Ako je to so zapožičaním auta v zahraničí

Čo všetko je potrebné vedieť pred tým ako sa rozhodnete zapožičať si auto v zahraničí ? Je to jednoduché, pozrime sa na to…

Čo potrebujete:

  • Kreditnú kartu
  • Vodičský preukaz
  • Viac ako 18 rokov

Poďme sa pozrieť na kreditnú kartu. Na to aby ste vedeli zaplatiť depozit za auto je potrebné aby na kreditnej karte bol dostatočný limit. Ďalej je potrebné aby majteľ kreditnej karty bol aj šofér auta, ak to tak nie je, autopožičovne si účtujú poplatok alebo odmietnú požičať auto. Čo sa týka poitenia auta, je možnosť poistiť aj v prípade krádeže alebo vážneho poškodenia auta, čo určite odporúčam pri dlhšom pobyte.

Rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou ? 

Debetná karta je platobny nástroj, ktorý dostanete pri otvorení vášho osobného účtu v banke a chodí vám na ňu príjem alebo si dobrovoľne na ňu vkladáte a posielate nejaké peniaze.

Kreditná karta je karta, ktorú vám banka vystaví na základe žiadosti. Musíte o ňu požiadať. Je to prednabytá karta a vy máte možnosť využíať na nej úverovy rámec. Podmienkou je mať príjem aby ste ju mohli vlastniť. Pri častejšom cestovaní ju odporúčam určite vlastniť. Môžete ju mať dokonca bez poplatku. Je viac akceptovateľná, keďže sú na nej peniaze banky a obchodník u ktorého nakupujete ma istotu že tie peniaze z karty odídu.

Moje skúsenosti: 

Pri rezervovaní auta v Izraeli bol vodič iný ako majteľ kreditnej karty a tak sme pri rezervácií použili nie kreditnú ale debetnú kartu vodiča. Karta bola embosovaná (vystupujúce číslice a písmena z karty). Bol na nej dostatočný limit aby si mohli stiahnúť depozit (600EUR), takže všetko prebehlo ako malo. No neberte to ako 100% návod. Po návrate domov nám bola zablokovaná suma vrátena do cca 3 dní.

Pri rezervovaní auta na Santorini či Cypruse si zablokovali na karte depozit a pri vrátení auta bol do pár hodín vráteny na kartu. Žiadne komplikácie.

Čo sa týka medzinárodného vodičského preukazu. Je potrebné si pred vstupom do krajiny zistiť či je akceptovaný ten náš Európsky alebo treba medzinárodný.

Moje skúsenosti: Izrael, Malorka, Cyprus, Grécko (stačil náš EU), Bali (medzinárodny podľa Ženevskej dohody).

Vek vodiča by mal byť v niektorých prípadoch minimálne 21 rokov a viac, aby ste neplatili zbytočné poplatky. To už ale záleži od spoločnosti kde auto požičiavaš.  

Na čo si treba dať pozor:

-Vo vačšine prípadoch dostaneš auto s plnou nádržou a s plnou nádržou ho treba aj odovzať.

-Auto je možné požičať a následne odovzať v inom meste, napr. aj 300km vzdialenom.

-Pri krátkom zapožičaní auta napr. 2 dni môžu byť obmedzené km, to znamená že budete mat určené koľko max môžete prejsť. To sa pravdaže líši od krajiny. Vždy si to treba zistiť v podmienkach ešte pred požičaním auta

-Auto sa snažte vrátiť v čistom stave, pretože po vráteni depozitu vám môže prísť nižšia čiastka. A dôvod ? Za tepovanie a autoumyváreň.

-Auto si vždy pred odchodom a prevzatím klúčov od pracovníka pofotte, či už  interier auta, stav km pred odchodom a stav auta z vonkajšej strany (škrabance, špz, kolesá..)

Moje skúsenosti: Nikdy som pri odovzadní auta nemal problém a vrátili mi celý depozit. Ale určite odporúčam si dať na tieto body pozor.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x