Aký rozpočet si pripraviť do Maroka?

Maroko! Krajina za Gibraltárskym zálivom sa čoraz viac stáva obľúbenou krajinou medzi turistami. Perla juhu, aj tak prezývaju mesto Marakeš, kam som jedného krásneho letného dňa priletel na letisko Menara. Tu sa začína moja cesta naprieč južným Marokom.

Moja trasa:

Marakéš – Vodopády Ouzoud – Cez pohorie Atlas – Ait Ben Haddou – Ouarzazate – Sahara/Merzouga – Taghazout – Agadir – Paradise Valey 

Môj budget:

600€ – 9 dní s letenkou

Ako môžeš vidieť na mape, vrchnú – severnú časť krajiny som nenavštívil z dôvodu obmedzeného času. Ak cestuješ na 9 dní a menej, nesiľ to… Maroko je obrovská krajina, rozlohou je 9 x väčšie ako Slovensko. Predstav si, že by si mal za jeden deň precestovať rozlohu veľkú ako Slovensko a popri tom navštíviť Tatry, Liptov, Oravu a hlavné mesto Bratislavu… 

Ak sa vydáš mojou cestou, za 9 dni zažiješ ruch v starom meste, Marakéšu, vôňu korenín a byliniek na pulzujúcom námestí Jemaa el-Fnaa, stádo opíc pri vodopáde Ouzoud, trojdňovú cestu na Saharu, pri ktorej zažiješ kopec dobrodružstva. Ticho a šum presypajúceho sa piesku na Sahare pod oblohou s miliónom hviezd. No najskôr si vychutnáš západ slnka strácajúceho sa za najvyššiu dunu piesku. Kameňolom mimo civilizácie, kde sa vykúpeš ako v modrej lagúne alebo silu Atlantického oceánu na západe krajiny. Hlavne spoznáš nových ľudí a tvoj obzor sa rozšíri o nové poznatky kultúry a náboženstva moslimského sveta.

AKO RIEŠIŤ UBYTOVANIE

Cena ubytovania sa pohybuje od lokality a mesiaca. Máj až september je hlavná sezóna. Vtedy sa môžu ceny vyšplhať o čosi vyššie. Ja porovnávam ceny v začiatku sezóny, cestoval som v júni. Kým v starom meste Marakéšu nájdeš ubytovanie za 8€ na noc, v novom meste sa môže najlacnejšie priemerné ubytovanie vyšplhať na 25€.

Riad je typickým ubytovaním, stojí si za takýto typ nocľahu aj priplatiť. Má to svoje čaro originality a domáckej atmosféry. Izby pre tento typ hostelov sú väčšinou robené pre menšie skupiny ľudí. Ak by si sa rozhodol ubytovanie riešiť z dňa na deň, môžeš vychytať super zľavu cez booking. 

Ak cestujete 2-3 osoby, stojí za zmienku skúsiť napríklad Airbnb, kde viete vychytať pekný apartmán aj za 14€/osoba na noc. Pri početnejšej skupine odporúčam skôr využívať booking.

Podobné ceny sa pohybujú aj v obľúbenom turistickom rezorte Agadir, kde cestujú turisti na letné dovolenky. My sme mali kúsok od pláže ubytovanie za 13€/noc v hotely. Pod túto cenu nájdeš už len hostely.

Tip na ubytovanie:

Ubytovanie v starom meste Marakéšu s úžasnými majiteľmi. Domáci a turisti robili v tomto hostely Dream Kasbah perfektnú atmosféru a postarali sa o výborné raňajky a chutnú večeru na otvorenej terase, kde ti scenériu robili bodky svetiel mesta a zvuk modlitieb z okolitých mešít. Bol si v centre diania starého mesta. Za noc v tomto hostely sme zaplatili cca do 8€/noc.

V Agadire sme boli ubytovaní v hotely Résidence Igoudar, ktorý bol len kúsok od pláže Atlantického oceánu. Tu nás noc vyšla na 13€ a izby sme mali rozdelené po 3 posteliach. 

Zariadenie Equity Point Marrakech sídli priamo v Medine, blízko známeho námestia Jemaa El Fna. Zo strešnej terasy sa naskytuje nádherný výhľad na okolie. Cena za noc na osobu sa pohybuje okolo 13€ mimo sezónu, no a v sezóne 2x viac. Stále však ide o super cenu.

CENY POTRAVÍN

Čo ako prvé mi prebehne hlavou keď sa povie Maroko? Ľudia, ktorí milujú čaj a vychutnávajú si ho celými svojimi dúškami. Tým pravým marockým čajom je zelený čaj s lístkami mäty, ktorý prezývajú domáci aj ako berberská whiskey. Vychutnať si ho môžeš aj na námestí Jemaa el-Fnaa v Marakéši, kde sa to vôňou korenia a rozličných biliniek nieslo z každého stánku. 

Tadžin– Ak neochutnáš pravý Marocký Tažin, spravíš veľkú chybu. Svoj názov získalo podľa tradičnej keramickej nádoby z vypaľovanej hliny, v ktorom sa jedlo pripravuje aj servíruje. Najpopulárnejším je tažín s kuracím či jahňacím mäsom na zelenine. My sme sa tažinu v Maroku nabažili až až. Najlepšie ak ti ho pripravia priamo na hostely. Cena tejto pochúťky v reštaurácií sa môže pohybovať od 9€ (96DH) pre jednu osobu.

Ceny potravín sú podobné ako u nás na Slovensku. Priplatíte si za výrobky, ktoré sú do krajiny dovážané. Za rýchle občerstvenie vo fastfoode zaplatíš do 5€ (53DH), v reštaurácií strednej triedy za jedlo a kolu okolo 11€ (115DH). Večera v luxusnejšej reštaurácii ťa vyjde približne od 17€ (180DH) na osobu.

V Maroku sa dá lacno a dobre najesť, treba sa len vyvarovať veľkým moderným reštikám a skôr navštíviť tie útulnejšie. Veľkú rolu zohráva aj miesto. Napríklad v reštauráciách s výhľadom na mešitu Koutobia v Marakeši si priplatíš v cene jedla za pekný výhľad. Radšej zájdi o ulicu ďalej a za tú istú porciu jedla zaplatíš o polovicu menej. V Maroku platí pravidlo, zjednávaj na cene! Platí to na pouličných trhoch, kde vieš zjednať čerstvé ovocie či zeleninu. Pri kúpe suvenírov platí to isté.  

Alkohol v tejto krajine nájdeš ako podpultový predaj s takou prirážkou, že ťa prejde chuť a radšej prejdeš na víno, ktoré stojí cca 7€ (75DH), no aj to je problém zohnať. Čo som sa dopočul, tak vyššie na severe, ako je Casablanka, alebo aj v turistických rezortoch je alkohol dostupnejší. My sme krajinu navštívili v čase ramadamu, takže len pomyslenie na alkohol bol hriech. Cigarety kúpiš za podobnú cenu ako u nás- 3€ (32DH).

AKO JE TO S DOPRAVOU?

Skútre sme v mestách neskúsili, aj keď sa ich tam hemžilo kopec. V Marakéši nebola ani potreba. Na miesta, ktoré sme chceli vidieť sme sa dostali pešo, podobne to bolo aj v Agadire. Skúter či moped si môžeš požičať kdekoľvek na rohu ulice, najjednoduchšie je zajednať si priamo cez hostel, v ktorom si momentálne ubytovaný. 

Čo sa týka taxikov, treba zjednávať. Problém nájsť taxík určite mať nebudeš, stoja všade a vykrikujú taxi, taxi. Good price. Cena sa pohybuje okolo 6€ (64DH), nám sa ani raz nepodarilo zjednať na túto cenu. Ak spozorujú, že si turista začnú aj na sume 16€ (171DH). Zjednávať, zjednávať, zjednávať!!! Ak vodič nesúhlasí s rozumnou cenou, choď preč, zvyčajne sa potom ozve a nakoniec bude súhlasiť, ak nie, do pár minút budeš počuť z druhej strany cesty Taxi, Taxi… Good price 🙂 

Ďalšou alternatívou sú autobusové linky, či už priamo v meste, kde lístok stojí cca 3,50€ (35DH), záleží od mesta, v ktorom sa nachádzate, ale cena je podobná. Maroko má veľmi dobrú infraštruktúru vlakových a diaľkových autobusových spojov. My sme tak využili diaľkový nočný spoj z Marakéšu do Agadiru, ktorý nás vyšiel cca 10€ (110DH). Lístok najlepšie kúpiť online, pretože sa môže stať, že budú lístky vypredané a budeš musieť čakať pár hodín na ďalší spoj, ako som musel ja. Na stránke nájdeš spoje naprieč celou krajinou.

No a najčastejšia forma prepravy, ktorú som využil spolu s partiou bola možnosť využitia fakultatívnych výletov priamo na hostely, v ktorom sme boli ubytovní. Zabezpečili nám veľký mikrobus s vodičom a zobrali nás na miesta, ktoré sme si vyhľadali cez Google Maps. Pár tipov nájdeš aj tu. Cena týchto výletov sa pohybuje cca 15€ (160DH) na osobu. Pred odletom do krajiny sme sa skontaktovali s Iliasom, berberom, ktorý v krajine organizuje podobné výlety. Skontaktovať sa vieš tu. Tri dni sme spolu strávili na cestách, zobral nás na veľa zaujímavých miest ako Dades Valley, Gorge Todga, Ouarzazate- miesto, kde sa točili Hry o Tróny či Gladiátor, ďalej na cestu cez pohorie Atlas a nakoniec noc na Sahare pod holým nebom. Cena s ubytovaním a večerou/raňajkami (obed sme si riešili sami) bola 120€ (1 300DH) na 3 dni. 

V cene bola zahrnutá:

  • Trojdňová cesta 12-miestnym taxíkom: Marakeš – Sahara – Marakeš (viac ako 1000km)
  • Dades Valley, Gorge Todga, Ouarzazate, Atlas
  • Noc u sprievodcu, kde sme celá partia na terase domu sledovali v noci hviezdy a pili marocký čaj. Tadžin na večeru a ráno perfektné raňajky. Pár km za domom sa nachádzal kameňolom, kde sme sa kúpali.
  • Hodinová cesta na ťave do púšte, kde sme strávili noc. Sledovanie západu slnka a potom chutná večera a hudobný program miestnych Nomádov. V noci sme sa rozhodli spať pod holým nebom a sledovať oblohu.

Všetko len za 120€.

NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR ABY SA VÁM DOVOLENKA NESTALA PREDRAŽENOU

Ako už bolo spomenuté, v Maroku treba vyjednávať ceny. Začne to taxíkmi na letisku a pokračovať to bude na trhoch s jedlom a suvenírmi. Cestou na hostel si treba dať pozor na malých špekulantov, ktorí sa vám budú snažiť pomôcť. Zavedú ťa dlhšou trasou a budú od teba pýtať peniaze za pomoc. Jednoducho im poďakuj a ignoruj, pretože budú dotieravý. 

Pozor si daj na roaming v krajine. I keď je Maroko za rohom, volanie a surfovanie na internete ťa vyjde draho. Najlepšie je kúpiť miestnu dátovú SIM kartu, ktorú je možné dobíjať. 

Na námestí si treba dávať pozor na vreckárov.

SÚHRN

Maroko nepatrí medzi drahú krajinu, ale ani lacnú. S cenami potravín sa tu stretneš ako u nás. Veľa turistov prerobí dosť peňazí kvôli tomu, že si nezistí základne info pred cestou do krajiny. Arabi v Maroku chcú na turistoch zarobiť a preto ak nezjednáš cenu, dovolenka ťa môže vyjsť draho. 

Letenku zoženieš do 100€, budget na 9 dní ti postačí 500eur aby si zažil najlepší trip a zažil každý deň niečo nové.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
0 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
0
Chcem napísať komentár x
()
x