Photo by: Ishak Ahmed on Unsplash 

Pár kilometrov od luxusných budov, nájdeš starodávny Orient Dubaja. Nenechaj si ho újsť!

Čo si predstavíš, keď sa povie Dubaj? Elegantné presklenné budovy ťahajúce sa do výšky, luxusné autá, hotel v tvare plachetnice, umelo vytvorené ostrovy v tvare palmy alebo bohatých šejkov v bielych dišdaš-och¹. Áno, toto je v skutočnosti Dubaj! 

Prvá zmienka pochádza ešte z roku 1095, no predpokladá sa, že jeho územie bolo osídlené už dávno predtým. Dubaj lákal zahraničných obchodníkov s perlami a neskôr sa v meste vďaka jeho dobrej polohe začali usídľovať indickí obchodníci. Nové obdobie v dejinách Dubaja nastalo po roku 1960, keď zažil v tomto čase veľký rozvoj, boli totižto objavené ložiská ropy. Po roku 2000 sa z Dubaja začalo stávať najrýchlejšie rastúce mesto sveta. 

Ak túto bohatú metropolu niekedy navštíviš, určite ti odporúčam zájsť do severozápadnej oblasti. Tam, kde to aj po toľkých rokoch vonia pôvodnou históriou. Jadrom starého mesta je zátoka Dubai Creek, po jeho stranách ležia oblasti Deira a Bur Dubai, ktoré sa delia ešte na menšie štvrte.

Emirát som navštívil v decembri 2019 a mojou neodmysliteľnou záľubou pri cestovaní je návšteva starého mesta. Ešte teraz si spomínam na vôňu, ktorá sa niesla starým mestom, keď som vyšiel zo stanice metra. 

SPOJ NA METRO:  Zelená linka – Stanica Al Fahidi alebo Al Ras. Ak cestuješ červenou linkou, je potrebné na stanici BurJuman prestúpiť na zelenú linku.

Ja som cestoval červenou linkou, nakoľko tá jazdí v novom Dubaji, kde som bol aj ubytovaný. Na stanici BurJuman som prestúpil na zelenú linku (Linka starého Dubaja) a vystúpil na stanici Al Fahidi. 

Výškové presklenné budovy vystriedali tehlové domy a menšie obchodíky rozlezené na každom rohu a pri ich dverách postávajúci predavač pakistaneského pôvodu, lákajúc ma na kúpu jeho produktov.  Rušný život ľudí na ulici a hustá premávka strých áut. Takto nejak som si to predstavoval. Som spokojný 🙂

Vybral som sa smerom k zátoke, ktorá rozdeluje oblasť Deira a Bur Dubai. Prechádzam okolo mešity a trhu s textilom a korením, kde som dlho váhal nad kúpou mužského  “povzbudzováku”… Ale nie 😂😂, nad kúpou mužského národného oblečenia dišdaš, ktorý som po dlhom vyjednávaní nakoniec aj tak nekúpil, teraz to aj trochu ľutujem. Cena tohto pôvodneho oblečenia sa v každej oblasti menila od kvality látky a tak som si nebol istý, či mi ho neponúka za predraženú sumu aj po zjednaní. 

Vychutnať si atmosféru minulosti, kde na každom kroku nájdeš hromadu voňavých bylín a korením vysypávajúc sa z veľkých košov, rôzne látky textilu, kobercov, čajov alebo kadidiel nájdeš jedine v starom meste Dubaja. 

Z kaviarne Mazmi Coffee And More som pozoroval loďky nazývané Abra, ktoré turistov vozia po zátoke. Tieto loďky sú používané aj ako dopravný prostriedok, s ktorým je možné sa dostať z jednej strany brehu na druhý. Cena je symbolická 1 dirham, čo je približne 0,20 eura. Túto možnosť prepravy využijem aj ja a odveziem sa na druhý breh – Deira, kde sa nachádza ďalší souk². Byť v centre rušného trhu a snažiť sa vyjednávať s obchodníkmi, ktorý si to tak povediac aj užívajú, nie je u mňa nič nové, zažil som to v Maroku či v Izraeli a dokonca aj v niektorých európských mestách, no v tých to nemalo už svoje čaro.

Na Abre som si spravili kratšiu plavbu po zátoke Dubai Creek a nakoniec sa nechal vyložiť na opačnom brehu kde sme navštívili Deira Spice Souk. Počas večernej plavby všetko naokolo svietilo, napríklad aj dva mrakodrapy Deira Twin Towers, známe ako aj Rolex Towers, ktoré boli postavené v roku 1998 a každý z nich má 102 metrov. Dubai Creek Tower z roku 1995, ktorý bol v dobe výstavby druhou najvyššou budovou v meste a výškou 117 metrov. To dnes už neplatí…

Vo chvíli ako sme sa vylodili na opačnom brehu, sme sa rozprchli medzi uličky a prebehovali z jedneho obchodu do druhého. Z historického hľadiska je Deira obchodným centrom Dubaja a preto je tu k dispozícii veľký výber tovaru. Na svoje si tu príde určite každý, či už milovník sladkých karameliek, hodvábneho textilu, zlata, byliniek, čajov, olejov, šafránu ako aj arabského korenia a korenia zo subkontinentu.

Hneď kúsok susedí tradičný trh so zlatom Dubai Gold Souk, kde nájdeš skutočne elegantné kúsky. Čo sa týka zlata nakúpeného v emirátoch, je lacné a na letisku ti dokonca vrátia aj daň, ktorú si zaň u obchodníka zaplatil.

V poslednom období sa tu rozrastá veľký počet menších supermarketov, ktoré vytláčajú tradičné trhy do úzadia, no aj napriek tomu sú  obľúbenou návštevou turistov, ktorí ich vyhľadávajú hlavne kvôli svojej Orientálnej histórii. Ak sa do Dubaja raz vrátim, Staré mesto bude určite znova na mojom zozname!

VYSVETLIVKY:

dišdaš¹ – Arabský národný odev. Je symbolom hrdosti a identity. 

souk² – Arabský trh pod holým nebom, kde môžeš kúpiť zlato, látky, bylinky či rôzne koreniny.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x