikov je síce filtrovaná, ale stále pomerne slaná. Zistil som to pri sprchovaní. Takže v podstate som sa sprchoval v slanej vode, pravdaže to ani nezistíš pokiaľ sa ti voda nedostane do úst

º Letisko je priamo na ostrove a na okolité je možné dostať sa loďou

DOVOLENKA NA SANTORINI

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

White Beach
Red Beach
Vlychada Beach

White beach je malá pláž vzdialená 14 kilometrov od mesta Fira. Zložená je z pemzových kameňov a šedého vulkanického piesku a kamienkov, rovnako ako zvyšok pláží na ostrove Santorini. Voda je krásna krištáľovo čistá. Vzhľadom k svojej polohe, nie je tak populárna, takže je izolovaná a je to ideálne miesto pre relaxáciu a oddych.

Na pláž sa autom nedostanete a existujú zatiaľ len dva spôsoby ako sa tam dostať. Je to buď loďou z Red Beach alebo pešo zo susednej pláže Cambia.

Čo sa týka Red Beach, bezpochyby stojí za návštevu vzhľadom na to, že je to vzácny pohľad, pravdepodobne unikátny na celom svete, kde je červená dominantná farba. Je obklopený strmými červenými kopcami, ktoré vytvárajú úchvatnú divokú scenériu. Ak stojíte na vrchole, budete sa pozerať na obrovské sopečné skaly, ktoré sa nachádzajú v mori či na malé kamienky a piesok rôznych farieb, hlavne červenej pozdĺž pláže.

Tato nádherná paleta kontrastných farieb vás očarí.

Vlychada Beach– vstup do mora sprevádzala kamenistá pláž, taktiež aj dosť pokojná, takže ak si chcete zabehať na pláži, ktorú máte pred hotelom odporúčam túto. Pár ľudí a jemné (horúce) kamienky pod nohami. 

KAMARI BEACH

Kamari Beach sa nachádza v prímorskej dedine Kamari, 10 km juhovýchodne od mesta Fira a v blízkosti letiska. Táto čierna sopečná pláž je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších letovísk na ostrove Santorini.  Sú tu hotely rôznych zazmluvnených cestoviek a preto sme aj na každom rohu stretali Slovákov či Čechov. 

Pláž je zložená z čierneho vulkanického piesku a je dlhá 5 kilometrov. Napriek tomu, že je veľmi vyťažená je udržiavaná a čistá. Je tu aj príležitosť zažiť rôzne vodné športy, ako sú windsurfing, vodné lyžovanie, surfing a kajaky. 

Dlhá, paralelná promenáda je ideálna pre príjemnú prechádzku, kde narazíte na rôzne obchody. Živá atmosféra v mnohých kaviarňach, baroch, reštauráciách a nočných kluboch pri mori vám ponúkajú príjemne strávený čas. Pláž je ideálna pre všetkých a je  typickou plážou Santorini, tohto sopečného ostrova.

OIA

Oia je malé mestečko, kde sú postavené malebné domy s klasickými modrými strechami, veterné mlyny a grécke kostoly s  typickými zvonmi. Z reštaurácie pri vychutnávaní si výbornej gréckej kuchyne môžeš obdivovať vulkán Palia a Nea Kameni v celej ich kráse.

Mesto je najvyhľadávanejším miestom na ostrove a turisti si sem prichádzajú vychutnať západ slnka, ktoré sfarbí nielen oblohu, ale i všetky bielo-modré domčeky. Oplatí sa zostať aj po západe, kedy sa celé mesto rozsvieti do farieb a zriedi sa počet turistov a ty si budeš môcť nakúpiť suveníry a navštíviť bary a kaviarne.

Oia nemá žiadnu pláž, no dá sa zájsť k moru, napr. dolu do mesta Ammoudi, ktoré je vlastne prístavom, preto to nie je najlepšie miesto na oddych. 

FIRA

Len na skok sme boli ubytovaní od hlavného mesta Fira. Nachádza sa tu veľa možností kde sa najesť, nakúpiť či oddýchnuť si s ľadovou limonádou pred žeravým slnkom. V každom meste či už v Oia alebo Fira sa nachádza väčšie parkovisko, kde nebude problém zaparkovať. Ak máš v pláne ísť si večer niekam vyhodiť z kopýtka, tak toto mesto ti ponúkne to, čo hľadáš. Hudbu som do hotela počul do skorého rána.

Navštívte aj chrám Metamorphosis, ktorý tu stojí  z 19. storočia. 6 km juhovýchodne od hlavného mesta Fira je postavený kostol Episkopi Gonias.

AKROTIRI

Najvýznamnejším archeologickým miestom na Santorini a jedným z najvýznamnejších archeologických lokalít v Egejskom mori – je Akrotiri a nálezy vykopávok, ktoré začali v roku 1967.  Akrotiri (Promontory) sa nachádza na juhozápadnom cípe ostrova, 15 km od mesta Fira. Je to skutočný ostroh, s obrovskými útesmi, ktoré sa tiahnu dva kilometre západne od najjužnejšej časti ostrova Santorini. 

Niektorí turisti sa domnievajú, že práve na ostrove Santorini bola kedysi bájna Atlantída, ktorú more zaplavilo pri výbuchu sopky.

PLAVBA NA ČINNÚ SOPKU

Obľúbeným výletom býva plavba na malý neobývaný ostrovček sopečného pôvodu Nea Kamei so svojim vulkánom. Tunajší kráter vďaka stúpajúcemu dymu napovedá, že ide o stále činný vulkán. Budete môcť vystúpiť až k 130 metrov vysokému kráteru, ďalej uvidíte horúce pramene a budete sa môcť aj kúpať. Počas výletu uvidíte tiež  ostrovček Thirasisa a dedinku Manola.

Výlet na ostrov ti vie zabezpečiť hotel, v ktorom budeš ubytovaný.

yposkafa

Prespite v skalných útvaroch, ktoré v minulosti vybudovali obyvatelia na ochranu pred prímorskými vetrami. Dnes sú mnohé yposkafa (ako ich nazývajú) prerobené na ubytovacie zariadenia a poskytujú tak naozaj originálnu možnosť, ako na ostrove prespať. Aspoň jednu noc.

 

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x