Krajina Berberov, milujúcich čaj prezývaný aj ako Berberská whiskey. To je Maroko

Maroko je prímorský štát v Severnej Afrike obmývaný na západe Atlantickým oceánom a na severe Stredozemným morom. Hlavné mesto krajiny je Rabat. Ide o bezpečnú krajinu a turistami čoraz viac obľúbenú destináciu. Dostaneš sa sem letecky za prijateľné ceny leteniek. Moslimská krajina, ktorá má veru čo ponúknuť. Od vysokých chladných hôr až po rozpálenú Saharskú púšť. Maroko je približne 9x väčšie ako Slovensko, a tak treba zvážiť na koľko dní tento svet plný Orientu a vône korenín navštíviš.

V článku sa dozvieš, ktoré miesta rozhodne treba v Maroku navštíviť.

ZAUJÍMAVÉ PLÁŽE V MAROKU

1. riadok - Agadir Beach, Legzira, Tangier Beach //// 2. riadok - Lalla Fatna, Dakhla Beach, Paradise Asilah

Agadir Beach, Agadir- Pláž do polmesiaca stvorená pre dlhé prechádzky po zlatistom piesku. Oceán svojou silou vytvára silné a vysoké vlny, preto je vhodné pre športové aktivity ako je napríklad surfovanie.

Legzira, Sidi Ifni-Nachádza sa v blízkosti mesta Sisi Ifni a je lákadlom pre turistov, a to hlavne kvôli oblúkom, ktoré tam “čas” sformoval. Pláž je celá červená a najkrajšiu scenériu si užijete pri západe slnka. No ak by si sa chcel pod oblúkmi prejsť tak len v období odlivu. 

Tangier Beach, Tangier- Jedná sa o peknú piesočnú pláž na okraji mesta. Pláž Tangier nájdete v severnom Maroku, na mieste, kde sa Stredozemné more stretáva s Atlantickým oceánom.

Lalla Fatna, Gadir- Len kúsok od mesta Safi sa nachádza pláž s názvom Plage Lalla Fatna. Obľúbeným miestom pre surfistov. 

Dakhla Beach, Dakhla – Krásna zlatistá pláž vhodná pre rodiny s deťmi. 

Paradise, Asilah- Krásna modrá voda a čistý piesok vytvárajú prostredie pre oddych a relaxáciu. Prístup na pláž je strmejší, ale nie nezdolateľný. 

ČERVENÁ PERLA ORIENTU - MARAKEŠ

Miesto, ktoré by si nemal pri návšteve tohoto mesta zmeškať je Jardin de Majorelle, kde nájdeš botanickú záhradu s rôznorodými rastlinami. Z rozhlasu blízkej a zároveň najvyššej mešity Marakéšu – Koutobia sa mestom šíri hlas muezínov. Je to najvyššia budova v meste a žiadna z iných budov nesmie presiahnuť jej výšku 77 metrov. Určite sa nezabudni zastaviť aj na tomto mieste cestou na najväčšie trhovisko Jamaa El-Fna. Toto námestie je srdcom života, cítiš ako búši a prechádza celým tvojim telom. Nájdeš tu stánky, v ktorých si prídu na svoje všetci tí, ktorí milujú experimentovať s chuťovými bunkami. Umelkyne s henou, cvičené opice či kobry vlniace sa v rytme flauty. 

AGADIR / Taghazout / Paradise Valey

V Agadire treba navštíviť pláž, ktorú obmýva Atlantický oceán. Za plážou sa nachádza krásna pešia zóna s ulicou plnou zaujímavých obchodov či reštaurácií. Miestny tu športujú,  korčuľujú či behajú. Nachádza sa tu veľa turistov, nakoľko ide o  veľmi obľúbený a cenovo dostupný rezort. Odbehnúť si môžeš na trhovisko, ktoré môžeme zaradiť medzi tie najväčšie trhoviská vôbec. Nakúpite tam veci od výmyslu sveta. Nezabúdaj zjednávať. V celom Maroku boli práve na tomto miesta najlacnejšie magnetky len za približne 10MAD, čo je približne 1euro.

Kúsok od mesta Agadir sa nachádza veľmi pôvabné mesto Taghazout s prekrásnou plážou. Na svoje si prídu surfisti a milovníci vodných športov. Pre niektorých je toto miesto zaujímavejšie  ako Agadir, ale to už pri návšteve miest posúdite sami. Aj mne osobne sa viac páčilo na tomto mieste.

Z hotela či hostela je možnosť rezervovať výlet do Paradise Valley. Oddych od rušných pláži a možnosť skúsiť niečo nové. Skalné údolie, pomedzi ktoré preteká priezračná voda sa ti bude zaručene páčiť. Pri návšteve Agadiru by bola chyba keby sa nevydáš do 20km vzdialeného raja.

Essaouira

Essaouira je už dlho považovaná za jedno z najlepších prístavov marockého pobrežia. Medina Essaouira, predtým pomenovaná Mogador (meno pochádza z fénického slova Migdol, čo znamená “malá pevnosť”). Postavený podľa princípov súčasnej európskej vojenskej architektúry, v severoafrickom kontexte. Zohrával v priebehu storočí významnú úlohu ako medzinárodný obchodný prístav spájajúci Maroko a subsaharskú Afriku s Európou a zvyškom sveta.

CASABLANCA a RABAT

Jednu z najväčších mešít nielen v Maroku, ale na celom svete môžeš nájsť práve v Casablance. Minaret sa so svojou výškou 210m týči do diaľky, vďaka čomu je mešita Hasana II považovaná za dominantu centra. Casablanca je najdôležitejším marockým prístavom a tiež najdôležitejším ekonomickým centrom v celej krajine.

Rímsko-katolícka katedrála Sacré Coeur, ktorá stojí v blízkosti hlavného mestského parku Parc de la Ligue Arabe, je dielom francúzskeho architekta Paula Tournon. Postavená bola roku 1930 v neogotickom slohu art deco. V súčasnej dobe sa už na pôvodné účely nevyužíva, slúži ako centrum kultúry a zároveň ukazuje kombináciu európskej a maurskej architektúry.

Mesto Casablanca sa vo večerných hodinách radí medzi nie veľmi bezpečné mestá Maroka, prispieva tomu aj fakt, že je tu ľahko dostupný alkohol. 

Rabat– hlavné mesto marockého kráľovstva rozdeľujúce sa na dva svety. Ten prvý je plný moderných domov a kancelárií. Druhý predstavuje starobylú Medinu dvíhajúcu sa nad riekou Bou Regreg a Atlantickým oceánom, ktorá si žije svojim vlastným životom a popravde je v ňom čo objavovať. Kasbah of the Udayas, Hassan Tower, Chellah či Mausoleum Mohameda V.

Mesto Rabat je od mesta Casablanca vzdialené len približne 20km, takže určite stojí za navštívenie. 

1. Hasana II, 2. Sacré Coeur, 3. Kasbah of the Udayas, 3. Hassan Tower, 5. Chellah, 6. Mausoleum Mohameda V.

Fes / Chefchaouen

Fes je krásne starobilé fascinujúce miesto, v ktorom sa spracováva koža. Mesto je rozdelené na historickú časť a tú modernejšiu Ville Nouvelle, kde sa sústreďujú hotely, obchody a kaviarne. Pre staré mesto sú typické ubytovania vo forme riadu. Do historického mesta je možný vstup z 11 vstupných vchodov a Boujeloud je jednou z najznámejších vchodových brán. 

Garbiarstvo má vo Feze dlhoročnú tradíciu. Kože sa tu spracúvajú už od stredoveku stále rovnakým spôsobom. Nachádza sa priamo v Medine (staré mesto). 

Najvýznamnejšou školou vo Feze je Qaravínská univerzita, ktorej hlavná mešita sa dá pozorovať iba z vonku. Určite si nenechaj újsť možnosť navštíviť Islamské Medersy (náboženske školy). Najnavštevovanejšou fezskou medersou je aj Bou Inania, postavená v 14. storočí.

ChefchaouenBol si niekedy na Gréckom ostrove Santorini ? Ak áno, toto miesto ti ho pripomenie: Modro-biele domčeky domácich berberov a úzke uličky. Celé malé mesto je maľované v živých odtieňoch modrej. Architektúra je viditeľne cítiť andalúzskym vplyvom. Je to raj s ohromujúcim zmyslom pre pokoj, a ešte oveľa viac… Dnes je mesto obývané berberskými ľuďmi a moslimami – okrem potomkov pôvodných židov – z ktorých všetci žijú v malebnej harmónii. Chefchaouen je považované za jedno z najkrajších miest Maroka!

REZERVUJ SI VÝLET A PRESKÚMAJ ZAUJÍMAVE MIESTA

Dopraj si výlet na Dades Valley, Roses Valley, Gorge Todgha alebo výlet z Gorges Dades do  Merzouga desert. Všetko si to jednoducho môžeš zorganizovať so sprievodcom, s ktorým som aj ja cestoval po Maroku. Nebyť Iliasa, nezažijem noc na Sahare pod holím nebom či neochutnám tú pravú chuť najlepšie pripraveného Tajinu v celom Maroku. Kontaktovať sa sním môžeš na jeho stránke https://berbernomadtrekking.com/

Dades Valley- Pred miliónmi rokov sa táto časť nachádzala pod vodou. Roklina Dades začína len severne od mesta Boumalne du Dades, pokojného mesta so všetkou občianskou vybavenosťou.

Roses Valley- Je údolím rieky Assif n Imgoun, zasunutá do srdca berberskej kultúry, medzi pohorím Atlas a Saharskou púšťou. Región je najväčším producentom ružového oleja a vody v celej krajine, čím získal meno Ružové údolie.

Merzouga desert- Ťavou do otvorenej púšte po dunách rozpáleného piesku a noc pod holým nebom stoji skutočne za to. 

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x