Najzaujímavejšie miesta slnečnej Barcelony, ktoré nesmú chýbať na tvojom zozname

Prímorské mestá Španielska sú miesta, ktoré majú svoje čaro. Do dnešných dní som mal tú možnosť o tom iba počuť. Moja cesta smerovala do Barcelony, hlavného mesta katalánskej oblasti. Ležiacej na pobreží Stredozemného mora na severovýchode Španielska. Po Madride je druhým najväčším španielskym mestom.

Barcelona nepatrí až tak medzi letné turistické destinácie, ktoré sú určené na letnú dovolenku pri pláži, ako napríklad ostrovy Malorka či Ibiza, ale popravde, vedel by som si ju tam predstaviť. Lehnenie na pláži by som spojil s poznávaním mesta a jeho okolia. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, ale aj mladí túžiaci po poriadnej párty, ktorá ich čaká len kúsok od promenády obklopenou tými najluxusnejšími jachtami. Barcelona je mesto, ktoré určite ešte neraz navštívim.

Do Barcelony sa dá letieť na dve letiská. Priamo do Barcelony alebo cca 100km vzdialenej Girony. 

POČASIE

Barcelona sa rozprestiera na teplom severovýchodnom pobreží. Vďaka príjemnému stredomorskému podnebiu sú letá horúce a zimy mierne. V letných mesiacoch sa vzduch ohreje na 27ºC a more na 25ºC. Barcelona leží pri pobreží Stredozemného mora. Táto oblasť je najteplejšou časťou španielskej pevniny. Podnebie je stredomorské, no hraničí už s vlhkým subtropickým podnebím. Letá sú teplé a suché. Teplotu zvyšuje aj horúci vietor prichádzajúci z Afriky. Vzduch je príjemný, mierni ho neustále prúdiaci vánok od mora. Zimy sú mierne. Okrem letného obdobia sa zrážky vyskytujú počas celého roka. Najviac zrážok padne na jeseň a na jar. Súvisí to s prichádzajúcimi južnými prúdmi. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 27ºC. Priemerná ročná teplota je 21ºC počas dňa a 14ºC počas noci.  – zdroj: dovolenka.sme.sk

DOPRAVA

Najlepší spôsob dopravy je zobrať auto priamo na letisku a vyraziť na cesty. Nachádzajú sa tu všetky významné požičovne áut ako Avis, Budget, Europcar, Sixt, Thrifty či Hertz

Ďalším spôsobom ako sa jednoducho dostať do mesta z letiska Girona je autobusom. Túto možnosť som využil aj ja a cena jednosmerného lístka bola 16€ (spiatočná 32€). Kúpiš ho jednoducho hneď ako vyjdeš von z príletovej haly a dostaneš sa na autobusovú stanicu. Je tam stánok, kde predávajú lístky.

Barcelona je od letiska vzdialená cca 100km, no nie je to žiadny problém. Autobusy chodia aj skoro ráno v prípade skorého odletu. Autobus ťa zavezie na autobusovú stanicu Barcelona Estacio Nord. Mesto je veľké a preto odporúčam využívať linky metra. Na výber sú jednodňové, trojdňové či týždenné tarify.

Veľmi pomôže aj aplikácia Google maps či Apple maps, kde sú integrované dopravné poriadky.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Priprav sa na to, že málokto z domácich ovláda anglický jazyk. Španielčina je veľmi pekný jazyk a uvedomujú si to aj domáci a preto nemajú za potrebu sa učiť iný jazyk.

º Ak sa rozhodneš požičať auto, tak sa priprav na tolerantných šoférov áut.

º Ceny oproti tým na SVK sú vyššie. Koktejl na pláži ťa vyjde aj 10€. Bageta 3€, pivo 4-5€. Oplatí sa nakupovať v malých obchodíkoch mimo veľkého centra pohybu ľudí, kde by mohli byť práve tieto prirážky. Za magnetky zaplatíš na niektorých miestach len 1euro. Treba hľadať, je ich takých viac. Ak chceš ušetriť nekupuj ich na frekventovaných miestach.

º Asi každý videl fotografiu, kde je krásny výhľad na Barcelonu a celú fotku zdobia krásne farebné kachličky. Na toto miesto je potrebné si kúpiť vstupenku. Ako sa dozvieš dolu v článku.

º Ubytovaný som bol v Amistat Hostel a môžem ho len odporučiť. Treba rátať, že v sezóne sú ceny ubytovaní vyššie.

º Netreba zabudnúť, že v nedeľu sú všetky obchody zatvorené a v pondelok väčšina pamiatok.

SPOZNÁVAČKA BARCELONY

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

Sagrada Familia

Sagrada Familia je masívna rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882. Jej predpokladané dokončenie je stanovené na rok 2026 pri príležitosti osláv 100. výročia smrti architekta tohto chrámu, Antonia Gaudího.

Pri túto baziliku som sa bol prejsť aj ja a je to veľmi krásne dielo, ktoré určite treba vidieť. Nachádza sa tu aj malý park, kde sa dá skryť pred slnkom. V okolí sa nachádzajú stánky so suvenírmi a jedlom.

Park Güell

Park Güell sa nachádza na kopci s nádherným výhľadom na Barcelonu. Vytvorený bol katalánskym umelcom Antóniom Gaudím a jeho rozloha je cez 17 hektárov. Na obrázku môžeš vidieť najznámejšiu a najnavštevovanejšiu časť parku. Je odtiaľ nádherný výhľad a nachádza sa tam jedna z najdlhších lavičiek sveta. Skrášlená je mozaikou z porozbíjaných dlaždíc. 

Park patrí mestu a je tam voľný vstup. No ak sa plánuješ obzrieť po krásnom výhľade z najznámejšieho balkónu, je treba si zakúpiť lístky a najlepšie je to spraviť vopred na tej stránke. Vstup býva každú pol hodinu a umožnený je pre max 400 ľudí. 

Casa Batlló

Opäť ide o tvorbu Antónia Gaudíma. Fasáda pokrytá mozaikami nádherných farieb je možno najvýraznejšia, najkreatívnejšia a najoriginálnejšia v Barcelone. Stĺpy prvého poschodia vyzerajú ako ľudské kosti. Strechu zdobenú polychrómovanou keramikou brilantných farieb korunuje veža s typickými Gaudího krížami. Tak ako aj balkón zdobený farebnými dlaždicami v parku, aj tu  odporúčam kúpiť lístky vopred cez túto stránku.

Montjuïc / Museu Nacional d'Art de Catalunya

Národné múzeum umenia Catalunya je národné katalánske múzeum. Múzeum vystavuje zbierku románskych malieb a katalánskeho umenia z 19. a 20. storočia. MNAC bol postavený pre medzinárodné Expo v roku 1929 a nachádza sa v budove Palau Nacional v Montjuïc. Vonku toto miesto zdobí krásna fontána, ktorá tomuto miestu dodáva ešte viac elegancie.

Cathedral of Barcelona

Výstavba veľkolepej gotickej katedrály v Barcelone sa začala 1. mája 1298 na mieste románskeho chrámu. Práca prebiehala v troch etapách v priebehu 150 rokov. katedrálu ročne navštívi viac ako 3 milióny turistov. Konajú sa v nej bohoslužby, kedy nieje možné sa po katedrále pohybovať či si ju fotiť.

Magic Fountain of Montjuïc

Kúzelná fontána je veľkolepou ukážkou farieb, svetla, pohybu, hudby a vodnej akrobacie – ak tieto prvky zmiešaš dohromady v tých správnych kombináciách, vytvoríš čistú mágiu! 

Kúzelnú fontánu proste musíš vidieť, keď zavítaš do Barcelony.

Parc de la Ciutadella

V tomto krásnom parku nájdeš ozajstný oddych. Môžeš sa prechádzať cez viac ako 25000 hektárovom parku, kde nájdeš mestskú zoologickú záhradu (kedysi domov albínskej gorily Snowflake, ktorá zomrela v roku 2004), palác Palau del Parlament de Catalunya, jazero, múzeá a veľká fontána navrhnutá Josepom Fontserèom. Park sa nachádza v blízkosti metro stanice, takže je dostupný a určite by si ho mal bez váhania navštíviť. 

Bolo milé sledovať všetkých ľudí ako si užívajú pekné slnečné počasie v tomto parku. Niektorí oddychovali na tráve, iní sa člnkovali na jazere alebo sa zúčastnili rôznych súťaží, ktoré sa tam cez letné mesiace organizujú. 

Camp Nou

Veľa ľudí cestuje do Barcelony aj za futbalom a preto medzi zaujímavé miesta patrí aj futbalový štadión klubu FC Barcelona.

Jeho terajšia kapacita 99 354 divákov, redukovaná na 96 336 divákov počas zápasov organizovaných UEFA, ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a podľa kapacity je jedenástym najväčším na svete.

La Rambla / Tržnica Mercat de la Boqueria

La Rambla je hlavná turistická, zábavná a nákupná ulica v Barcelone. Nájdeš tu kopec obchodov a reštaurácií. Takže ak niekam na nákupy oblečenia, tak sem a ak máš možnosť, určite si La Rambla prejdi vo dne aj v noci. Neuveríš, ako sa jedna ulica môže za niekoľko hodín zmeniť a predovšetkým spoznáš jej dve tváre. Cez deň sa oplatí preskúmať priľahlé kaviarne a reštaurácie a vyskúšať niektorú z miestnych špecialít (tapas). V noci potom môžeš obdivovať rôznych pouličných umelcov, živé sochy, kúzelníkov či prechádzať množstvo stánkov s najrôznejšími drobnosťami.

Približne v polovici preslávenej ulice La Rambla pri ceste z Pl. Catalunya odboč doprava do jednej z postranných uličiek, kde sa nachádza známe trhovisko Mercat de la Boqueria. Ide o vôbec najstaršiu tržnicu podobného typu v Barcelone, keďže jej história sa datuje už od roku 1217.

z prístavu Port Vell lanovkou na Montjuïc

Veľkou atrakciou prístavu Port Vell je aj miestna lanovka – “Port Cable Car” (Aeri del Port), ktorá ťa vyvezie na kopec k Montjuïc. Pri prístave stačí hľadieť dohora  na oblohu až zbadáš červenú kabínku tohto dopravného prostriedku. 

Cena je za jazdu 9eur a celé to začína tým, že ťa výťah vyvezie na niekoľko desiatok metrov vysokú vež, ktorá slúži ako nástupná a výstupná stanica. Do kabínky sa zmestí 20 ľudí.

Nočná Barcelóna

Ak už pobeháš mesto a vonku sa zotmie je čas vyraziť pozrieť aj tu inú stránku mesta. Tú keď sa mesto ponorí do noci a všetci domáci či turisti vyrážajú do ulíc plných barov a diskotékových klubov. 

Barcelónu si určite nenechaj újsť v nočných hodinách, kedy je mesto pekne vysvietené a hudba ti preniká do uší. Daj si pohár dobrého vína a ochutnaj morské plody. 

Prejdi sa nočnou ulicou La Rambla alebo sa popri pláži dostaň do prístavu Port Vell, kde nájdeš diskotékové kluby na každom kroku.

Pláže Barcelony

Barceloneta je široká pláž s veľmi pozvoľným vstupom do mora. V blízkosti pláže sa nachádza aj lanovka. Samotná lanovka ťa z prístavu vyvezie za 9€ na kopec Montjuïc.

Montgat Beach: Jedna z najpokojnejších pláži v Barcelone a vraj aj jedna z najkrajších. Ja som tú možnosť nemal, ale pri najbližšej návšteve Barcelony určite pláž navštívim.

Playa del Somorrostro: Pláž vhodná pre rodiny s malými deťmi.

Mar Bella: Nuda pláž v Barcelone 🙂 

Nova Icaria: Pláž posiata barmi a reštauráciami. Ak na teba príde hlad, určite ochutnaj nejaké miestne katalánske  špecialitky.

5 2 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x