Photo by: Zoltan Tasi on Unsplash

Čo ponúka krajina, ktorá je prezývaná aj ako srdce Stredomoria?

Je to už nejaký čas čo som nesedel v lietadle. Letecká doprava sa zastavila a kvôli koronavírusu sa aj svet na nejaký čas zastavil. Je júl 2020 a ja po dlhej dobe sedím v lietadle a smerujem na Maltu. Tento ostrov v srdci Stredomoria sa skladá z troch ostrovov a to z hlavného ostrova Malta, o niečo menšieho ostrova Gozo a najmenšieho ostrova Comino, ktorý sa nachádza medzi nimi. Úradným jazykom sú angličtina a maltčina. Ostrov som navštívil v hlavnej letnej sezóne, kedy tu teploty presahujú na priamom slnku 45 stupňov. Príjemná teplota môže byť na jeseň, do 20 stupňov, ale to už nerátaj s kúpaním sa v mori. Zimy sú tu studené.

POČASIE

Tak ako som spomínal, počasie cez letné mesiace je extrémne a ani jeden deň nie je na ostrove daždivý. No je to dobre spojenie dovolenky s poznávaním ostrova. Ak ťa však kúpanie v mori a ležanie na pláži nebaví, tak odporúčam ostrov navštíviť vo februári až máji, kedy sú znesiteľné teploty, do 20 stupňov.

DOPRAVA

Dopravu na ostrove sme riešili celý čas Boltom, taxi služba cez mobilnú aplikáciu (pre tých, ktorým Bolt nič nehovorí). Je to najlepší spôsob dopravy v letných mesiacoch. Klimatizované autá ťa dopravia presne na tebou určené miesto. Tento druh prepravy odporúčam ak cestujete aspoň 4 osoby.

Počas cestovania v jarnom období môžeš využiť autobusovú dopravu. Lístok stojí 2€. Sieť autobusov je na Malte rozšírená, nakoľko tu neexistuje vlaková doprava. No treba rátať s meškaniami MHD.

Čo sa týka lodnej dopravy, tá premáva na ostrov Gozo v polhodinových intervaloch a lístok sa platí až keď sa z ostrova vraciaš naspäť na Maltu. Ako sa dostať a čo vidieť na Goze sa dočítaš tu.

Lodná doprava na Comino je zabezpečovaná malými výletnými trajektmi, ktoré ťa na ostrov zavezú, ty sa vykúpeš a potom večer ťa zoberú naspäť. 

Ďalšia možnosť je požičať si auto alebo skúter. Jazdí sa tu po ľavej strane. 

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Ceny potravín v obchodoch sú o niečo vyššie ako u nás. Drahšie je aj ovocie či zelenina. V reštauráciách varia výborne a ceny sú také ako u nás. 

º Anglický typ zásuviek

º Ostrov je síce malý, ale cesta z jednej strany ostrova na druhú trvá autom aj viac ako hodinu. Doprava je tu  dosť hustá. Jazdí sa po ľavej strane.

º Ubytovanie s nočným životom hľadaj v oblasti St Julian’s, ak hľadáš pokoj a kľud tak v oblasti hlavného mesta Valletta.

NAJKRAJŠIE MIESTA OSTROVA

MIESTA KTORÉ BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

Hlavné mesto Valletta

Rozhodne nevynechaj hlavné mesto Valletta, ktoré dýcha históriou. Vydaj sa do historickej časti a sleduj západ slnka. Stojí to rozhodne za to, ver mi! Mesto v sebe spája eleganciu Stredomoria s barmi, podnikmi a atmosférou prímorského miesta. Dokážeš ho prejsť za 3 hodinky a stihneš posedieť aj v nejakom tom bare. 

Záhradu Upper Barrakka, odkiaľ budeš mať krásny výhľad na prístav. Myslím, že táto záhrada bola asi jediná zeleň, ktorú som videl na ostrove. Na námestí, kde sa nachádza fontána Triton si chvíľu oddýchni a vyber sa smerom do mesta. Do malých uličiek plných reštaurácií, barov a obchodov rôznych značiek.

Oblasť kde to žije: San Julian

Ak máš rád rušný nočný život plný mladých ľudí, tak toto je rozhodne miesto pre teba. Väčšina barov a klubov sa nachádza v Paceville, St. Julians a v Bugibba, kde je väčšina barov a disco klubov. Väčšina má vstup zdarma!

Nočný život na Malte sa nachádza len pár km od Valletty. Objednaj BOLT a choď sa zabaviť!

Zaujímavé pláže ostrova

Čo sa týka pláží, žiaľ musím priznať, že ani jedna ma neučarovala natoľko aby som si povedal, že “kvôli tejto pláži by som sa sem ešte vrátil”. Vypíšem pár pláží, ktoré sa oplatí navštíviť. Jediné čo ma fakt zaujalo bola zátoka St. Peter’s Pool.

Golden Bay Beach je považovaná za najkrajšiu pláž ostrova. Aj tu môžete zažiť krásny západ slnka. Pohodlne sa sem dostanete autom alebo autobusom.

Mellieha Bay som navštívil v deň, kedy som odchádzal na vedľajší ostrov Gozo, môžeš to tak skombinovať aj ty. Nachádza sa len kúsok od dedinky Popeye, ktorá bola postavená ako filmová kulisa. Natáčal sa tu napríklad film Pepek námorník.

Dwejra Bay- Patrí tiež  medzi jednu z populárnejších pláží na Malte, ktorá kedysi mala aj Azúrové okno, ktoré sa v roku 2017 prepadlo. 

Myslím, že tie najkrajšie pláže sa tiahnu pozdĺž severného a západného pobrežia ostrova.

Stredoveké mesto Mdina

Mdina bola pôvodne až do 16. storočia hlavným mestom. V roku 1565 sa metropolou stala len 12 kilometrov vzdialená Valletta, ktorá je hlavným mestom Maltskej republiky dodnes. Mesto dýcha hlbokou históriou a rozhodne by si sa naň mal ísť pozrieť.

Farebné mestečko Marsaxlokk

Malebná rybárska dedina Marsaxlokk sa nachádza v juhovýchodnej časti  Malty. Známa je svojimi pestrými farbami, kotvia tu totižto loďky rôznych farieb. Taktiež môžete nájsť na budovách farebné balkóny či dvere. Taká malá fotogenická dedinka. 

OSTROV COMINO A GOZO

Rozhodne navštív dva susedné ostrovy Comino a Gozo. Comino je najmenší ostrov, na ktorom sa vykúpeš v azúrovo-priezračnej vode na pláži Blue Lagoon. Na Gozo sa ti oplatí ísť možno aj na jednu noc, nech tam toho stihneš čo najviac. Hlavne hlavné mesto Victoria a Citadela, ktorá sa nachádza v tomto historickom meste. Taktiež tu nájdeš aj krásne pláže. Ale všetko dôležité už v samotnom článku.

2 1 hlasovanie
Hodnotenie článku
2 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Long living the peace

Be beautiful enough to feast the eyes

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
2
0
Chcem napísať komentár x
()
x