Prečo používať pri cestovaní kreditnú a nie debetnú kartu.

To, že plánuješ vycestovať do zahraničia ešte neznamená, že kreditnú kartu musíš vlastniť. Jednoducho sa môže stať, že ti bude za hranicami nášho štátu kľudne stačiť aj tá, ktorú máš vydanú k svojmu účtu, čiže debetná. No nie vždy sa dá na to spoľahnúť!

Najskôr ti ale vysvetlím aký je medzi týmito kartami rozdiel. Ako dizajn som vybral tie od Slovenskej sporiteľne. Podobné typy kariet ponúka každá veľká slovenská banka, preto to neberte ako reklamu.

Debetná karta

º Je to platobný nástroj, ktorý dostaneš pri otvorení tvojho osobného účtu v banke a chodí ti na ňu príjem alebo si dobrovoľne na ňu vkladáš a posielaš nejaké peniaze.

º Na väčšine týchto kariet býva aj nápis “DEBIT”, ako môžeš vidieť na obrázku, t.z., že to je debetná platobná karta s tvojimi finančnými prostriedkami, ktoré máš na účte.

Kreditná karta

º Je karta, ktorú ti banka vystaví na základe žiadosti. Musíš o ňu požiadať. Je to prednabitá karta a ty máš možnosť využívať na nej úverový rámec. Podmienkou je mať príjem, aby si ju mohol vlastniť.

º To, čo z karty minieš následne ďalší mesiac do určitého dátumu vrátiš späť. Tým pádom ťa to nič nestojí a dokonca nebudeš možno platiť ani mesačný poplatok karty (to či je alebo nieje poplatok si treba overiť u svojho vydavateľa karty).

º Kreditné karty majú na karte meno držiteľa karty, taktiež tam je nápis “CREDIT”. Obchodník tým vie, že ide o kreditnú kartu.

Rozdiel medzi kartami už teda ovládaš. Vráťme sa k tomu prečo je teda vlastne dobré používať v zahraničí kreditnú kartu, keď doteraz si možno nemal problém s tou tvojou klasickou ?  

º Problém môže nastať u obchodníka, ktorý jednoducho tieto karty nepodporuje. Môže sa ti to stať už aj v susedom Rakúsku niekde v kaviarni.

º Nie je to jedno či zaplatím svojou alebo kreditnou ? Nie, nie je. V prípade kreditnej karty má obchodník istotu že peniaze za tvoj obed mu určite nabehnú na účet.  

º Máš v pláne si požičať v zahraničí auto, skúter či motorku? V 90% nepochodíš ak predložíš debetnú kartu. 

º Príde k zneužitiu karty v zahraničí ? Je potrebné ju zablokovať. A tu nastáva problém: Si bez platobnej karty!

º Potrebuješ zabookovať hotel/hostel ? V niektorých prípadoch ti booking alebo airbnb debetnú kartu nezoberie. Ide o to, že poskytovateľ ubytovania si potrebuje na tvojej karte zablokovať čiastku za nocľah. 

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x