Photo by: Shane Hauser on Unsplash

TOP 10 miest, ktoré určite musíš na Malorke navštíviť

Malorka nikdy nebola taká lacná ako v posledných rokoch. Stala sa obľúbeným letoviskom a cestuje sem čoraz viac Slovákov, nakoľko sa nám otvorili možnosti lacných letov nízkonákladových spoločností či už zo Slovenska alebo blízkeho letiska Schwechat v susednom Rakúsku. Zo Slovenska sem pravidelne lieta Ryanair a letenky sa dajú niekedy zohnať za smiešnu cenu v rozpätí napr. 20€-30€. 

Malorka je najväčší zo štyroch Baleárskych ostrovov rozprestierajúcich sa v Stredozemnom mori. Hlavným mestom je Palma de Mallorca. Ostrov ponúka niečo pre rodiny s deťmi, niečo pre mladých ľudí túžiacich po poriadnej párty či niečo pre dobrodruhov, ktorí sa rozhodnú požičať auto/skúter a preskúmať tento zaujímavý a obľúbený ostrov všetkých vekových kategórií.

POČASIE

Leto je na Malorke horúce a suché. Priemerné denné teploty nad 20 °C sú už v júni. Teploty dosahujú až 33°C v mesiacoch júl – august. Príjemné počasie pretrváva až do jesene. V septembri teploty klesnú na 22°C a v októbri na 19°C. – zdroj: dovolenka.sme.sk

DOPRAVA

Letíš na letisko do hlavného mesta Palmy, ale nevieš ako sa dopraviť na druhú stranu ostrova ? Na výber je možnosť využiť autobusovú dopravu, taxi či rovno z letiska odísť na aute. 

Čo sa týka autobusovej prepravy všetky informácie o odchodoch autobusov nájdete hneď na autobusovej stanici pri letisku. Dobré je aj čeknúť stránku dopravcu https://www.tib.org/web/ctm/. Ceny v hlavnom meste verejnou dopravou sa pohybujú okolo 1,50€. My sme za cestu z letiska do Magaluf platili 5€. 

Využiť môžeš aj taxi službu, v ponuke ich je niekoľko. Ak idete väčšia skupina tak veľmi dobré hodnotenie má Mallorca Taxi. https://www.mallorca-taxi.com/ alebo https://www.taxipmi.com/.

Najlepší spôsob ak máš v pláne precestovať ostrov je požičať si auto. Možností je hneď niekoľko, kedže kiosky s požičovňami áut je na letisku kopec.

Ak zotrváš iba na jednom mieste, využi z letiska taxi alebo autobus a na mieste, kde sa budeš nachádzať si môžeš požičať skútre a celý deň brázdiť ulicami mesta a okolitých miest. My sme za jeden skúter na celý deň zaplatili 25eur. 

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Pláže na Malorke sú veľmi krásne a je ich nespočetne veľa 🙂 Vybral som tie najzaujímavejšie. Ak máš nejaký tip určite hoď do komentu.

TOP 10 MIEST NA MALORKE

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

PLÁŽ CALA ESMERALDA, CALA D'OR

Cala Esmeralda je jednou z mnohých pláží v Cala d’Or na juhovýchodnom pobreží Malorky. Cala Esmeralda je prekrásna malá pláž, ktorá sa nachádza len 14 kilometrov od Porto Colom. Názov Esmeralda pochádza zo zeleno-modrej farby vody, ktorá sa mihotá slnečnými lúčmi. Táto malá piesočná zátoka, ktorá sa opiera o borovice a niektoré hotely v okolí je skvelým miestom na strávenie dňa. V letnom období môže byť pláž dosť preplnená miestnymi obyvateľmi a turistami. Pri pláži sa nachádza aj bezplatné parkovisko.

Camp de Mar

Pokojná voda pláže je dobrou voľbou pre rodiny s deti, ktoré milujú drevený most, ktorý spája reštauráciu s pevninou. Vydaj sa aj na strážnu vežu zo 16. storočia, odkiaľ je nádherný výhľad.

Cala Pi

Cala Pi je ideálna pláž so zlatým pieskom a tyrkysovou vodou, ktorá sa leskne medzi dvoma skalnatými útesmi. Je to rušná pláž, najmä cez víkendy, ale má veľmi uvoľnenú atmosféru. To priťahuje miestnych aj turistov a je ideálny pre rodiny s deťmi, rovnako ako jednotlivci. Cal Pi sa nachádza na južnom centrálnom pobreží Malorky, v okrese Llucmajor, približne 40 km východne od mesta Palma. 

Cueva de Portals Vells

Cueva de Portals Vells je pláž s pieskom a kameňmi, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov od Cala Vinyes, Calvia. Je to kľudné a veľmi krásne miesto, kde ľudia trávia čas na svojich plachetniciach v krištáľovo čistej vode. Kúsok od pláže sa nachádza ďalšia pláž, nuda pláž.

Katedrála La Seo

Katedrála je postavená v gotickom štýle a venovaná Panne Márii. Stavba katedrály začala na začiatku 13. storočia (1221) a trvala až do doby 15. a 16. storočia. Vstupné je 6€. Konajú sa tu aj bohoslužby, vtedy je vstup zdarma, no nie je možné sa po katedrále prechádzať, fotiť a akýmkoľvek spôsobom omšu rušiť. Seo má tri vstupné brány a je postavená z pieskovca zlatohnedej farby. Tento monument nájdeš v hlavnom meste Palma de Mallorca.

Palma Aquarium

Objavte najkrajšie tajomstvá morského sveta. Vychutnaj si nové zážitky a stretnutia s obyvateľmi akvária. Nájdeš ho v hlavnom meste Malorky a vstupné pre dospelú osobu je 25€, pre dieťa 14€. Ide o veľmi zaujímavý podmorský svet. plný života. 

VALLDEMOSSA

Valldemossa leží v idylickom údolí uprostred pohoria Tramuntana. Jeho starobylé kamenné domy kontrastujú živo s okolitým zeleným lesom olivových, dubových a mandľových stromov a modrej oblohe nad nimi. Prírodná krása krajiny robí z Valldemossa vyhľadávané miesto pre turistov a milovníkov prírody. Krásne záhrady Jardins Rei Joan Carles či kláštor z 13. storočia Real Cartuja de Valldemossa si tiež nenechaj újsť.

CAPDEPERA

Capdepera je historická dedina len 8 km od mesta Arta s počtom obyvateľov do tisíc. Pevnosť Castillo de Capdepera patrí k najznámejším pamiatkam v okolí. Najskôr si vychutnajte chvíle na námestí Placa de Espana a odtiaľ sa úzkymi uličkami dostanete pešo až k pevnosti. Môžeš tam samozrejme vyjsť aj autom a to hneď pri vstupnú bránu. Vstupná brána je v lete otvorená denne od 9 do 20 hodiny, v zime zas od 9 do 17 hodiny, vstupné do pevnosti je 2 €. V noci je hrad krásne osvetlený.

Bellver

Zámok Bellver, známy aj ako Castell de Bellver, dostal svoj názov z Katalánska pre „krásny výhľad“ a  pre jeho veliteľskú polohou na kopci. Nachádza sa na západe od Palmy a je obklopený voňavými borovicovými lesmi – nemohol byť lepšie pomenovaný. Jediný okrúhly zámok v Španielsku bol postavený v 14. storočí ako pomerne veľká pevnosť a architektonicky je dielom katalánskej gotiky. Vstupné do pamiatky pre dospelú osobu je 4eur a polovica ak sa jedná o študenta či dôchodcu. Zámok Bellver je tiež domovom zaujímavého múzea , ktoré je prístupné cez nádvorie, kde nájdete artefakty z rímskej, arabskej a španielskej doby, ktoré vám poskytnú obraz o histórii hlavného mesta.

Caves of Arta, Caves of Drach a Caves of Hams

Malorka ponúka pre turistov aj zaujímavé dobrodružstvá v útrobách jaskýň, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove. Určite stojí za to počas pobytu aspoň jednu z nich navštíviť. Medzi tie najznámejšie patrí Caves of Drach či Caves of Arta. V jaskyniach väčšinou prebiehajú prehliadky v angličtine či v nemčine a ich dĺžka býva zväčša hodinu.

3.4 5 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x