Eilat? Rozhodne áno! Aký program zvoliť ak sa vyberieš do mesta obmývaného Červeným morom?

Eilat, mesto krajiny Izrael, prezývané v našich končinách aj ako krajina blízkeho východu. Eilat a Bratislavu delí 3-hodinový let ponad Egejské a Stredozemné more. Mesto v južnom cípe Izraela sa v poslednom období teší popularite a predaj lacných leteniek nízko-nákladových spoločností zvyšuje povedomie o tomto modernom meste, ktoré je zaujímavé nielen na povrchu ale aj pod hladinou Červeného mora, kde ťa čaká svet koralov a farebných rybičiek. Čo by si mal navštíviť a vidieť ak sa rozhodneš odletieť si za teplým počasím do Eilatu?

POČASIE

Počasie je príjemne teplé počas celého roka. Ovplyvňujú ho blízke púšte, ale tiež príjemný vánok od mora. Eilat patrí k najteplejším miestam Izraela. V letných mesiacoch nie je nič prekvapivé, ak teploty vystúpia na horúcich 40ºC. Zimy sú rovnako teplé. Teploty sa i v najchladnejšom období pohybujú okolo 20ºC. Zrážok padne v priebehu roka veľmi málo. – zdroj: dovolenka.sme.sk

DOPRAVA

Najlepší spôsob aký zvolíte pri cestovaní krajinou je zapožičanie si auta. Najlepšie tak spravíte ešte pred návštevou. To, čo k tomu treba nájdete v samostatnom článku.  Dostanete sa aj na miesta kam by ste sa autobusom len ťažko dostali.

Ak však chcete radšej zvoliť autobus či vlak, spoje si skontrolujte na tejto stránke TU alebo TU. Určite pri veľmi častom cestovaní týmto druhom dopravy odporúčam nejakú zľavovú kartu aby si niečo ušetril, napr. Israbus. Pozor na sviatok Šabát, vtedy nejazdí ani autobusová doprava.

BEZPEČNOSŤ

Eilat je turisticky vyhľadávaný a bezpečný. Je viac otvorený ako napríklad Jeruzalem, ktorý je stále konzervatívny. Čo sa týka cestovania, nieje problém sa z Eilatu bezpečne dostať do Jeruzalema. Neodporúča sa cestovať pri pásmo Gazy, je to vojnová zóna. Najmenší problém som nemal ani pri cestovaní cez oblasť Palestíny.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Pri vycestovaní si skontroluj cestovný pas. Musí ti platiť ešte minimálne 6 mesiacov po návrate domov. 

º Ak v meste pobudneš aj cez víkend, priprav sa na sviatok Šabát, ktorý v Izraeli býva v sobotu. Tento sviatok sa začína už v piatok po západe slnka a končí v sobotu po západe slnka. Potraviny a obchody sú v tomto čase zatvorené. Taktiež je niekedy problém v tento deň odovzať požičané auto. Nejazdia ani autobusy mestskej či medzimestskej dopravy (súkromný prepravcovia áno).

º Očkovanie do krajiny nie je vôbec potrebné, dokonca aj voda je pitná a nezávadná, ale aj tak odporúčam kupovať balenú.

º Ak plánujete navštíviť v blízkej dobe iné arabské krajiny, s ktorými nemá Izrael dobré politické vzťahy, netreba sa obávať. Pečiatku do pasu nedostanete. Ak by aj prišlo k tomu, popros colníka aby ti ju tam nedal, nakoľko máš v pláne cestovať a spoznávať iné krajiny, kde by razítko mohlo byť problémom.

º Izrael nie je lacná krajina. Takže sa treba pripraviť aj na vyššie ceny a taktiež je tam zdravotníctvo na vysokej úrovni a preto nepodceňuj kvalitné cestovné poistenie. 

º El. zásuvky sú také ako u nás doma. V Izraeli neplatí EUroaming, čiže odporúčam miestneho operátora.

º Treba sa pripraviť na detailné kontroly pri príchode do krajiny, ako aj pri odchode.

dovolenka v EILATE

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

PLÁŽ Mosh´s Beach A North Beach

Mosh´s Beach– Ide o najteplejšiu pláž v Eilate. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií s krásnym výhľadom na hory Jordán. Vďaka krásnemu moru, chutnému jedlu a úžasnej hudbe je Mosh’s miestom, kam sa vydať za relaxom. Nachádza sa tu piesočnatá pláž. 

North Beach- pláž s nekonečným množstvom reštaurácií, nočných klubov, obchodov a rôznych džúsových barov. Na svoje si prídu aj milovníci vodných atrakcií a športov. V krištáľovo čistej vode Červeného mora môžeš plávať, šnorchlovať, zajazdiť si Jet Ski, vidieť mesto z vtáčej perspektívy vďaka parasailingu alebo si zajazdiť na banánovom člne. Relaxovať budeš na piesočnatej pláži.

Dolphin Reef

Útes delfínov v Eilate na pobreží Červeného mora ponúka čarovnú a jedinečnú príležitosť pozorovať a plávať popri najkrajších morských tvoroch prírody. Útes je domovom pestrej škály tropických rýb a krásnych koralov. Delfíny nie sú chované v zajatí, žijú vo svojom prirodzenom prostredí a majú voľný prístup na otvorené more. 

Otváracie hodiny:

nedeľa – štvrtok: 09:00 – 17:00;

Piatok – sobota a sviatky: 09: 00-16: 30.

V areáli Dolphin Reef sa nachádzajú aj relaxačné vodné bazény, reštaurácia a plážový bar, umelecký a remeselnícky kútik a hľadisko s filmami o delfínoch.

centrum mesta a hudobná fontána

Turistami vyhľadávané a obľúbené mesto Eilat. Počas celého roka sa tu drží príjemná teplota, ktorá v letných mesiacoch atakuje teploty 40 stupňov.  V centre mesta je možnosť posedieť v reštaurácii, kaviarni, bare, zábavných parkoch, múzeí a ďalších atrakcií. Nemalým lákadlom pre mnohých turistov je nakupovanie bez DPH, keďže sa Eilat nachádza v zaujímavej bezcolnej zóne.

Určite si nenechaj újsť svetelnú show. Pri mojej prvej návšteve Eilatu fontána nefungovala a bola v rekonštrukcii. Je to veľkolepá audiovizuálna show. Podobné fontány v súčasnosti nájdeš vo významných svetových mestách ako Barcelona či Las Vegas.
Hudobná fontána sa nachádza vedľa hlavného parku a múzea priamo oproti letisku a je vybavená inovatívnou technológiou a efektami, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre fontánu v Eilate.

Podvodné observatórium

Unikátnou atrakciou mesta je podvodné observatórium. Observatory Park ponúka podvodné plavby ku koralovému útesu. Uvidíte rôzne tematické prehliadky, žraloky alebo aj korytnačky. Park sa nachádza neďaleko mesta, kúsok od hraníc s Egyptom.

TIMNA PARK

Park Timna sa nachádza približne 25 km severne od Eilatu v izraelskej púšti Negev. Jednou z najväčších atrakcií na juhu Izraela je park zasadený do nádherne majestátneho púštneho prostredia. Má úžasnú históriu, geológiu a množstvo neočakávaných aktivít vrátane tých na jazere (áno, jazero v púšti!). Park Timna sa rozkladá na ploche asi 15 000 akrov v údolí v tvare podkovy obklopenej strmými útesmi. Park je otvorený denne od 08:00 do 16:00 okrem piatku, keď sa park zatvára o hodinu skôr, o 15:00.

Najlepší spôsob je vydať sa napriek púštnym parkom autom! Pešo by ti to trvalo mesiac 🙂 Pre istotu si pozri web, ak by sa niečo zmenilo.

Camel Ranch

Ak túžiš po poriadnom zážitku vydaj sa len pár km od Eilatu do ťavieho ranču. Ranč ponúka rôzne atrakcie, ktoré môžeš vidieť na videu. Môžeš si užiť jazdu na ťavách alebo sa môžeš vydať na exkurziu do púšte na motorkách. Na území ranča sa tiež nachádza obrovský lanový park s atrakciou Bungo Jump. Občas sa tu konajú aj rôzne koncerty, ktoré okoliu púšte dodávajú príjemnú atmosféru. Otváracia doba ranču je od 8:30 do 19:00 (v nedeľu zatvorené), ale pre istotu si to over: Oficálna stránka ranču a FB stránka ranču. Ak ste skupinka ľudí, objednajte si sprievodcu a zarezervujte si výlet pár týždňov predtým.

Mount Zefahot

Opäť ďalšie dobrodružstvo, kde si vychutnáš krásny pohľad na západ slnka. 

3-hodinové turné na džípe. Táto trasa ti ukáže úžasný výhľad na púšť Eilatu. Exkurzia prechádza cez koryto rieky Šalamún, stúpa po vrchu Yoash, aby ťa nakoniec prekvapila výhľadom na Ejlatský záliv a štyri hranice Jordánska, Izraela, Egypta a Saudskej Arábie.

Túto exkurziu na jeepoch so západom Slnka a opekaním arabského chleba na ohni s výborným bylinkovým čajom, zarezervuješ jednoducho na Tripadvisor.

Jachtou na otvorené more

Vyplávaj na prúdy Červeného mora a choď sa šnorchlovať do koralového útesu. Všetko pod kontrolou skúseného personálu plachetníc. Zakotvením v blízkosti koralového útesu môžeš skočiť do vody a šnorchlovať, pozorovať farebný morský život Červeného mora. Osviežiť sa v hlbokej modrej vode alebo občerstvením na palube. Cestou späť si budeš užívať hudbu a nápoje a sledovať ako sa slnko stráca za obzory tohto nádherného mesta. Ver mi bude to pecka!

Taktiež odporúčam Tripadvisor.

5 1 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x