Investuj peniaze do zážitkov. Urobí ťa to viac šťastným, ako peniaze minuté na materiálne veci.

Pusti si obľúbenú pesničku a pri jej počúvaní ťa napadne nespočetné množstvo zážitkov alebo rôzne situácie, ktoré by si chcel zažiť. No málokedy ťa napadne to, ako si stál v obchode a kupoval najnovší iPhone či Xbox… Tvoja myseľ si pri pocite šťastia  spomenie radšej na všetky pekné zážitky s priateľmi či rodinou. 

Je to dokázané 🙂 Fakt…

Profesor psychológie Thomas Gilovich tvrdí, že síce môžeš mať rád všetky svoje materiálne veci, no zážitky sa stávajú tvojou súčasťou. Peniaze, ktoré vložíš do zážitkov, v tebe zostanú dlhšie ako pocit šťastia z kúpy nejakej materiálnej veci. 

Samozrejme, každý poznáme ten pocit keď si po dlhej dobe doprajeme nejakú špecialitku. V mojom prípade to je nejaké Apple zariadenie. Keď si kúpiš nové oblečenie, tešíš sa z neho niekoľko dní, no postupne radosť a eufória upadá. Z vlastných skúseností viem, že ten pocit, ktorý vo mne pretrváva po ani nie dvoch týždňoch vyprchne, kdežto spomienky na zážitky z ciest sa vynárajú vždy, keď som napríklad s priateľmi vonku.

Rovnaké šťastie, aké prežívame pri kúpe nových vecí a predmetov, prežívame aj vtedy, keď cestujeme po rôznych zaujímavých destináciách a miestach. Čo je ale najdôležitejšie, je fakt, že šťastie, ktoré si navodíme nákupom, klesá v priebehu času, no cestovanie a následne spomienky na pekný výlet nám ostávajú v mysli ešte veľmi dlho a vyplavujú tak do organizmu oveľa viac endorfínov – hormónov šťastia, a to aj dlho po tom, ako sme sa vrátili z ciest domov.
Thomas Gilovich
Profesor psychológie

Investuj peniaze do cestovania spolu s tvojou polovičkou, priateľmi či rodinou. Spoznávaj kúty Slovenska, nepreskúmané časti sveta alebo zorganizuj grilovačku s ľuďmi, s ktorými si sa už dlho nevidel. Investuj peniaze do zážitkov, nech sú akékoľvek, no hlavne do tých pozitívnych. 

Je aj vedecky dokázané, že ľudia, ktorí cestujú sú vo svojom zamestnaní šikovnejší a viac im to páli. Má to aj svoje jednoduché vysvetlenie. Pred cestou do neznáma máš veľmi veľa povinností od zabezpečenia letenky po ubytovanie a v niektorých prípadoch dorozumieť sa lámavou angličtinou alebo sa prepraviť z bodu A do bodu B v krajine, ktorá ti je neznáma. Pracuješ s cudzou menou a celý výlet si niekedy musíš vopred prepočítať.

Po návrate domov ti všetko príde také jednoduché… Okrem toho na ceste spoznávaš nových ľudí a otvára sa ti široký obzor. Vidíš ako ľudia žijú v iných kútoch sveta a vážiš si to, čo máš doma alebo ticho závidíš to, čo mať nemôžeš.

Zbal batoh! 🙂

Informácie čerpané:

Fotografie: unsplash.com

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x