Photo by: Online Marketing on Unsplash

Sú potrebné očkovania pred cestou na Bali?

Predtým ako som vycestoval do Indonézie, konkrétne na Bali, prehľadával som rôzne weby a hľadal informáciu, či je vôbec povinné alebo skôr odporúčané očkovanie. Povinné nieje, je odporúčané. Teraz nastáva otázka, mám sa vôbec očkovať? 

Kedže nie som odborník prikladám teóriu z jedného webu:

Indonézia, ktorej súčasťou je provincia Bali je miestom výskytu tropických chorôb ako malária, žltá zimnica, horúčka dengue, týfus, hepatitída, cholera a ovčie kiahne. Na Bali je najväčšie riziko pre horúčku dangue, preto sa odporúča maximálna pozornosť prevencii uštipnutia komármi. Nedoporučuje sa piť vodu z vodovodu a táto voda by nemala byť použitá ani na čistenie zubov. Mnoho turistických stredísk môže mať kvalitné zdroje vody, v takom prípade je voda z vodovodu označená ako bezpečná. 

Pre turistov sa odporúča mať absolvované typické očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára. Očkovanie proti tetanu by nemalo byť staršie ako 10 rokov. Odporúča sa očkovanie proti žltačke / hepatitíde A. Pozor si treba dať aj na zvýšený výskyt HIV na Bali. Do cestovnej lekárničky je dobré pribaliť protihnačkové lieky. 

ZDROJ: dovolenka.sme.sk

Čo sa týka brušného týfusu, dočítal som sa, že očkovanie je potrebné najneskôr dva týždne pred odjazdom a čo sa týka žltačky typu A a B, tá sa očkuje v troch dávkach. Pred dovolenkou je nutné podstúpiť prvé dve. Tretia vakcína je aplikovaná pol roka po prvej a zaistí ti imunitu na ďalších 10 rokov.

Brušný týfus– Pi len balenú vodu a nie tú z vodovodu a predídeš ťažkostiam. Preto som toto očkovanie ani neabsolvoval. A žijem…

Ďalej sa spomína horúčka dangue– popravde, musel som lúštiť o čo vlastne ide. Ide o tropickú vírusovú infekciu, ktorá sa prenáša uštipnutím komára. Ak si dobre spomínam, s komármi sme žiadny problém nemali a to sme sa nachádzali v nižších aj vo vyšších oblastiach. Opäť priznávam, nie nebol som očkovaný ani na tento typ ochorenia. Používali sme miestne repelenty.

Malária a týfus sa na Bali vôbec nevyskytuje, v ojedinelých prípadoch. No odporúča sa aj tento typ očkovania.

Ak sa budeš stravovať v reštauráciach a piť len balenú vodu vyhneš sa aj žltačke. Ak sa predsa len rozhodneš očkovať, tak cena jednej takejto vakcíny ťa bude stáť cca  30€.

Skúmal som ďalej a dostal som sa k informácii, že je veľa Slovákov, ktorí na Bali žijú alebo sa zdržiavajú viac ako mesiac a očkovanie vôbec nemajú. Preto som toto očkovanie nepodstúpil ani ja. Dával som si pozor čo jem a čo pijem. Jedlo vždy pekne voňalo a bolo čerstvé. Vodu som pil balenú z obchodu a používal repelent na komárov. Čo sa týka besnoty, nachádzali sme sa na pár miestach mimo civilizácie. V tomto prípade sme si dávali pozor na psi a mačky, či opice. 

No a preto je môj verdikt taký, že očkovanie na Bali je zbytočné. Jednoducho dodržuj hygienu a buď obozretný pri návšteve turistických miest so zvieratami. Cestovali sme siedmy a všetci sme sa vrátili v poriadku. 

Pravdaže všetko je na tvojom vlastnom úsudku. Ak však v budúcnosti plánuješ navštíviť krajiny, kde očkovanie povinné je, tak neváhaj. Predsa len nerád by som mal na svedomí to, že si sa riadil mojimi radami a domov sa vrátiš s tropickou chorobou 🙂 

2.8 6 hlasovaní
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x