Marakéš nás opäť raz víta, no tentokrát v srdci orientu, vône byliniek a korenín.

PRÁVE ČÍTAŠ BLOG Z MAROKA: DEŇ DEVIATY

Vraciame sa naspät do Marakéšu, odkiaľ na ďalší deň poletíme do francúzského mesta Nice, späť do Európy. Opäť máme ubytovanie v starom meste, no už to vôbec nevnímame ako pri príchode. Prvý dojem bol taký aký bol. Bolo to niečo nové a nepoznané. Iná kultúra, iný ľudia a tisícky kilometrov od domova.

Okrem ubytovania v tradičnom marockom riade, ktoré sme si dopriali na poslednú noc strávenú v tomto meste nazývanom aj ako Červená perla Maroka, sa teším na najväčšie námesie Jamma El-Fna. Pokojne by sme ho mohli považovať aj za najväčšie námestie Afriky.

Marakéš je všetko a ešte o čosi viac, než ste si predstavovali pod slovíčkom Orient.

Je krásny slnečný deň a my sa prechádzame úzkymi uličkami starého mesta, ktoré z každej strany lemujú červené fasády domov. Áno, preto ten názov červená perla Maroka. Je relatívne kľud. Mesto sa ponorilo do poobednej siesty a modlitieb. Z rozhlasu blízkej a zároveň najvyššej mešity Marakéšu, Koutobia sa mestom šíri hlas muezínov. Je to najvyššia budova v meste a žiadna z iných budov nesmie presiahnuť jej výšku 77 metrov.

Aj preto sme sa rozhodli stráviť na hostely nejaký čas šantením v bazéne a v neskorších hodinách sa vyberieme do mesta. 

Hostelové miestnosti zdobia kachličky a rôzne typické ornamenty. Celý hostel je orientovaný do obdĺžnika a na streche nájdete bar, kde môžte dostať pivo 🙂 

Marakéš disponuje krásnymi parkmi a námestiami, kam si ľudia chodia oddýchnuť pred páliacimi lúčmi slnka. Všetky zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí vidieť nájdete roztrúsené po celom meste. Všetky sú však akosi pri sebe a tak ich pohodlne prejdete peši.

IMG_4395

Vyrážame opäť do úzkych uličiek starého mesta a pokúšame sa dostať na najrušnejšie námestie a zároveň trhovisko Maroka.

Prechádzame okolo mešity Koutobia, kde cez hlavnú cestu ( Avenue Mohameda V., ktorá nesie názov po kráľovi) naše oči zbystria rôzne bary a reštaurácie. Skôr ako navštívime najrušnejšiu časť mesta vychutnáme si pohľad na mešitu z jedného z barov La table de la koutoubia.

Do mešity máme vstup zakázaný a tak nám nezostáva nič iné ako si pohľad vychutnať z diaľky.

Od mešity na námestie Jamma El-Fna je to len pár metrov. Toto miesto má v sebe niečo, čo ťažko opísať slovami. Je to proste niečo neskutočné. Akokoľvek dlho by ste tu trávili svoj čas, vždy by ste zažili niečo iné, niečo nové. Každá sekunda a každá hodina na tomto námestí je iná. Hovorí sa, že keby ste aj celý deň prežili tu na námestí, ten deň by stál za to.

Ráno či na obed je na trhovisku pokoj. Miestny obchodníci pripravujú svoje stánky a turisti si vychutnávajú šálku mätového čaju v nejakom najbližšom bare. No v momente ako sa Slnko stráca za obzory sa trhovisko roztočí a zmení na veľký chaos.

Nájdete tu staršie dámy, ktoré hennou zdobia ženské ruky či skúsených krotiteľov hadov. Na rameno sa ti zrazu posadí opica a ty sa s ňou môžeš vyfotografovať. Stánky s jedlom či predavačov čerstvého džúsu, ktorí sa predbiehajú kto z nich je lepší. Tvoria sa tu rôzne skupiny ľudí, ktoré sledujú muzikantov či tanečníkov predstavujúcich svoj talent. Trhovisko sa ťahá aj do malých uličiek, kde máte možnosť nakúpiť suveníry či oblečenie. Pri prechádzaní budete cítiť vôňu korenín a byliniek. Marakéš nie je ani tak arabské, ako práve berberské mesto, teda ľudí, ktorí pochádzajú z hôr Atlasu a blízkeho okolia. K bylinkám, medicíne aj koreninám mali vždy blízko.

Toto námestie je srdcom života, cítite ako búši a prechádza celým vašim telom. 

TRIP NAPRIEČ MAROKOM MÁ 8 ČLÁNKOV

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
2 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zaujímavé čítanie aj pozeranie. Držím vám palce pri ďaľšom objavovaní sveta a teším sa na nové príspevky. ?

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
2
0
Chcem napísať komentár x
()
x