Photo by: Ern Gan on Unsplash

Zaujímavé miesta, ktoré odporúčam vidieť na Bali!

Bali toho ponúka viac, ako sa do jedného článku zmestí. Opíšem ti pár zaujímavých miest, ktoré rozhodne musíš vidieť. Ak máš v pláne ostrovom cestovať a nocovať vždy na inom mieste, rozhodne si zaobstaraj turistickú mapku a preskúmaj čo všetko ti v tvojom okolí Bali ponúka. 

Ostrov Bali je široký od východu k západu asi 150 km, a od severu k juhu 110 km. Najvyšším bodom je aktívna sopka Mount Agung. Centrum ostrova je pokryté horami, ktoré na juhu ustupujú do roviny. Pobrežie ostrova Bali je na juhu ostrova tvorené bielo – zlatým pieskom, na ostatných častiach ostrova je piesok vulkanického pôvodu a šedo čiernej farby. 

POĎ SOMNOU OBJAVOVAŤ BALI

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

ČO VIDIEŤ V OBLASTI KUTA

Po prílete na ostrov sa ocitáš na letisku Ngurah Rai International Airport v Denpasare. Vitaj v oblasti Kuta. 

Patrí do regiónov, ktoré sú najviac rozvinuté turizmom na ostrove. Ponúka krásne pláže na ktorých si vychutnáš krásne západy slnka či rozbúrene vlny pre surférov. Najviac pláži nájdeš v Južnej časti Kuty. Taktiež sa tu nachádza najznámejší a najposvetnejší chrám Uluwatu Temple. Tak sadaj na skúter a poď pozrieť čo objaviť v tomto regióne!

V OBLASTI KUTA NAJKRAJŠIE PLÁŽE!

Veľa ľudí cestuje na Bali aj kvôli oddychu a preto pláže regiónu Kuta ti ten oddych doprajú.

Seminyak Beach- Toto pobrežie je domovom väčšiny luxusných reštaurácií na Bali, plážových klubov a značkových butikov. Krásna pláž, kde si vychutnáš tie najkrajšie zápdy slnka.

Legian Beach- Kilometre dlhá piesočná pláž. Vstup do mora je pozvoľný a preto je vhodný aj pre dovolenku s deťmi. Nachádza sa tu veľa hotelov a reštaurácií. taktiež si tu vychutnáš krásny západ slnka.

Petitenget Beach- Táto sivá piesočnatá pláž má po väčšinu dní veľké vlny a preto je vhodná pre surférov. Pláž Petitenget, ktorá je navštevovaná častejšie miestnymi obyvateľmi, je posvätná a organizuje pobaltské náboženské obrady.

Kuta Beach- Pláž vhodná najme pre surférov. Je to veľmi rušné miesto a preto ak hľadáš pokoj a nesurfuješ, tak odporúčam vybrať si inú pláž z tejto širokej možnosti.

Padang Padang Beach- Nejde ani o pláž ako o takú menšiu zátoku. Vhodná pre instagramových nadšencov. Kedže je to mala pláž, môže sa stať, že si nebudeš mať kde zložiť osusšku. Ak máš cestu okolo určite navštív toto pekné miesto, no na kúpanie a relax si vyber inú pláž.

Nyang Nyang Beach- Nachádza sa len kúsok od  chrámu Uluwatu. Nyang Nyang je pláž na návštevu, ak ste na jednodňovej ceste do Uluwatu. K pláži sa dostaneš strmším terénom a preto je dobre mať vhudnú obuv.

Nusa Dua Beach- Veľmi pekna pieskova pláž s pozvolnym vstupom do mora. Žiadni surferi a žiadne vlny. V okoli sa nachádzajú reštaurácie s chutným jedlom a bary.  

Green Bowl Beach- Krásu pláže a čistého mora môžeš sledovať aj z jaskyne, ktorá sa nachádza hneď pri pláži. K pláži smeruje trochu strmejší terén no stojí to za to! 

Pura Uluwatu Temple

Chrám Pura Luhur Uluwatu nachádzajúci sa v južnom cípe Kuty, je známy svojou nádhernou polohou, ktorá sa nachádza na vrchole strmého útesu približne 70 metrov nad vlnami Indického oceánu. Je to jeden zo 6 kľúčových chrámov, ktoré sa považujú za „duchovné piliere“ na Bali.

Každý deň o 16. hodíne sa na útese koná tanečné vystúpenie Kecak založené na ramayane. Miestne balijske predstavenie s ohňom vonku dotvára krásny západ slnka na pozadí predstavenia.

Chrám obývajú opice ( Macaci), ktoré sú známe tým, že vytrhávajú veci z rúk návštevníkov. Zvyčajne ich možno presvedčiť, aby obchodovali s ovocím, hoci ich to len povzbudzuje, aby viac kradli. Takže si treba dávať pozor na osobné veci. Sú na každom kroku.

ČO UVIDÍŠ CESTOU, KEĎ SA VYDÁŠ HLBŠIE DO VNÚTROZEMIA?

Postupujeme vyššie do oblasti, kde už na pláže zabudni a nechaj sa radšej zhltnúť zážitkami, ktoré ťa tu čakajú. Vodopády a zvuk dopadajúcej vody ozývajúci sa v hlbokej džungli. Veľké ryžové polia či kávové plantáže a rušný život domácich, ktorý ťa pohltí až tak, že si ich obľúbiš. Sadaj na skúter zoberiem ťa o čosi vyšie od Kuty!

Monkey forest

Les opíc leží v dedine Padangtegal, ktorá ho aj vlastní a stará sa oň. Obyvatelia dediny vnímajú les Monkey ako dôležité duchovné, hospodárske, vzdelávacie a pamiatkové stredisko pre dedinu. Okrem asi 700 opíc môžeš na 12,5 hektári lesa vidieť aj 186 druhov stromov, kde ti umožní získať dostatok čerstvého vzduchu. Vstúpné 80 000 IDR (5€). Otváracie hodiny je dobré si overiť počas návštevy ostrova.

ryžové terasy v Tegallalangu

Ryžové polia budeš mať vo vyšších oblastiach na Bali možnosť vidieť všade naokolo. Rozpresierajú sa na každom kúsku a o ich správne pestovanie sa stará premyslený zavlažovací systém “subak” a domáci miestny v klobúkoch. Medzi známe ryžove terasy patria aj tie v oblasti Tegalalang. 

V blízkosti ryžových polí je veľké parkovisko, kde môžeš nechať auto/skúter a to len za malý poplatok  cca 10 000 IDR (0,60€). 

V blízkosti hlavnej cesty sú obchody a kaviarne, avšak akonáhle sa ocitneš v ryžových poliach, spoliehať sa musíš len na vlastnú vodu a občerstvenie, nakoľko tu niesú dostupné žiadne služby. Vodu určite nepodceňuj!

Campuhan Ridge Walk

Jednou z najznámejších turistických trás je prechádzka na hrebeň vrchu Campuhan. Táto cesta je známa svojou prírodnou krásou a hustou balijskou atmosférou. Žiadné vstupné a otvorené 24 hodín denne. 

VODOPÁDY V OKOLÝ

Tukad Cepung Waterfall- Nachádza sa v blízkosti Ubudu a je veľmi dobre ukrytý medzi skalami.Patrí medzi najkrajšie vodopády v tejto oblasti. Rozhodne sa oplatí navštíviť. Vstupné je symbolické len okolo 10 000 IDR čo je na eurá ani nie 1 euro.

Tegenungan Waterfall- K vodopádu vedie chodník, ktorý ťa síce zavedie ku krásnemu vodopádu, no je to tak dostupné miesto, že ho vyhľadáva vačšina turistov a tak je vždy preplnené. 

Bangkiang Djaran Waterfall- Vodopád Bangkiang Djaran sa nachádza v Bangli a je pre návštevníkov otvorený počas všetkých dní v týždni. Vďaka tryskajúcej vode, sviežim zeleným stromom a sviežemu prostrediu je miesto tiché, čisté a ideálne na strávenie kľudne aj celého dňa.

OCITÁME SA NA VÝCHODE OSTROVA BALI

Nachádzame sa vo vyššej oblasti. V okolí sopky Agung a preto je tu aj ráno a večer trochu chladnejšie. V tejto oblasti Bali nájdeš väččinou chrámy a okúzlujúci výhľad na sopku. Jazda na skútry v týchto vyšších oblastiach je docela niekedy adrenalín 🙂 

Pura Penataran Agung Lempuyang

Pura Penataran Agung Lempuyang je balijský hinduistický chrám alebo pura, ktorý sa nachádza na svahu hory Lempuyang v Karangasem. Možno si videl už pár fotiek z Bali, kde zamilovaný pár stojí pri veľkej budhistickej bráne a pozadie im vytvára sopka. Tak toto je ono 🙂 

Výstup na sopku Agung

V Indonézii je veľa sopiek , na ktoré je možné vystúpiť alebo vyraziť na vyhliadku. Priprav sa však, že trek je väčšinou náročnejší a pravdepodobne budeš potrebovať aj sprievodcu, ktorý pozná miestne prostredie a cestu. Čo sa týka Agung, ide o najvyššiu sopku na Bali (3 142 m). Výstup na sopku trvá približne 4 a pol hodiny a tak začína už pred polnocou. Priprav si teplé oblečenie a vhodnú obuv. Cena začína na cca 40€.

Tenganan Village

Presuň sa históriu pár storočí dozadu. Navštív Tanganan, jednu zo starobilých dedín ostrova Bali. Odráža kultúrny a remeselný život miestných obyvateľov. Miesto je určené hlavne pre tých ktorý hľadajú kultúrny zážitok, a preto aby si sa dozvedel čo najviac informácií je vhodné si zabezpečiť aj sprievodcu.

Tirta Empul Temple

Tirta Empul je názov chrámu, ktorý sa nachádza v dedine Tampak Siring. Tento chrám navštívi mnoho turistov, zo zahraničia ale i z domova a  pramenitú vodu, ktorú chrám používa ako svätú vodu na rôzne náboženské obrady pre hinduistov, nechádvajú turisti na seba liať z veľkých kamenných sprch.

AJ NA VÝCHODE OSTROVA NÁJDEŠ ZAUJÍMAVE PLÁŽE

Candidasa– Kandidasa je malá dedinka s niekoľkými obyvateľmi. Pláž s niekoľkými lacnými hotelmi, ktoré poskytujú dobrodružnejším turistom hľadajúcim pokojnejšiu atmosféru, aby preskúmali kultúrne dedičstvo Bali.

Bias Tugel Beach– Biele piesočnaté pláže väčšinou dominujú na juhu ostrova Bali. Takže pláž Bias Tugel vo východnej časti Bali bude zaujímavou a jedinečnou scenériou, pretože pobrežná oblasť v panenstve Karangasem býva zvyčajne posiata čiernym pieskom. V tejto oblasti však nájdeme aj krásne pláže s bielym pieskom, napríklad aj Blue Lagoon Beach.

Blue Lagoon BeachPláž je jednou z  tých tajných pláží na východe ostrova Bali v oblasti Karangasem. Pláž leží severovýchodne od väčšiny pláží Padangbai a na každej strane je obklopená sviežimi zelenými a skalnatými kopcami.

Virgin Beach– Túto pláž je niekedy problém vyhľadať, kedže ma viac názvov, Virgin Beach a Hidden Beach je populárny názov, ale väčšina miestnych obyvateľov ju pozná ako Pláž Perasi. Pláž je pokojná a je možne tu šnorchlovať. Na pláži Virgin Beach Bali nájdeš aj ležadlá so slnečníkmi, ktoré sa nachádzajú pred mnohými malými kaviarňami.

Amed Beach– Ide o čiernu pláž a je vhodná najmä pre tých ktorý chcú snorchlovať. Nachádzajú sa tu aj tradičné balijské drevené lode s názvom jukung a sú tiež k dispozícii pre rybárske charty. Ak budeš mať to šťastie, tak domáci ťa zoberie a ukáže ti ako prebieha jeho práca rybára.

POZRI: 10 najlepších pláži na ostrove Bali

KOMPAS DO RUKY A ZAMIERIME NA severnú ČASŤ OSTROVA

Príroda, kultúra, chrámy a krásne západy slnka. Ocitáme sa na druhej strane ostrova. Tentokrát pri hore Batur, kde sa zastavíme pri chráme Ulun Danu Beratan Temple pri jazere Danau Beratan. Navštívime veľkú časť vodopádov. Nachádza sa ich tu najviac z celého ostrova. Sadaj na skúter, pokračujeme v ceste!

Bukit Terunyan

Dedina Trunyan je jednou z dedín v podoblasti Kintamani, ktorá sa nachádza neďaleko jazera Batur. Z dedinky si môžeš spraviť asi cca 45 min turistiku vyššie do hôr, kde sa ti naskytne krásny panoramatický výhľad na jazero Batur a okolie.

Ulun Danu Beratan Temple

Pura Ulun Danu Bratan sa nachádza na brehu jazera Bratan (Danau Bratan) v blízkosti mesta Bedugul na severe ostrova a je jedným z najviac fotografovaných chrámov na Bali. Hemží sa to tu veľa turistami, ale nevidieť toto miesto by bol hriech. Kombinácia svätyne s viacerými strechami a s horami odrážajúcich sa v jazere, naokolí vysadené tulipány. Veľký park s vysadenými stromami, kde sa skryješ pred slnkom. Je to fakt pekné miesto na oddych.

vodopády na severe ostrova

Aling-Aling WaterfallPremňa jeden z najkrajších vodopádov na Bali. Čo sa týka hodnotení ide o veľmi obľúbený a turistami vyhľadávaný vodopád.  Vstupné so sprievodcom stoji 125 000 IDR. Ak máš sprievodcu máš možnosť sa kúpať a skákať z útesov. K vodopádu sa dostaneš po upravenom chodníku, kde naokolo teba bude len prales a hluk skákajúcich ľudí znejúci celým údolím. Je to veľmi pekné miesto a určite by malo byť na tvojom zozname.

Sekumpul Waterfall– Keď začneš 30-minútovú túru cez sviežu bambusovú zalesnenú dolinu k vodopádu Sekumpul, narazíš na úžasný výhľad z vtáčej perspektívy. Dvojitý vodopád Sekumpulského vodopádu sa ťahajú do výšky celkom 80 metrov. Na vodopád vedie upravený chodník lesom a je možné si zaobstarať sprievodcu (trasa je jednoduchá, takže myslím si, že sprievodca ti nebude potrebný). Na mieste sa nachádza aj parkovisko, kde sa platí poplatok 2 000 IDR. Vstup na vodopády 20 000 IDR.

Banyumala Twin Waterfalls– Ďalší úžasný vodpád! Zapíš si ho, aj tento musíš vidieť! Tu ti odporúčam už zajednať si výlet tvojím hotelom/hostelom nakoľko je vodopád dobre zašitý a aj cesta k parkovisku nie je najlepšia. Je to cesta z hliny a preto počas silného dažďu sa môže stať neprejazdnou. 

Gitgit Waterfall- Vodopád je vzdialený 10 km južne od hlavného mesta Singaraja na severnom Bali alebo 80 km severne od mesta Kuta na južnom Bali. Vodopád je prístupný z hlavnej cesty spájajúcej Bedugul a Singaraja. 40 metrov vysoká kaskáda sa neustále vlieva do skalnatého bazéna s malou svätyňou, ktorá „chráni“ miesto. Prístup k vodpoádu je bezproblémový a bezplatný.

Air Panas Banjar

Známi horúci prameň Yeh Panes nie je jediný horúci prameň na Bali. Nemenej populárne sú aj termálne pramene Banjar. V skutočnosti sa tento horúci prameň stal jedným z najobľúbenejších miest turistov a miestnych balijčanov v oblasti Buleleng.

Banjar Hot Spring je najznámejší v oblasti severného Bali. Mnoho domácich i zahraničných turistov navštevujú tento horúci kúpeľ. Okrem toho, že sa môžeš namočiť v teplej vode, môžeš nechať na seba liať horúcu vodu tečúcu zo spŕch v tvare drakovej hlavy.

Vstupné sa pohybuje okolo 5 000 IDR a otvorené je od 8:00 do 18:00, ale najlepšie keď si túto informáciu zistíš, pretože čokoľvek sa môže zmeniť. 

VYBLÁZNENÝ Z VODOPÁDOV NA SEVERNEJ ČASTI OSTROVA ? POKRAČUJEME NA ZÁPAD

Smerejeme na západ ostrova, kde si prídu na svoje surféri, milovníci šnorchlovania či tí ktorí miajú radi veľké národne parky plné zvierat. Smer k Jave a Medewi.

West Bali National Park

Taman Nasional Bali Barat leží v najsevernejšej časti ostrova Bali. Tento park s rozlohou 770 štvorcových kilometrov pokrýva približne 10 percent celkovej rozlohy Bali. Bali Barat bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu už pred mnohými rokmi, ale oficiálnym národným parkom sa stal až v roku 1941. Park ponúka veľkú rozmanitosť vrátane dažďového pralesa, suchej savany, akácií, hustej mangrovy až po nedotknutelné pláže a odľahlých ostrovov s najlepšími potápačskými a šnorchlovateľnými aktivitami v Indonézii. Park je obklopený súkromnými plantážami a lesmi, ktoré poskytujú zónu pre 200 živočíšnych druhov. V parku dominuje sopečný vrchol Gunung Patas v nadmorskej výške 1 422 metrov.

Len 10 percent parku je prístupných návštevníkom.Môžete si vybrať z množstva trás, ale návštevnícke centrum dôrazne odporúča ísť so skúseným sprievodcom.Dobrodruhovia sa môžu rozhodnúť pre chodník Gunung Klatakan, 5-hodinový výlet po pôsobivom balijskom dažďovom pralese, najviac členitej oblasti parku. Medzi ďalšie odporúčané túry patria túry na mangrovy v Teluk Terima a na hory neďaleko Makam Jayaprana. Tí, ktorí dávajú prednosť odpočinku a duchovnosti, si môžu zvoliť prechádzku po ostrove Menjangan, v ktorom žije 16 mníchov a malý počet jeleňov.

Pulau Menjangan

Bali Barat ponúka niekoľko jedinečných potápačských lokalít, napríklad malý ostrov Pulau Menjangan.

Toto je skutočný potápačský raj- jemný prúd tečie cez koralové záhrady a úžasná 40 metrov koralová stena je pastva pre tvoje oči. Vo vode sú okrem krásnych koralov aj chobotnice, morské koníky a vzácne farebné mandarínske ryby. Fanúšikovia nočného potápania si tu tiež prídu na svoje. Najlepšie keď sa informuješ na svojom hoteli/hosteli a spojíš šnorchlovanie s návštevou národného parku. 

PREČÍTAJ SI AJ TIETO ČLÁNKY

10 najkrajších vodopádov na Bali

PRIPRAVUJEM

4.7 3 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x