Photo by: Artem Beliaikin on Unsplash

Po príchode na Bali nás vítajú priateľskí a srdeční ľudia s úsmevom na tvári

PRÁVE ČÍTAŠ BLOG Z BALI: Deň prvý A druhý

Konečne prišiel ten deň, kedy som sa spoločne s partiou ocitol na našom vytúženom tripe na Bali. Dlhé mesiace plánovačiek a dočkali sme sa. 

Let sme absolvovali leteckou spoločnosťou Air China, ktorý trval približne 17 hodín s prestupom v Číne.

Už pri príchode na letisko hlavného mesta Denpasar, nás čakali všade naokolo spokojní a usmiatí ľudia. Viem, že toto bude trip, ktorý bude stáť za to a každý jeden z nás si z tejto krajiny niečo zoberie.  

Poberáme sa na naše prvé ubytovanie, kde nám pri príchode domáca so srdečným a úprimným úsmevom vkladá do rúk pohár so studenou limonádou (dobre vedela čo potrebujeme, určite to na nás videla). Ubytovaní sme prvé dve noci kúsok od hlavného mesta, v meste Kuta, v hostely Pudak Sari Unizou s krásnym bazénom, spoločenskou miestnosťou a veľmi peknými a čistými izbami.

Dnešný prvý deň strávime na pláži a spoznávanie začne od nasledujúceho dňa. Pláž Kuta Beach sme mali od ubytovania približne 15 minút cesty, čiže sme to zvládli aj po svojich a cestou sme si aspoň vyhliadli miesta a obchody, kde pôjdeme nakupovať. Dôležité boli ešte peniaze, tie sme potrebovali zameniť na indonézsku rupiu. nepomer v peniazoch je obrovský. 1 euro je cca 16 000 rupií. Aspoň chvíľu som sa cítil ako milionár. 

Kuta je bývalá rybárska dedina a jedna z prvých miest na Bali, kde je možné vidieť rýchlo rozvýjajúci sa turizmus. Dopomáha k tomu aj fakt, že v blízkosti sa nachádza letisko Ngurah Rai. Oblasť je známa aj dlhou piesočnatou plážou, pestrým ubytovaním, mnohými reštauráciami a barmi. Na pláži sme sa do západu slnka bláznili vo vlnách a užívali si teplo a slnko, ktoré sa miestami pred nami skrývalo za oblaky. Bali sa nachádza na rovníku a preto sú tu po celý rok príjemné teploty a hlavne extrémne ostré slnko. Oblasť je známa daždivými mesiacmi, od marca do novembra, kedy napadne aj najviac zrážok.

Po pár dňoch cestovania nám ovlaženie a oddychovanie bolo veľmi vzácne. Sledovali sme skúsených ale aj začínajúcich surfistov, ktorí sa nechali unášať na svojich doskách po vlnách Indického oceánu. My sme sa ako malé deti tešili z veľkých vĺn, do ktorých sme sa hádzali až kým nezapadlo slnko.

Tak ako na väčšine pláži, aj tu sa nachádzajú miestni predavači, ktorí Vám niekedy nedajú pokoj, ak si od nich niečo nekúpiš. Ani mne nedali :), kúpil som si náramok. 

Z pláže sme sa rušnými uličkami pobrali naspäť na hostel, kde sme si všetci dali sprchu a vybrali sme sa spoločne navečerať. Pôvodný plán bol ochutnať niečo špieciálne, domáce. Nuž necháme to na inokedy, zlákala nás talianska reštaurácia, kde sme sa dosýta najedli a poponáhľali spať. 

Miestne jedlo necháme na inokedy, veď sme ešte len prišli. V pláne máme ochutnať aj rôzne druhy ovocia. Tak snáď nám všetko výjde podľa plánu. Teraz už len zaželám dobrú noc a poberieme sa všetci spať. 

Zobúdzame sa do ďalšieho slnečného dňa. V kuchyni nás čakajú chutné raňajky, po ktorých nás čakajú skútre a divoké cesty ostrova. Usmiaty pán nám odovzdáva kľúče a vysvetľuje ako riadiť túto vecičku, za ktorú sme zaplatili približne 2€ na celý deň. 

Prvé miesto, ktoré sme sa rozhodli navštíviť bol južný cíp ostrova, vzdialený od nás cca 20 kilometrov, čo je hodina cesty na skútroch. Vyrážame na rušnú ulicu, kde platí pravidlo: Kto prvý zatrúbi, ten ide 🙂 Skútre sa tu miešajú s osobnými automobilmi a vzniká veľký ruch na ceste. Dosť dlho sme sa oťukávali až sme si zvykli na ich princíp jazdy. Niekedy boli schopní si spraviť z trojprúdovej cesty štvorprúdovú. 

Na krajnici nás zastavujú policajti kvôli prehliadke, asi preto, že sa blížime k turistickým rezortom. Zaujíma ich kam máme namierené a odkiaľ sme. Pomáhajú nám ako sa najlepšie dostať k pláži a s úsmevom na tvári nás púšťajú ďalej.  

Odbáčame na parkovisko pri pláž, kde nám strážnik ukazuje, kde odparkovať skútre a vraví, že je v poriadku, ak si tu necháme aj prilby. Nemusíme sa báť, že by nám ich niekto zobral. A tak sme dali na jeho radu, snáď keď sa vrátim tu moja prilba bude.

Južný cíp ostrova ponúka rôzne pláže, či už je to Nusa Dua Beach, Sawangan Beach, Taman Sari Beach, Pandawa Beach, Topan Beach,Green Bowl Beach Ungasan a veľa iných. Zaujímavým miestom je hinduistický chrám Uluwatu Temple, postavený na vysokom útese či park Garuda Wisnu Kencana Cultural Park. 

Chrám Uluwatum je náš ďalší cieľ, no najskôr poslúchneme radu strážnika a objednávame si domáce pivko Bintang na schladenie.

Chrám Uluwatu je jeden zo šiestich kľúčových chrámov, o ktorých sa predpokladá, že sú duchovnými piliermi Bali. Chrám je preslávený svojou veľkolepou polohou, položenou na vrchole strmého útesu približne 70 metrov nad morom. Žijú tu aj voľne žijúce opice, ktoré ľúbia nepozorným turistom občas ukradnúť okuliare, šiltovky alebo klobúky.

Na tomto mieste sme sa rozhodli ochutnať aj kokosové mlieko, ktoré na Bali nájdeš na väčšine miest, kde vám domáci nasekajú čerstvý kokos, strčia slamku a ideš. Bola to chuť pravého, chemikáliami neupraveného kokosu, ktorá sa ti pohrala s chuťovými bunkami 🙂 

Myslím si, že to nemalo špeciálnu chuť a popravde, mne osobne to moc nechutilo. Taká kyslá chuť.

Pri návšteve okolia chrámu sme museli mať všetci zahalené nohy fialovými šatkami. Miesto bolo veľmi pekné, plné turistov, ale za to s parádnym výhľadom na pobrežie. Slnko ako som spomínal zapadá už o 18. hodine, takže sa tu začína vytvárať pekná scenéria sfarbenej oblohy.

TRIP NAPRIEČ OSTROVOM BALI MÁ 8 ČLÁNKOV

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x