Photo by: David Svihovec on Unsplash

Z ostrova na ostrov. Sprav si menší výlet loďou na susedný ostrov Ibizy, Formentera.

Túžiš sa prechádzať po bielych plážach a kúpať sa v tyrkysovom mori? Nasadni na trajekt a vyloď sa na najkrajších plážach Európy. Pláže Formentery sú jednoducho nádherné. Ak si na Ibize a chceš stráviť oddych a kľud na pláži, tento ostrov patrí medzi najlepšie miesta v širokom okolí. Môžeš tu relaxovať a zabudnúť na  všetky starosti. Šumivý biely piesok a kryštalická voda ti prenesú pocit čistého raja.

Je pravda, že tieto pláže súperia, s ktoroukoľvek plážou v Karibiku, ku ktorým sú často prirovnávané. Jedna z pláži je dokonca  6. v poradí rebríčku najkrajších pláži sveta.

Ostrov Formentera je najmenší obývaný ostrov španielskeho súostrovia Baleáry. Na ostrov sa dá dostať jedine loďou zo susednej Ibizy. Pre porovnanie, rozloha Ibizy je 572 km2, Formentera má rozlohu 83 km2.

DOPRAVA

º Na Formenteru sa dostaneš jedine trajektom a to zo susedného ostrova Ibiza. Plavba je zabezpečovaná z viacerých prístavoch a vo väčšine prípadov len 2-3x za deň.

Z Ibizy ťa vyjde cesta do nejakých 20€ a trvá približne hodinu. My sme sa plavili z malého prístavu z mesta Cala Llonga, kde stál spiatočný lístok 30€. Malý trajekt nás odviezol do prístavu Port de Santa Eulàlia, kde sme spolu s ďalšími cestujúcimi nastúpili na väčšiu loď a smerovali na ostrov Formentera do prístavu mesta La Savina. Cesta trvala približne 1,45hod.

º Počas cesty si okrem zakúpenia nápojov máš možnosť objednať bicykel či skúter a nečakať tak potom v rade po vylodení. Predstav si koľko ľudí si kúpi lístok takto. Tak či tak budeš na ten skúter/bicykel v tom rade čakať.. Cena skútra je cca 25€ a cena bicykla 7€. Ďalšou možnosťou je autobus, ktorý chodí v intervaloch, tak aby si mal možnosť vidieť celý ostrov. Nevýhoda je, že sa mu musíš prispôsobovať a nemôžeš tak zostať na pláži dlhšie ako by si chcel.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º My sme si zajednali skútre a čakali sme asi 3/4 hodinu len na to, kým sa knim dostaneme. 

º Ostrov je malý, vedel by som si predstaviť ho prejsť na bicykli.

º Ceny v reštikách na pláži sú trochu vyššie, keďže všetko je potrebné na ostrov dovážať. Obed sa pohybuje cez 25eur.

º Ostrov patrí pod Španielsko, čiže nie je potrebné vypínať mobilné dáta.

º Pri požičaní skútra je potrebný vodičský preukaz ( stačí náš, netreba medzinárodný). V niektorých prípadoch je depozit 10€, tie ti potom vrátia po vrátení skútra/bicykla.

º Na Formenteru sa jazdí tak, že ideš skoro ráno a večer sa vraciaš. Preto je najlepšie vyraziť skorým trajektom, kým nieje teplo a pobehať miesta, ktoré spomeniem nižšie a potom neskôr sa kúpať na tých najkrajších plážach.

NAJKRAJŠIE MIESTA OSTROVA

KTORÉ PLÁŽE BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

Platja de Ses Illetes

Ide o najkrajšiu pláž Európy a 6. najkrajšiu pláž sveta a ty ju musíš vidieť! Illetes v preklade ostrovčeky“. Krásny jemný biely piesok a priezračné azúrové more ťahajúce sa kilometre naprieč západnou časťou ostrova. Ani by si neveril, že to je stredozemné more.

Pláž Ses Illetes je jednou z najnavštevovanejších pláži na  ostrove Formentera. Zavítala sem aj napríklad taká hollywoodska hviezda ako je Leonardo DiCaprio. 

Na pláži je veľa plážových reštaurácií, ktoré ponúkajú vynikajúce jedlo, najmä rybie pokrmy. Stojí za zmienku, že sú to veľmi kvalitné a o to drahé jedlá. 

Vstupné na skúter je 2€ na osobu (cena sa môže líšiť v závislosti od typu prostriedka)

Platja de Migjorn

Na južnom pobreží ostrova leží táto piesočnatá pláž s rozlohou viac ako 5 km. Nájdeš tu nádherné malé zátoky, rozptýlené skaly a zlaté pláže. Krásna priezračná modrá voda je ideálna na šnorchlovanie. 

PLAYA DE LEVANTE

Na východnej strane úzkeho polostrova, kde sa nachádza Playa Illetes, je dlhá široká piesočná pláž Playa de Levante. Nájdete tu pokojné zátoky a malé skalnaté oblasti, kde nájdete pokoj a súkromie. Vďaka pokoju na pláži Playa de Levante je toto miesto obľúbeným miestom pre nudistov.

Taktiež je potrebné uhradiť malý poplatok za parkovné.

Cap de Barbaria

S nádherným výhľadom na široké okolie.

Aj keď nie je jasný pôvod jeho mena, môže to byť kvôli jeho blízkosti k africkému pobrežiu, známemu ako barbarské. Odtiaľ bol v minulosti niekoľkokrát napadnutý.

Es Pujols

Krásna promenáda s výhľadom na pláž. Pláž je vhodná pre rodiny s deťmi a výhodou je, že sa nachádza blízko prístavu. Opäť ide o jemný biely piesok a pomalý vstup do mora s priezračnou vodou. Človek neverí, že sa kúpe v Stredozemnom mori.

Faro de la Mola

Maják na konci ostrova s krásnym výhľadom na more 🙂 Ak by si mal možnosť niekde na ostrove prespať, prídi si sem vychutnať západ slnka. Nebudeš mať problém sa sem dostať na skútri či na bicykli.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x