Photo by: Julien Lanoy on Unsplash

Slnko, azurové more a luxus. To je štát Monako

Síce maličké, ale zahraničnými turistami vyhľadávané. Hovorím o luxusnom štáte, ktorý má rozlohu len dva kilometre štvorcové a je obmývaný Stredozemným morom. Slnko tu svieti skoro počas celého roka a preto je obľúbeným miesto v Európe pre miliardárov, ktorí svoje vily sústredia práve do mesta Monte Carlo, ktoré je zároveň hlavným mestom Monaka. Luxusné hotely, honosné kasína, vyleštené športiaky, nádherné parky a priezračné azúrové more.

POČASIE

Klíma Monaka je stredomorská. Môžete očakávať mierne a vlhké zimy a horúce a suché leto. Niekedy sú v lete aj pomerne krátke obdobia chladného počasia. Teploty zvyčajne nie sú v lete veľmi vysoké, pretože mierny vánok ich zmierňuje. Aké počasie môžete očakávať v oblasti okolo hlavného mesta a v mnohých ďalších mestách? Najteplejším mesiacom tu je August, priemerná maximálna teplota je 26.8 ℃. Priemerná minimálna teplota v tomto mesiaci je 20.6 ℃. Najchladnejší mesiac tu je Január, kedy priemerná maximálna teplota je 12.8 ℃. Priemerná minimálna teplota v tomto mesiaci je 5.5 ℃. Najviac daždivý mesiac tu je Apríl, priemerný počet daždivých dní je 7.3. Najmenej daždivý mesiac tu je Júl, priemerný počet daždivých dní je 2. 

DOPRAVA

Najlepší spôsob ako sa v Monaku pohybovať je pešo. Je to malé mesto, ktoré prejdeš jednoducho po svojich a stačiť ti bude jeden deň. Ak si ubytovaný v okolitých mestách či už v Nice alebo v Cannes, jednoducho sa dostaneš vlakovou dopravou. Lístok si zakúpiš na stanici v automate. My sme s Nice zaplatili 5 eur na osobu.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Priprav sa na drahú dovolenku, kedže Monako sa radí medzi tie drahšie krajiny. Viac sa ti oplatí prespať v meste Nice, ktoré je od Monaca najbližšie.

º Prezisti si u svojho operátora roaming. Ja mám Orange a môj predplatený balík mi tam neplatil

º Máš v pláne navštíviť kasíno? Možné to je, ale je potrebné sa  spoločensky obliecť.

dovolenka v Monaku

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

Casino of Monte Carlo

Najznámejšie kasíno vôbec v modernej štvrti Monaka. Hemží sa to tu drahými autami, ktoré sú pre turistov atrakciou. Vstup do kasína je možný, no musíte mať viac ako 21 rokov a musíte byť spoločensky oblečení aby ste si mohli zahrať ruletu či poker. Je potrebné sa preukázať dokladom totožnosti a zaplatiť vstupné. Pri vstupe odovzdáte fotoaparát, nakoľko je prísny zákaz fotografovania. Pri Kasíne sa nachádza aj Hotel de Paris, kde vás vyjde noc na 600€.

Moneghetti

Nachádzajú sa tu rôzne tropické rastliny z južnej Ameriky či Afriky.  Je to miesto, kde si môžete spolu s priateľmi oddýchnuť a načerpať energiu. Nachádza sa tu aj Museum of Prehistoric Anthropology of Monaco. Je to múzeum predkov dnešného moderného Monaka.

Port de Fontvieille

Najnovšia časť Monaka. Len pred päťdesiatimi rokmi nebolo Fontvieille ničím iným ako úzkym úsekom piesku, kde sa skala ponorila do mora. Vznik novej oblasti v Monaku súvisel s hospodárskym rozvojom kniežatstva.

Určite pri prechádzke mestom nevynechajte futbalový štadión Stade Louis II., ktorý sa nachádza v tejto časti.

Pláž Larvotto

Najznámejšia pláž Monaka, kam smerovali naše prvé kroky sa nachádza v časti Larvotto. Je to menšia pláž (cca 500m), ale vzácna, kedže väčšina územia je zastavaná alebo ju tvoria prístavy. Pláž je verejne prístupná a v blízkosti sa nachádzajú rôzne luxusnejšie reštaurácie a bary. 

Rock of Monaco

Je to 62 metrov vysoký monolit s výhľadom na pobrežie Stredozemného mora a prístav.

Najstaršou časťou Monackého kniežatstva je Le Rocher, skalnatý výbežok medzi prístavom v Monaku a mestom Fontvieille. Staré mesto je jedinou časťou mikroštátu, ktorú ušetrili vývojári. S bludiskom úzkych dláždených uličiek ohraničených renesančnými domami má starý okres určitý šarm. Skalný vrchol zhromažďuje politické, súdne a náboženské inštitúcie v Monaku: palác princa , radnica, vláda, národná rada (parlament), súd a katedrála.

Prince’s Palace of Monaco a Saint Nicholas Cathedral

Pri prehliadke mesta určite nevynechajte aj tieto dve krásne historické pamiatky.

Katedrálu svätého Mikuláša. Každý deň o 11:55 môžete pri paláci vidieť striedanie stráže.

Princov palác postavený s bielych kamienkov z Turbie v roku 1875. V tejto stavbe v rímsko-byzantskom štýle sa nachádzajú pohrebné miesta minulých kniežat.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x