Čo ponúka pre turistov krajina Blízkého východu Izrael ?

Vydaj sa s priateľmi spoznať krajinu blízkeho východu. Prejsť sa historickým mestom Jeruzalem či okúpať sa do mŕtveho mora. Spoznaj kultúru štátu, kde navzájom spolunažívajú židia, moslimi či kresťania. Ochutnaj falefel či humus niekde na rohu rušnej ulice. Navštív všetky pamiatky a nasávaj atmosféru, ktorú ti ponúka táto malá krajina susediaca s Egyptom, Sýriou či Jordánskom. Izrael je bezpečná krajina, ktorá má čo turistom ponúknuť. Od metropoly ako je Tel-Aviv cez historické mesto Jeruzalem až dolu k turistickému dovolenkovému rezortu Eilat. Cestou sa nezabudni zastaviť pri Mŕtvom mori či pevnosti Masada, Timna park rozprestierajuci sa cez Negevskú púšť či Red Canyon. Ver mi, Izrael má čo ponúknuť…

POČASIE

Podnebie je prevažne suché s malým úhrnom zrážok za rok. Suché a teplé letá striedajú studené a vlhké zimy. V horských oblastiach je počasie chladné a veterné a často sa tu vyskytuje snehová pokrývka. Najvyššie letné teploty stúpajú až k 40ºC. Najchladnejším mesiacom je január s teplotami 5 – 12ºC. Počasie v Eilate a juhu krajiny je prakticky slnečné a teplé po celý rok. V našich zimných mesiacoch sa tam teplota v okolí Eilatu pohybuje okolo 18 stupňov. – zdroj: wikipedia

DOPRAVA

Najlepší spôsob aký zvolite pri cestovaní krajinou je zapožičanie si auta. Najlepšie tak spravíte ešte pred návštevou. To, čo k tomu treba sa venujem samotnom článku.  Dostanete sa aj na miesta kam by ste sa autobusom len ťažko dostali.

Ak však chcete radšej zvoliť autobus či vlak, spoje si skontrolujte na tejto stránke TU alebo TU. Určite pri veľmi častom cestovaní týmto druhom dopravy odporúčam nejakú zľavovú kartu aby si niečo ušetril, napr. Israbus. Pozor na sviatok Šabát, v tedy nejazdí ani autobusová doprava. Čo je Šabát zisíš nižšie, len čítaj ďalej.

BEZPEČNOSŤ

Ak sa rozhodnete cestovať na vlastnú päsť, určite urobíte najlepšie riešenie. Nebudete ničím a nikým obmedzení. Bezpečnostná situácia je v Izraeli pod kontrolou. Strávili sme tam týždeň a ani chvíľu som sa necítil v nebezpečí. Ministerstvo zahraničných vecí  turistom neodporúča navštevovať veľké miesta s veľmi hustým pohybom ľudí a miesta, ktoré nie sú turisticky navštevované. Izrael je veľmi bezpečná a rozvinutá krajina, no v žiadnom prípade sa neodporúča ísť do blízkosti Pásma Gazy a obozretný treba byť aj pri cestovaní cez  Palestíne územie.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Pri vycestovaní si skontroluj cestovný pas. Musí ti platiť ešte minimálne 6 mesiacov po návrate domov. 

º Ak v krajine pobudnete aj cez víkend, pripravte sa na sviatok Šabát, ktorý v Izraeli býva v sobotu. Tento sviatok sa začína už v piatok po západe slnka a končí v sobotu po západe slnka. Potraviny a obchody sú v tomto čase zatvorené. Taktiež je niekedy problém v tento deň odovzať požičané auto. Nejazdia ani autobusy mestskej či medzimestskej dopravy (súkromný prepravcovia áno).

º Očkovanie do krajiny nie je vôbec potrebné, dokonca aj voda je pre nás pitná a nezávadná.

º Ak plánujete navštíviť v blízkej dobe iné arabské krajiny, s ktorými nemá Izrael dobré politické vzťahy, netreba sa obávať. Pečiatku do pasu nedostanete. Ak by aj prišlo k tomu, popros colníka aby ti ju tam nedal, nakoľko máš v pláne cestovať a spoznávať iné krajiny, kde by razítko mohlo byť problémom.

º Izrael nie je lacná krajina. Takže sa treba pripraviť aj na vyššie ceny a taktiež je tam zdravotníctvo na vysokej úrovni a preto nepodceňuj kvalitné cestovné poistenie. 

º El. zásuvky sú také ako u nás doma. V Izraeli neplatí roaming, čiže nečerpáte svoj balík.

º Treba sa pripraviť na výsluch pri príchode do krajiny, ako aj pri odchode. Zvlášť na letisku Ovda pri Eilate. Ide o bezpečnosť a tak sa nieje čoho báť ak nie si nejaký pašerák 🙂

dovolenka v izraeli

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

TEL AVIV

Izraelské pobrežia sú obmývané Stredozemným, Červeným a  Mŕtvym morom. Tel-Aviv nachádzajúci sa neďaleko mesta Herzliya a Ramat HaSharon je obmývané Stredozemným morom, ktoré ponúka hneď niekoľko pláži. 

Metzitzim Beach– Pri tejto pláži sme boli ubytovaní. Je to rodinná pláž, kde je možné si zahrať plážový volejbal. Disponuje aj detským ihriskom, lehátkami a rôznymi kaviarnami a reštikami.

Hilton Beach- Je to najrušnejšia pláž v Tel-Avive. Nachádza sa tu veľa barov a kaviarní. Pláž je neoficiálne považovaná za gay pláž. 

Za zmienku určite stojí aj pláž Banana Beach, kde môžete voľné chvíle venovať rôznym vodným športom či len tak ležať na lehátku a čítať knihu. Pláž sa nachádza južne od mesta neďaleko mesta Jaffa.

Prístav Jafa sa považuje za jedno z najkrajších miest Izraela. Spája sa tam vôňa blízkeho východu a Európy. Kultúra tohto miesta odráža vzájomné spolužitie moslimov a kresťanov od nepamäti. Nachádza sa tu blší trh, na ktorom treba vedieť dobre zjednávať ceny.

JERUZALEM

Jeruzalem sa delí na nové a staré mesto, ktoré je oddelené vysokou hradbou, ktorá ho robí úplne výnimočným. Prelína sa tu prítomnosť s minulosťou. V roku 1981 UNESCO zapísal staré mesto na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva. Rozdeľuje sa na časti podľa náboženstiev. Hoci je tento štát juhozápadnej Ázie židovský, žijú tu medzi sebou v pokoji aj moslimi, kresťania či armeni a preto budete mať možnosť tu stretnúť čierno odetých mužov, ponáhľajúcich sa do synagógy, počuť budete hlas muezzina, volajúceho moslimi k modlitbám či vyzváňanie zvonov na kostolných vežiach.

Nachádza sa tu aj najväčší trh. Tvorí asi 3/4 starého mesta. Je zmesou tržnice a domáceho života. Nájdete tu všetko od rôznych pokrmov, ovocia, zeleniny, ktoré si domáci sami dopestovali či prenikavú vôňu korenín. 

Múr nárekov inak nazývaný aj Západný múr, je pozostatkom západnej časti hradby, ktorá obklopovala Chrámovú horu v Jeruzaleme. Z celého sveta sem prichádzajú veriaci, ktorí vyslovia svoje modlitby a zároveň napísane na kúsku papiera ich vkladajú do štrbín múru. Je to najposvätnejšie miesto židov. Podľa miestnych je to už viac ako 300 rokov, keď rabín poslal k múru svojich študentov s modlitbou napísanou na papieri, pretože cestu k nemu nemohol podstúpiť.

Nad ním sa na všetky strany týči Skalný dom, ktorý patrí k najznámejším pamiatkam Jeruzalema a vidieť ho na kilometre ďaleko. 

Rozhodne si nenechajte újsť západ slnka na Olivovej hore. No skôr, ako si toto nebeské divadlo vychutnáš sa cestou zastav v Getsemanskej záhrade.

MŔTVE MORE

Nachádza sa medzi Jordánskom a Izraelom, čo tvorí aj ich hranicu. Patrí medzi najslanšie more na šírom svete. Nachádza sa v ňom taká koncentrácia soli (viac ako 80%), že nie je možné aby sa v ňom neskúsený plavec utopil. Kúpať sa na bruchu či plávať v ňom neodporúčajú, nakoľko ak sa vám do oči dostane voda, tak verte že váš zaštípe až v malíčku na nohe. Určite ste počuli aj o čiernom bahne z mŕtveho mora, ktoré pomáha pri kožných ochoreniach. 

Popri Mŕtvom mori vedie najnižšie položená cesta na svete, Highway 90, vo výške 393 m pod hladinou mora.

Ak nenavštívite a nevykúpete sa v mŕtvom mori, ako by ste v Izraeli ani neboli. Zoberte si zo sebou noviny a vyfoťte si parádnu fotku ako vás voda nadnáša 🙂

SKALNÝ ÚTES MASADA

Na 600 metrov vysokom skalnom útese (cca 200 metrov nad morom) na okraji Negevskej púšte neďaleko Mŕtveho mora sa rozprestiera pevnosť Masada, ktorá je dodnes symbolom Židov a ich odporu proti zotročeniu Rimanmi. Na skalný útes si to buď vyšlapete po svojich alebo použijete lanovku. Nám túra začala o 5 ráno, aby sme stihli východ slnka. Ak sa vydáte na niečo podobné, verte že sami tam nebudete 🙂 

BETLEHEM

Betlehem je mesto na Západnom brehu Jordánu 8 kilometrov južne od Jeruzalema. Žije tu asi 30 000 obyvateľov a je hlavným mestom betlehemského guvernorátu Palestínskej samosprávy a centrom palestínskeho cestovného ruchu a kultúry. Nakoľko ide o samosprávu Palestíny, pri zapožičaní auta treba dať pozor na poistku, ktorá vám v tejto časti platiť nebude. Určite navštívte námestie Betlehema – Manger Square.

EILAT

Turistami vyhľadávané a obľúbené mesto Eilat. Počas celého roka sa tu drží príjemná teplota, ktorá v letných mesiacoch atakuje okolo 40 stupňov. Mesto nachádzajúce sa v južnom cípe Izraela rozprestierajúce sa v Egevskej púšti obmýva teplé koralové Červené more, ktoré si podmaní každého bádateľa podmorského sveta plného koralov a farebných rybičiek. 

Obľúbenou atrakciou Eilatu je Podvodné observatórium, ktoré poteší malých i veľkých návštevníkov. Môžete pozorovať žraloky, korytnačky a farebné rybky.

Červený kaňon (Red Canyon) s nápadne sfarbenými stenami pripomína skôr americké kaňony než izraelskú krajinu. Za zmienku určite stojí aj Timna park, ktorý nájdeš pár km od Červeného kaňonu. V Eilate patria k obľúbeným bodom výlety do púšte na ťavách či lodné výlety spojené s potápaním a pozorovaním delfínov.

Ak máš chuť na poriadny  adrenalín zvoľ štvorkolky.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x