Zaujímavé miesta, ktoré treba navštíviť v Dubline

Do Írska cestuje mnoho Slovákov za prácou. My sme pár našincov stretli pri návšteve hlavného mesta Dublin. Letenky sa dajú zohnať aj do 100 eur a to hneď priamo z Bratislavského letiska. Dublin je typ, kde by ste mohli stráviť pekný predĺžený víkend. Ak sa do Dublinu dostanete 17. marca, čaká vás nezabudnuteľný zážitok. Je to Deň sv. Patrika, čo je typický írsky sviatok známy po celom svete. Všetci Íri sú oblečení v zelenom a nájdete ich v írskych puboch po celom meste.

POČASIE

Podnebie je prímorské s pomerne teplou zimou a chladným letom. Priemerná ročná teplota je 10 °C. V januári je to 5 °C, v júli 15 °C. Najviac zrážok, až 76 mm dažďa, spadne v decembri. Naopak, najmenej zrážok, 50 mm dažďa, spadne v apríli. Najnižšia zaznamenaná teplota bola -12 °C, najvyššia 30 °C. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje od 75% po 88%. – zdroj: wikipedia

DOPRAVA

V Dubline nie je metro a tak si musíte vystačiť s autobusovými spojmi. V meste pribudla električka. Čo sa týka spojov, všetko je prepojené a tak nebude problém sa dostať z bodu A do bodu B. Využiť môžete napríklad kartu, ktorú si vybavíte hneď na letisku. Odporúčam využívať aplikáciu Google mapy, kde je mestská doprava integrovaná priamo v aplikácií.

Leap karta pre turistov (Leap visitor card), s ktorou sme ušetrili aj 50% cestovných nákladov. Leap kartu môžete okrem električiek LUAS využiť aj pri cestovaní vo všetkých autobusoch a vlakoch a doprave z/na letisko. Od ceny závisí aj to, ako dlho sa plánujete zdržať. Na výber sú varianty: 1-dňová (10 EUR), 3-dňová (19,50 EUR) a 7-dňová karta (40 EUR), ktorá začína platiť od prvého použitia. 

Okrem Leap Card je turistom k dispozícií tzv. Freedom Card. Freedom Card stojí 30€ a je možné ju používať 3 dni  a to neobmedzene. Oproti Leap Card máte možnosť využiť aj  Hop on Hop off vyhliadkovým autobusom.

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

Pri vycestovaní do Dublinu si treba uvedomiť, že sa tu jazdí v ľavo. Na letisku je možnosť požičať si auto v rôznych spoločnostiach. Je len na tebe či túto možnosť využiješ. My sme využili autobusy, no o pár dní som po ľavej strane šoféroval na Cypruse. Je to len o zvyku. No v Dubline by som si to asi netrúfol. Ide o väčšie mesto a väčší pohyb ľudí prechádzajúcich cez cestu či na červenú na semafore.

A pravdaže netreba zabudnúť ani na adaptér s anglickou koncovkou. Aby sa ti nestalo, ako nám, že si nebudeš mať ako nabiť mobilný telefón. Pravdaže v malých obchodíkoch či supermarketoch tieto koncovky pre turistov predávajú. 

SPOZNÁVAČKA V DUBLINE

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

pivovar guinness

Nenavštíviť jednu zo svetových značiek pív v Dubline by bolo ako ísť do Prahy a nevidieť orloj. Pivo ma výraznú sladkastú chuť, tmavú farbu a hustú krémovú penu. Určite odporúčam vyskúšať to pravé čapované či už v bare priamo na sklenenej streche továrne alebo niekde v dobrom bare. Napríklad v Templer bar 🙂 

Toto svetoznáme pivo Guinness pri St. James’s Gate v Dubline varia z tajných receptúr v 35 krajinách sveta už takmer 260 rokov. Do celého sveta ho vyvážajú od roku 1759 a dennodenne si ho po celom svete vychutná viac ako 10 miliónov ľudí. Pivovar začínal ako rodinný podnik a teraz patrí medzi najväčšie pivovary na svete.

Jameson Distillery

Taká jemná, že by som ju pil, aj keby na nej nebolo moje meno” John Jameson

Ani najznámejšieho producenta whiskey na svete sme si nenechali újsť. Jameson je írska značka whiskey, ktorú v roku 1780 založil John Jameson. Dnes sa produkuje v meste Cork a na pôvodnom mieste je len expozícia starej destilérie.

Na Jameson Distillery Bow st. sa nachádza bar, kde smerovali naše kroky. Ako inak 🙂 Je možné si zakúpiť ticket a prejsť sa útrobami múzea najznámejšej a najchutnejšej whiskey sveta.

Čo sa týka mňa, ak by som si mohol vybrať tak najlepšie chutil pohárik Jameson Caskmates IPA. Je to whisky dozretá v pivových sudoch s príchuťou chmeľu a ľahkým tónom citrusových plodov.

Phoenix Park

V parku sa nachádzajú Zoologické záhrady, Áras a Uachtaráin a viktoriánske kvetinové záhrady. Phoenix Park je vzdialený len kilometer a pol od ulice O’Connell. K dispozícii je mnoho prechádzok a cyklotrás.

Park Phoenix je otvorený 24 hodín denne, 7 dní v týždni, po celý rok. Hlavné brány parku v Parkgate Street a Castleknock Gate sú otvorené 24 hodín.

Dublin Castle

Postavený na začiatku trinásteho storočia na mieste vikingskej osady. Dublinský hrad slúžil po stáročia ako ústredie anglického a neskôr britského úradu v Írsku. V roku 1922, po nezávislosti Írska bol Dublinský hrad odovzdaný novej írskej vláde.Teraz je hlavným vládnym komplexom a kľúčovou turistickou atrakciou.

Otvárame sa sedem dní v týždni od 9:45 do 17:45 (posledný vstup v 17:15).

St. Patrick's Cathedral

Katedrála svätého Patrika bola založená v roku 1191 a je Národnou katedrálou Írskych cirkvi . So svojou 43-metrovou vežou je St. Patrick’s najvyšším kostolom v Írsku. Nachádza sa tu aj pekný park, kde si pri spoznávaní mesta v letných mesiacoch môžete v pokoji oddýchnuť.

Customs House

Custom House  je neoklasická budova z 18. storočia. Nachádza sa na severnom brehu rieky Liffey , na Custom House Quay medzi Butt Bridge a Talbot Memorial Bridge.

Templer bar

Temple Bar patrí pravdepodobne k jednému z najznámejších barov v Dubline. Ročne ho navštívi milióny turistov. My sme si v čase jeho návštevy nemali kde sadnúť, kedže bol bar plný do posledného miesta a tak sme sa prechádzali ulicami a nasávali tu atmosféru írskej kultúry v historických uličkách mesta. 

Spire of Dublin, ktorý určite neprehliadnete. Ide o 120m “špic”umiestnený v centre O’Connell Street. Príde mi to ako záchytný bod centra mesta. 

Trinity College Library. Jedná sa o najväčšiu knižnicu v Írsku.

Kilmainham Gaol je opustená väznica, ktorá ponúka prehliadky za cenu 4 Eura na osobu.

Ďalší obľúbený park v Dubline, kde sa v letných mesiacoch zrelaxujete je St. Stephen’s Green. Nachádza sa tu paleta rastlín a kvetín a niekoľko nádherných vodných plôch.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x