Photo by: Lsd for Society on Unsplash

Cyprus – Pamiatky, miesta a zaujimavosti južnej časti ostrova

Ostrov, rozdelený na Cyperskú časť – južná a  Tureckú časť – severná,  ponúka rôzne možnosti, ktoré si môžeš prečítať v tomto článku. Ja som sa rozhodol precestovať tú južnú, nakoľko som mal požičané auto a to by mohlo robiť menšie problémy pri prechádzaní z jednej časti ostrova na druhú. Nuž politická situácia a nevysporiadané vzťahy sa ťahajú od roku 1974 a v roku 1983, kedy tureckí Cyperčania vyhlásili samostatný štát severného ostrova za Severocyperskú tureckú republiku. V súčasnosti ho medzinárodne uznáva iba Turecko… Dosť bolo politiky, vrátim sa späť k tomu, čo všetko môžeš na južnej časti ostrova vidieť a zažiť. 

Rozhodne odporúčam cestovať naprieč ostrovom autom. Premávka a cesty na ostrove sú prijateľné a jazdí sa v ľavom pruhu. Nezvyk, ale ja som to zvládol, zvládneš to aj ty! Určite ti odporúčam navštíviť krásne pláže ostrova a more, ktoré je na niektorých miestach priezračne modré. Malé krásne historické dedinky či antické ruiny stoja tiež za návštevu.

V ktoromkoľvek mesiaci ostrov navštíviš, vždy ti má čo ponúknuť. Napríklad aj také prírodné scenérie hlboko v pohorí Throdosu.

Mestá- Nikózia, Limassol, Paphos, Larnaka či Ayia Napa nesmú chýbať na tvojom zozname. Hneď si ich tam dopíš! 🙂

POČASIE

Krásne a slnečné počasie zažijete takmer po celý rok, no najpriaznivejšie obdobie je samozrejme od skorého júna až do neskorého septembra. Cyprus patrí do subtropického klimatického pásma. Počasie sa vyznačuje vysokými letnými teplotami v mesiacoch máj až október, pričom zimné teploty zriedka klesnú pod 5 °C. Letné teploty vystupujú v júli až auguste nad 40 °C, pričom takéto teploty niekedy pretrvávajú aj niekoľko týždňov. Hlavné mesto Nikózia je v lete mestom s najvyššími teplotami. Zrážky sú ojedinelé, prevažne v zimnom období (november – marec). – zdroj: wikipedia

DOPRAVA

Najlepší spôsob dopravy je zobrať auto priamo na letisku a vyraziť na cesty. Nachádzajú sa tu všetky významné požičovne áut ako Avis, Budget, Europcar, Sixt, Thrifty či Hertz. Ak však máš strach či nemáš možnosť zapožičať auto, využi autobusovú dopravu.

Jazdy v meste autobusom stoja 1,70 €.

Autobusy z letiska do Larnaky premávajú medzi 6:30 až 16:00. Napr. autobus číslo 21 spája mestské centrum s letiskom, ale premávajú iba počas pracovných dní.

Ak idete väčšia partia, určite sa vám oplatí zviesť sa taxíkom alebo mikrobusom. Je to pohodlnejšie a rýchlejšie.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Ak sa vyberiete v mesiacoch, kedy je v noci chladnejšie počasie je dobré požiadať hostiteľa o možnosť prepnúť klímu aj do režimu “kúrenia”… Nakoľko sú nastavené iba na chladenie.

º Na ostrove sa jazdí v jazdnom pruhu na opačnej strane, čiže po ľavej.

º Pri prenájme auta stačí aj náš občiansky preukaz a kreditná karta, kde si bloknú depozit. Ten mi odblokovali hneď ako sme auto vrátili nepoškodené. Vrátili sme ho cca o 5 hodine ráno, čiže nieje problém.

º Zásuvky na Cypre sú také ako v Spojenom kráľovstve, takže si pribal adaptér.

SPOZNÁVAČKA JUŽNÉHO CYPRU

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

MESTÁ CYPRUSU

Nikózia je hlavné a najväčšie mesto ostrova. Nakoľko sa nachádza pri Severnom Cypruse, spravujúcom tureckou vládou, tak je rozdelené na dve časti. Mesto je oddelené demilitarizovanou líniou, ktorú strážia vojaci OSN. Nič to nemení na tom, že sa môžeš mestom voľne pohybovať. Zatiaľ čo južná časť mesta ponúka v uliciach moderné reštaurácie a bary, v tej severnej časti by sa akoby zastavil čas, no ponúka viac pamiatok. 

Námestie Faneromeni, Cyperské múzeum, Hradby okolo mesta s bránami PaffoFamagusta

Pafos je prímorské mesto nachádzajúce sa na západe ostrova a je obľúbeným miestom turistov. Nachádza sa tu aj letisko, ktoré sem ročne prepraví desaťtisíce turistov. Medzi najlepšie atrakcie Paphosu rozhodne patria ruiny a archeologické náleziská. Nenechajte si ujsť rímske ruiny Dom Dionýza a Dom Tézea. Za návštevu určite stojí aj turecký prístav zo 16. storočia alebo Odeon.

Protaras je mesto obmývané morom, takže patrí k dovolenkovým destináciám a to k veľmi obľúbeným. Nachádza sa tu hotel za hotelom, ale za to pláže patria medzi tie najkrajšie na celom ostrove. Rodiny s deťmi si prídu na svoje a taktiež aj mládež túžiaca po zábave. Je tu veľa barov a reštík, kde môžete tráviť večerné prechádzky mestom.

Ayia Napa patrí taktiež k veľmi obľúbeným letoviskám v letnej sezóne. Ak hľadáš nočný život a poriadne žúrky, tak by mali tvoje túlavé topánky zamieriť aj sem. 

Múzeum Thalassa či kláštor zo 16. storočia sú pamiatky, na ktoré by si mohol vyhradiť svoj čas pri návšteve mesta.

Larnaka je zaujímavá svojou históriou siahajúcou tisíce rokov dozadu. Napríklad taký Kostol Agios Lazaros v historickom centre mesta stojí za návštevu. Kúsok od mesta sa nachádza soľné jazero,pri ktorom stojí mešita Hala Sultan Tekke a v jazere sa kúpe viac ako stovka ružových plameniakov. Jazero láka k dobrodružstvu aj potápačov, ktorí sa môžu ponoriť k vraku lode Zenobie. V meste sa nachádza aj medzinárodne letisko. 

V Starom meste Limasolu stojí hrad Limassol, ktorý ponúka impozantnú prehliadku. Mesto sa v poslednom období stáva veľmi obľúbeným a smeruje sem čoraz viac turistov. Limasol je prímorské mesto ponúkajúce krásne pláže. V lete mesto ponúka rôzne typy kultúrnych podujatí. Staré mesto Limasolu je srdcom mesta s úzkymi uličkami vychádzajúcimi zo starého rybárskeho prístavu. Preskúmaj aj historické centrum mesta prechádzkou po starých uliciach a objav jeho dávnu históriu.

PLÁŽE CYPRUSU

Fig Tree Bay je známa vyhľadávaná pláž s jemným svetlým pieskom na juhovýchodnom cípe ostrova Сyprus. Nachádza sa v turistickom stredisku Protaras. Zátoka je pomenovaná podľa  stromu figovníka, ktorý tu podľa legendy zasadili prisťahovalci v 17. storočí a stojí na úpätí pláže a má výhľad na záliv, 

Green Bay je jedným z najobľúbenejších potápačských lokalít v oblasti Protaras a uspokojuje všetky úrovne potápačov, najmä absolútnych začiatočníkov. Či už ste úplný začiatočník pre potápanie alebo skúsený potápač, budete sa tešiť z toho, čo tento záliv ponúka. Zátoka je ľahko prístupná, voda je stále a krištáľovo čistá, vstup je z pláže, maximálna hĺbka je 10M a je tu veľa rýb.

Nissi Beach je známa pre svoje čisté tyrkysové more a zlatistý piesok. Pláž sa tiahne 500 metrov a voda je dostatočne čistá na to, aby bola pláž ocenená modrou vlajkou. Na malý pieskový ostrovček sa dá ľahko dostať pešo cez plytkú vodu. Pláž sa nachádza len 2km od dovolenkového strediska Ayia Napa, ktoré ponúka všetko pre nočný život.

Kapparis Beach sa nachádza v blízkosti strediska Kapparis a veľmi blízko k hlavnému pásu v Protarase. Táto pláž je malá, piesočná, s čistým morom a veľmi obľúbená u turistov či miestnych obyvateľov. Je vzdialená hodinu jazdy od medzinárodného letiska v Larnake.

Konnos Bay sa nachádza na východnom okraji Ayia Napa. Je súčasťou národného parku Cape Greco, v oblasti výnimočnej prírodnej krásy. Táto nádherná zátoka je lemovaná borovicami a má šumivé azúrové vody. Je veľmi obľúbená u miestnych obyvateľov a je dosť dobre ukrytá, hoci aj cez víkendy je veľmi preplnená.

Vrysoudia Beach leží vo veľmi malej zátoke,asi na polceste medzi plážami Louma a Ayia Trias. Na pláži dominuje plážový hotelový komplex Crystal Springs a na rozdiel od väčšiny pláží, Protaras je Vrysoudia prevažne kamienková a kamenistá, hoci je tu piesok.

ZAUJÍMAVÉ MIESTA CYPRUSU

Afroditine skaly- Táto oblasť, sa považuje za jednu z najkrajších na Cypre. Leží približne 20 km od Paphosu. Podľa mytológie sa práve na tomto mieste z morskej peny rozbúreného mora zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Vďaka tejto lokalite získal Cyprus prirovnanie Afroditin ostrov.

Pohorie Troodos je známe cyperské pohorie. Rovnaký názov nesie aj najvyššie položená osídlená horská dedina, ktorá leží v nadmorskej výške 1725 m.n.m. Z dediny je možné absolvovať túru k vodopádom, ktoré sú jedinými na ostrove.

Promenáda Limasol je veľmi obľúbená u rekreantov. Užijete si výhľad na more, na piesočnaté pláže a okolie s palmami. Rôzne vodné parky, vytvárajú nádhernú atmosféru pre dospelých a deti všetkých vekových kategórií. Je plná reštaurácií, kaviarní, krčiem v anglickom štýle, živých nočných klubov a širokej škály obchodov predávajúcich takmer všetko, vrátane suvenírov a tradičných sladkostí a lahôdok.

Cape Greco National Forest Park-  More je tu sfarbené do niekoľkých odtieňov modrej, až sa to zdá byť neskutočné. Dostanete sa sem buď autom, štvorkolkou, prípadne autobusom. Ak sa rozhodneš autobusom tak ťa potom cca 2km čaká cesta po svojich. Z útesov je neopísateľný výhľad a určite by to malo byť miesto na tvojom zozname, ktoré treba vidieť. Kamara Tou Koraka, Cape Greco View Point, Sea Caves, Monachus Monachus Arch.

Camel park- V minulosti sa tu ťavy používali na dopravu, zatiaľ čo dnes môžeš cyperské ťavy vidieť len v jedinečnom Camel Parku. Park je skrytý len 15 minút jazdy z Larnaky a je skvelým miestom pre relaxáciu a zábavu. Camel Park je dobrým miestom na priblíženie sa k prírode a zdieľanie priameho kontaktu so zvieratami. V malej zoologickej záhrade sa nachádzajú aj  roztomilé poníky, cyperský osol, jelene, pštrosy, pelikány, papagáje a kačice.

Hrobky kráľov sa nachádzajú na západe ostrova v meste Pafos. V katakombách boli kedysi pochovávaní bohatí mešťania. Nachádza sa aj na zozname svetového dedičstva UNESCO .

4.3 4 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x