“Hľadám mesto mieru, žijem v meste snov.” Eilat je mesto Najjužnejšom cípe Izraela pri pobreží Červeného mora.

PRÁVE ČÍTAŠ BLOG Z IZRAELU: DEŇ ŠTVRTÝ A PIATY

Z Neve Zohar, miesto ktoré, bolo naším stredom cesty, som sa s priateľmi vybral do našej poslednej destinácie. Turistickej oblasti obmývanej Červeným morom, Eilat. Tu navštívime Red Canyon či Timna Park.

Čo sa týka cesty dolu do Eilatu, neboli sme si veľmi istý, nakoľko prechádzame cez územie, ktoré z každej strany obkolesuje skalnatá púšť viac ako 2,5 hodiny.

Mesto nachádzajúce sa na južnom cípe Izraela a rozprestierajúce sa v Egevskej púšti obmýva teplé koralové Červené more. V čase, keď sme krajinu navštívili my, žiaľ tak teplé nie je. Časť mesta je sústredená do kopca a na každom kúsku sa týčia palmy, ktoré dodávajú tomuto mestu krásu. 

O tom, že sa nachádzame v dovolenkovej oblasti svedčí aj fakt, že v uliciach mesta málokde natrafíte na pravého domáceho Izraelčana. Kultúra Izraela sa tu mieša s tou našou západnou. Občas natrafíte na mladého muža s vrkočmi a jarmulkou na hlave. Rozdiel medzi Jeruzalemom a Eilatom je patrične veľký. V Jeruzaleme žijú viac konzervatívny ľudia.

Na predposledný deň sme si naplánovali návštevu Red Canyon a Timna park.

Ako prvý sme zdolali Red Canyon. Svoj názov “Červený kaňon” dostal podla fenoménu, ktorý nastáva pri západe Slnka, kedy sa celý kaňon a jeho chodby sfarbia na červeno. Cesta po zelenej značke vedie rodinnou trasou a náročnou trasou je zas chodník označený čiernou farbou. Vstup je zdarma a nachádza sa len necelých 12km od centra mesta Eilat. Vedie tam len jedna cesta a to popri vysokých ostnatých plotov, ktoré rozdeľujú krajinu od Egypta. 

Timna park či inak aj púštny park, ktorého kamenné mohyli odhadujú na viac ako 6000 rokov staré, je možné vidieť s výhľadom z auta alebo na bicykloch.

Vstupné je cca 12 € na osobu.

My sme si vybrali možnosť prejsť park na vlastnom aute, čo bola o tomto čase jediná možnosť nakoľko bicykle požičiavajú iba do 15:00. Park ma rozlohu viac ako 6000 hektárov a vedú cezeň asfaltové či prašné cesty, takže sme sa mohli zastaviť na rôznych miestach odkiaľ sme mali pekný výhľad. 

Na týchto dvoch miestach sme strávili väčšiu časť dňa a zvyšný sme venovali centru mesta. Bol večer a celé mesto sa rozsvietilo do rôznych farieb. Nakúpili sme suveníry a ochutnali miestny McDonalds.

Je vidieť, že ľudia sa tu vo fastfoodoch moc nestravujú a preferujú svoju domácu a miestnu tradíciu jedál. Preto aj tá chuť a príprava toho mastného sendviča nieje taká ako v našich končinách. Čo viem, McDonalds by som si už v Izraeli nedal…

TRIP NAPRIEČ IZRAELOM MÁ 5 ČLÁNKOV

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x