Základne informácie pred vycestovaním do Maroka

Maroko je prímorský štát v Severnej Afrike obmývaný na západe Atlantickým oceánom a na severe Stredozemným morom. Hlavné mesto krajiny je Rabat. Ide o bezpečnú krajinu a turistami čoraz viac obľúbenú destináciu. Dostaneš sa sem letecky za prijateľné ceny leteniek. Moslimská krajina, ktorá má veru čo ponúknuť. Od vysokých chladných hôr až po rozpálenú Saharskú púšť. Maroko je približne 9x väčšie ako Slovensko, a tak treba zvážiť na koľko dní tento svet plný Orientu a vône korenín navštíviš.

KEDY VYCESTOVAŤ ?

Počasie v Maroku ovplyvňuje Stredozemné more a taktiež pohorie Atlas. Letá sú horúce a zimy vlhké. Čím viac postupuješ na juh a do vnútrozemia, tým teplomer ukazuje extrémnejšie hodnoty.

Ak plánuješ cestovať krajinou, tak príjemné a znesiteľné teploty sú od marca do mája alebo október-november (cca od 23-30 stupňov). Leto je tu horúce, najmä na juhu krajiny, kde môžu byť teploty okolo 45-50 stupňov, nachádzajú sa tu púšte a polopúšte. Zimné mesiace sú obdobia, kedy za celý rok napadne aspoň trochu zrážok. Je to cca 6-7 daždivých dní z mesiaca. Teploty sú tu počas chladných mesiacov do 13 stupňov.

AKO JE TO S DOPRAVOU?

Kombinovať vieš vlakovú dopravu s autobusovou či so zdielanými taxíkmi a súkromnými mikrobusmi. My sme využili súkromné mikrobusy, nakoľko nás bolo 9 cestujúcich plus sprievodca a vodič 11.

⇒ Ak sa rozhodneš pre vlakovú dopravu: Vlakom sa jednoducho a najpohodlnejšie dostaneš do veľkých miest ako Marakeš, Casablanka, Rabat, Fes, Tangier…

Ouarzazate, Essaouira, Sahara či Agadir, nie sú železničnou traťou prepojené a tak treba využiť iný druh dopravy, napríklad autobusom ako my. Jazdia pohodlné klimatizované autobusy. Web stránka vlakového prepravcu

⇒ Ak sa rozhodneš pre autobusovú dopravu: Ako bolo spomenuté, je to pohodlné cestovanie. Dostanete sa na miesta, ktoré nie sú spojené železnicou. Autobus využi iba pri trase na dlhšiu vzdialenosť, kedže tie na kratšiu vzdialenosť môžu byť staršie a tým pádom asi aj neklimatizované. To, kde sa nachádzajú autobusové zástavky sa najlepšie informuj na svojom hotely či hostely. Web stránka autobusového prepravcu

 Ak sa rozhodneš pre inú dopravu: Ak plánuješ výlet, vie ti ho jednoducho zabezpečiť aj hotel či hostel, kde nocuješ. Pravdepodobne pôjde o zdielaný spôsob dopravy, čiže pôjdeš veľkým zdielaným mikrobusom aj s inými cestujúcimi na to isté miesto. 

Ak sa chceš dostať taxíkom z letiska prichystaj sa na zjednávanie ceny. Ak chceš ušetriť, iná možnosť neni, treba zjednať. Vždy sa dohodni na cene ešte pred nástupom do taxíka. 

DOKLADY DO MAROKA ?

Do Maroka netreba pre občanov Slovenska či Česka vybavovať vízum. Jednorázový bezvízový vstup platí 90 dní a pas musí platiť minimálne 6 mesiacov od vstupu do krajiny. Pri prílete a odlete vyplníš imigračný dotazník.

CESTOVNÉ POISTENIE ?

Tu ti bude stačiť jednoduché cestovné poistenie k platobnej karte alebo ak necestuješ často tak poistenie cez poisťovňu na pár dní. 

OČKOVANIE PRED CESTOU

Očkovanie povinné nie je. No odporúča sa proti žltačke tybu A a B. Ja odporúčam nepiť vodu z vodovodu a pred každým jedlom si umyť ruky. Vyhneš sa tak rôznym žalúdočným problémom. 

Určite je dobré pribaliť do batožiny lieky proti črevným ťažkostiam a hnačkám.

AKO SA DOHOVORÍM?

V krajine sa hovorí arabský, berberský, španielsky a svetovým jazykom angličtina.

AKÝMI PENIAZMI PLATIA ?

V Maroku sa platí Marockým Dirhamom. Problém nebudeš mať niekedy zaplatiť aj USD či v ojedinelých prípadoch aj €.

Orientačne sa 1€ pohybuje okolo 10DH.

V reštikách a väčších obchodoch nie je problém platiť platobnou kartou. Výbery z bankomatu sú spoplatnené podľa cenníka tvojej banky. Bankomatov je ale v Maroku pomenej. Väčšine ich nájdeš iba vo veľkých mestách. 

V Maroku je tradičným sviatočným dňom piatok. V tento deň sú zvyčajne zatvorené aj múzeá a ďalšie atrakcie.

AKO JE TO S BEZPEČNOSŤOU ?

Ak ste čítali môj blog, pri príchode do starého mesta Marakéšu som mal strach o svoj život. Išlo len o pocit z niečoho nového a o pár dní som sa ulicami prechádzal ako doma. Maroko je považované za bezpečnú krajinu a z arabských krajín v Afrike jednu z najbezpečnejších. Treba si dávať pozor na vreckárov na veľkých trhoviskách. Taktiež je potrebné dodržiavať kultúru a zvyky, aby ste zbytočne neprišli do konfliktu.

Maroko je moslimská krajina, ktorá má konzervatívny charakter miestnej kultúry. Ľudia v mestách sú viac otvorenejší a uvoľnenejší, za to na dedinách platia konzervatívnejšie zásady a správanie. Preto by mali ženy rešpektovať aj výber šatníka.

Neodporúča sa cestovať hlboko do púšte Západnej Sahary. 

TECHNOLÓGIA V MAROKU

⇒ Je možné v Maroku natočiť zábery pomocou dronu? Áno je! Ale…

Problém nastáva vtedy, ak s dronom plánuješ pricestovať! Vtedy je tvoje zariadenie automatický zhabané a brané ako ilegálne. Jedinou možnosťou, ktorú Maroko akceptuje je, že si dron zakúpiš na územi Maroka. Aktuálne platí, že zábery z dronu môžeš slobodne vyhotoviť len zariadením zakúpením/zapožičaním v Maroku. 

⇒ Fotografovanie na verejnosti

Dávaj si pozor pri fotografovaní na verejných miestach. Nájdu sa domáci, ktorým to prekáža. Či už kamerovanie alebo fotografovanie. Sú to napríklad menšie tržnice alebo staré mestá. Ľudia sú tam schopný si za to vypýtať peniaze alebo ťa poprosia o vymazanie záberu. 

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x