Photo by: Anna Nesterova on Unsplash

Dublin nasiaty históriou, tak silno, ako je aj chuť histórie v pravej Írskej whiskey

PRÁVE ČÍTAŠ KRÁTKY BLOG Z ÍRSKA

Po všetkých tých absolvovaných tripoch za slnkom a palmami, som sa rozhodol vycestovať na severozápad Európy, a to konkrétne na ostrov Írsko. Už dlhšiu dobu ma lákalo navštíviť hlavné mesto Írska, Dublin. Našla sa aj partia, ktorá sa na túto moju cestu rozhodla pridať.

Je skoro ráno a my cestujeme na naše najbližšie letisko do Bratislavy. Teším sa, kedže už asi 3 mesiace som nemal možnosť nikam letieť a dosť mi to chýbalo. Ešte väčšiu radosť som mal z toho že moji parťáci na tejto ceste letia po prvý krát.

Silný rozbeh, vzlet a sme v oblakoch.

Už pri kúpe leteniek som vedel, že Zuzka, jediné dievča, ktoré s nami cestuje to bude mať s tromi mužmi ťažké. Nebude to len prehliadka mesta, ale aj ochutnávka írskej whiskey, piva či návšteva pubov, ktorých je v Írsku nadpočetné množstvo. Niektoré známe ulice Dublinu sú ešte stále pomenované podľa krčiem a obchodov, ktoré sa nachádzajú v ich blízkosti.

Na prehliadku mesta máme 4 celé dni. Čiže máme kopec času a nemusíme sa nikam ponáhľať. Dublin sme sa rozhodli navštíviť vo februári, kedy prevláda v krajine ešte zimné počasie. Bolo príjemne, až na ten občasný silný vietor. 

Mesto sa nachádza pri východnom pobreží Írska. Rieka Liffey rozdeľuje Dublin na severnú a južnú časť. My sme ubytovaní v severnej časti, v blízkosti autobusovej či električkovej zástavky. Pri príchode sme si na letisku zabezpečili za 40e tzv. čipovú kartu, s ktorou sme mohli týždeň neobmedzene cestovať celým Dublinom. 

Leap karta pre turistov (Leap visitor card), s ktorou sme ušetrili aj 50% cestovných nákladov. Leap kartu môžete okrem električiek LUAS využiť aj pri cestovaní vo všetkých autobusoch a vlakoch a doprave z/na letisko. Od ceny závisí aj to, ako dlho sa plánujete zdržať, na výber sú varianty: 1-dňová (10 EUR), 3-dňová (19,50 EUR) a 7-dňová karta (40 EUR), ktorá začína platiť od prvého použitia. 

Čo určite vidieť a nezmeškať pri návšteve Dublinu, ktorý dýcha históriou, v každom smere, ktorým sa vydáte?Strávili sme tu štyri dni, ktoré zhrniem do miest, ktoré sme navštívili. Pamiatky nie sú ďaleko od seba a tak už je len na vás, ktorou časťou mesta pri spoznávaní mesta zvolíte ako prvú 🙂

pivovar guinness

Nenavštíviť jednu zo svetových značiek pív v Dubline by bolo ako ísť do Prahy a nevidieť orloj. Pivo ma výraznú sladkastú chuť, tmavú farbu a hustú krémovú penu. Určite odporúčam vyskúšať to pravé čapované, či už v bare priamo na sklenenej streche továrne alebo niekde v dobrom bare. Napríklad v Temple bare 🙂 

Toto svetoznáme pivo Guinness pri St. James’s Gate v Dubline varia z tajných receptúr v 35 krajinách sveta už takmer 260 rokov. Do celého sveta ho vyvážajú od roku 1759 a dennodenne si ho po celom svete vychutná viac ako 10 miliónov ľudí. Pivovar začínal ako rodinný podnik a teraz patrí medzi najväčšie pivovary na svete.

Jameson Distillery

Taká jemná, že by som ju pil, aj keby na nej nebolo moje meno” John Jameson

Ani najznámejšieho producenta whiskey na svete sme si nenechali újsť. Jameson je írska značka whiskey, ktorú v roku 1780 založil John Jameson. Dnes sa produkuje v meste Cork a na pôvodnom mieste je len expozícia starej destilérie.

Na Jameson Distillery Bow st. sa nachádza bar, kde smerovali naše kroky. Ako inak 🙂 Je možné si zakúpiť ticket a prejsť sa útrobami múzea najznámejšej a najchutnejšej whiskey sveta.

Čo sa týka mňa, ak by som si mohol vybrať, tak najlepšie chutil pohárik Jameson Caskmates IPA. Je to whisky dozretá v pivových sudoch s príchuťou chmeľu a s ľahkým tónom citrusových plodov.

Phoenix Park

V parku sa nachádzajú Zoologické záhrady, Áras a Uachtaráin a viktoriánske kvetinové záhrady. Phoenix Park je vzdialený len kilometer a pol od ulice O’Connell. K dispozícii je mnoho prechádzok a cyklotrás.

Park Phoenix je otvorený 24 hodín denne, 7 dní v týždni, po celý rok. Hlavné brány parku v Parkgate Street a Castleknock Gate sú otvorené 24 hodín.

St. Patrick's Cathedral

Katedrála svätého Patrika bola založená v roku 1191 a je Národnou katedrálou Írskych Cirkví . So svojou 43-metrovou vežou je St. Patrick’s najvyšším kostolom v Írsku. Nachádza sa tu aj pekný park, kde si pri spoznávaní mesta v letných mesiacoch môžete v pokoji oddýchnuť.

Straight Blast Gym Ireland

Tak a toto je miesto, ktoré budú poznať asi len priaznivci McGregora. Telocvičňa bola založená v roku 2001, je spravovaná Johnom Kavanaghom a je súčasťou Straight Blast Gym International. V klube trénovalo niekoľko bojovníkov UFC, predovšetkým Conor McGregor.

Čo sa týky Proper Twelve, ide o írsku whiskey vytvorenú samotným McGregorom. Aj toto bol jeden z dôvodov návštevy Dublinu.

Ak mám ohodnotiť chuť Propera s whiskey, ktoré som mal možnosť ochutnať počas tohoto tripu, tak mu dám (ako v škole) známku 4. Názor domácich je vyjadrený jednou vetou.

This is shit! 

Templer bar

Temple Bar patrí pravdepodobne k jednému z najznámejších barov v Dubline. Ročne ho navštívi milióny turistov. My, v čase jeho návštevy, sme si nemali kde sadnúť, kedže bol bar plný do posledného miesta a tak sme sa prechádzali ulicami a nasávali tú atmosféru írskej kultúry v historických uličkách mesta. 

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x