Krok vpred! New York oficiálne zakázal jednorázové plastové tašky

Deň Zeme, 22. apríl. Newyorský guvernér Andrew Cuomo podpísal legislatívu týkajúcu sa používania jednorázových plastových tašiek, ktoré každým dňom zahlcujú našu planétu. Podľa odhadov sa v NY použije ročne až 23 miliard plastových vriec. Tento zákon nadobudne svoju platnosť 1. marca 2020 a bude platiť pre celé územie štátu NY.

Podľa tohto nového zákona, ktorý začne platiť už budúci rok, bude mať obchod s potravinami zakázané poskytovať jednorazové plastové tašky zákazníkom. 

Mesto taktiež zaviedlo poplatok päť centov za papierové vrecká v snahe podporiť nakupujúcich, aby si priniesli vlastné vrecia na opakované použitie z domova. Niektoré z príjmov z tohto poplatku za papierové vrecúška budú použité na poskytnutie bezplatne použiteľných tašiek obyvateľom, najmä tým, ktorí pochádzajú z komunít s nižšími príjmami. Zvyšok príjmov pôjde na podporu Fondu na ochranu životného prostredia v New Yorku.

Okrem toho tento zákaz odstráni približne 12 miliónov barelov ropy, ktoré sa ročne používajú na výrobu plastových tašiek pre Newyorčanov, ako uvádza Forbes.

New York je tretím štátom v Amerike, ktorý zaviedol tento druh zákazu. V novembri 2016 zaviedla Kalifornia štátny zákaz spolu so zákonmi, ktoré viedli k čistejším plážam a zníženým nákladom na čistenie. Havaj má tiež zavedený účinný celoštátny zákaz, pričom kraje môžu slobodne uplatňovať svoje vlastné obmedzenia.

Uvidíme ako sa s týmto novým zákonom popasujú občania štátu, no ja dúfam, že sa k nim postupne pridajú aj iné mestá/štáty USA či celého sveta. 

Na Slovensku je definitívny zákaz jednorázového plastu schválený o dva roky neskôr a to na dátum 1. januára 2021. 

„Som presvedčený, že v boji proti odpadom sa Slovensko už musí vymaniť z pozície večného dobiehania európskych krajín. Dvojnásobne to platí o plastoch,“ povedal L. Sólymos s tým, že ročne sa na slovenský trh dostane približne 14-tisíc ton bezobalových plastových výrobkov.

Informácie čerpané: unilad.co.uk, etrend.sk

Fotografie: unsplash.com

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x