Kultúra a zvyky na severe Afriky v moslimskom štáte Maroko

Čo ako prvé mi prebehne hlavou keď sa povie Maroko?… Ľudia, ktorí milujú čaj a vychutnávajú si ho celými svojimi dúškami. Tým pravým marockým čajom je zelený čaj s lístkami mäty, ktorý prezývajú domáci aj ako berberská whiskey.

Prekrásna krajina situovaná na prírodné bohatstvo, nie nemyslím zlato a ropu, ale krásne pláže, pohoria, saharská púšť a milí a pohostinní ľudia. Maroko je krajina ležiaca na severe Afriky a je považovaná za vyspelejšiu krajinu kontinentu. Rozpráva sa tu arabsky či francúzsky no dorozumiete sa španielsky či anglicky. A kedže je to moslimský štát so svojou kultúrou a pravidlami, mali by ste byť ohľaduplní a zoznámiť sa  pred návštevou so zvykmi a etiketou krajiny.

Ak plánujete navštíviť  v Maroku mešitu pamätajte, že ženy musia mať zahalené celé telo. Hlavu je potrebné prekryť šatkou. Pred vstupom do mešity sa musia všetci vyzuť. V topánkach by ste spôsobili poriadny rozruch. Muži by mali mať zahalené ramená a dlhé nohavice.

Ak prídete do styku so ženou počkajte, kým vám ako prvá ponúkne ruku. Žien so zahalenou tvárou sa nedotýkajte. Akýkoľvek fyzický kontakt je neprípustný. V takomto prípade sa zdravíme miernym úklonom hlavy.

Muži sa zdravia podaním ruky a bozkom na líca. Bozkávanie ľudí opačného pohlavia na verejnosti je neprípustné. Najskôr sa pobozkajú na ľavé, následne na pravé líce.

Ak sa rozhodnete cestovať krajinou ako my, tak určite stretnete domácich Maročanov, ktorí vás pozvú k sebe domov. Ich pozvanie by ste mali prijať. Pri pohostení ich domácim jedlom by ste nemali váhať a ponuku prijať. Mohli by sa totižto uraziť.

Maročania sú veľmi pohostinní a priateľskí ľudia. Môžu sa vás pýtať na rodinu. Neberte to ako zvedavosť, ale ako ich zdvorilosť.

Mali sme to šťastie a krajinu sme navštívili počas najväčšieho sviatku Ramadán. Moslimi tento sviatok dodržujú a od úsvitu do západu Slnka by nemali piť vodu a neprejedať sa.  Preto si na verejnosti treba dávať pozor a byť ohľaduplný ak sa rozhodnete ovlažiť. Niekedy sa nevyhnete zlostným pohľadom alebo dokonca pokriku “ramadan”. Nejde o to, že chcú od vás, aby ste to dodržiavali, ale aby ste sa prispôsobili a zbytočne ich nedráždili. Preto ak sa chcete ovlažiť, robte to nenápadne.

Čo sa týka alkoholu, tak ten v Maroku nezoženiete a ak áno tak si poriadne zaplatíte. Počas ramadanu je ťažko zohnať pivo a nie to fľašu vodky. Domáci alkohol nepijú, nie len cez ramadan, ale celkovo. Viac frčí hašiš, ktorý budete môcť cítiť na verejných priestranstvách, kde vám ho dokonca budú černosi aj ponúkať. Preto sa niet nad čím čudovať, že práve tento severný štát Afriky je najväčším vývozcom hašišu na svete. Predpokladá sa, že viac ako 80% hašišu prepašovaného do Európy pochádza z Maroka. 

Zaujímavé na Maroku je aj to, že symbolom lásky nie je znak srdca, ale pečene. Počuli ste určite už aj o tom, že symbolom smútku v niektorých krajinách nie je čierna ale biela farba? Nieje tomu inak ani v Maroku. Symbolom smútku trúchliacej ženy, ktorá stratila svojho milovaného je biela farba, ktorú nosí po dobu 40 dní od jeho smrti.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x