Dubaj! Jeden z najobľúbenejších cieľov turistov v arabskom svete

Dubaj! Najrýchlejšie rozrastajúce sa mesto na zemi. Pred pár rokmi sužovalo toto územie púšť. Dnes? Dnes tu stojí viac ako 400 mrakodrapov, vybudované diaľnice, jazerá, parky, fontány, zábavné a obchodné centrá a najvyššia budova sveta. Ročne toto mesto navštívia milióny turistov. Dubaj má čo ponúknuť, dokonca viac ako hlavné mesto Abu Dhabi. 

Dubaj je mesto patriace do federácie siedmich Arabských emirátov. Leží na Arabskom polostrove, na pobreží Perzského zálivu a na okraji Arabskej púšte, ktorá siaha od Jemenu až po Irak. V okolí sa nenachádzajú žiadne rieky, hoci mnohí za rieku považujú Dubai Creek. Ide však iba o zátoku v rámci Perzského zálivu. 

POČASIE v dubaji

Dubaj má horúce púštne podnebie s veľmi miernymi až teplými zimami a horúcimi letami s vysokou vlhkosťou vzduchu. Horúce leto (Apríl – November) prináša teploty nad 30ºC a vo vrcholnom lete (koniec Júna – začiatok Septembra) nad 40ºC. S narastajúcou teplotou sa zvyšuje aj vlhkosť vzduchu. Zrážok je veľmi málo. Ročne padne len okolo 100 mm. Prší v období od Decembra do polovice Apríla. Všeobecne platí, že čím bližšie k pobrežiu, tým je vlhkosť vyššia. V období od Mája do Júla sa môžu ojedinele vyskytnúť piesočné búrky. More je najteplejšie v Júli, Auguste a Septembri s priemernou teplotou 33ºC. Keďže Emiráty sú známe extrémnymi horúčavami, odporúčame sa im vyhnúť.

Ideálnym obdobím pre dovolenku je jarné obdobie medzi Marcom a Májom alebo na jeseň od Októbra do Decembra. Teploty sa vtedy pohybujú okolo 30 °C s podobnou teplotou mora. – zdroj: dovolenka.sme.sk

DOPRAVA v dubaji

Najlepší spôsob ako sa prepravovať Dubajom je využiť metro a taxi spoločnosti Uber alebo miestnu taxi službu Caarem. V oboch prípadoch je potrebné mať v mobile stiahnutú aplikáciu a byť registrovaný. Platby sa účtujú automaticky z karty. Využitie taxíka sa vám oplatí ak idete skupinka 3-4 ľudí, nakoľko takáto preprava ťa môže samého vyjsť aj na 250 eur za týždňovú dovolenku. Mestské taxíky sú moderné autá krémovej farby. Majú taxameter a klimatizáciu.  Nástupná taxa je 8-9 Dhs a za každý kilometer sa platí okolo 2 Dhs. 

Z letiska World Central Airport (DWC) nachádzajúceho sa v Jabel Ali, 37 km juhozápadne od Dubaja sa dostaneš taxíkom 

Z letiska Dubai Intermational Airport (DBX) v Dubaji, ktoré sa nachádza 4 km od centra Dubaja v časti Al Garhoud sa dostaneš červenou linkou dubajského metra, ktoré je priamym spojením do centra.

METRO:

V Dubaji sa vieš pohodlne prepravovať klimatizovaným samojazdiacim metrom. Premáva každú chvíľu 2 linkami, červenou a zelenou. Ďalšie tri sú vo výstavbe. Modrozelené metro jazdí iba po palmovom ostrove.

Ceny metra: 

Ako turista máš možnosť si zakúpiť z 3 typov  kariet. Kartu môžeš použiť na autobus, metro, električku.

Červená karta – Jednorázová karta. Stojí 2AED a dobiješ si na ňu kredit na jednu cestu.

Strieborná karta – Klasická prednabitá karta. Stojí 25AED z toho 6AED stojí karta a 19AED máš kredit na cestovanie. Karta je dobijateľná.

Zlatá karta – Slúži pre tých, ktorí si potrpia na triedu Gold Class. Ide o prvý vozeň s výhľadom na mesto. Je tam viac miesta. Funguje ako strieborná karta aj s tým istým poplatkom za vydanie. Rozdiel je v sume za jednu jazdu.

Modrá karta- Pre domácich s trvalým pobytom.

Ceny jazdy sa môžu líšiť:

1 zóna: červená 4 AED, strieborná 3 AED, zlatá 6 AED.

2 zóny: červená 6 AED, strieborná 5 AED, zlatá 10 AED.

3 a viac zón: červená 8,5 AED, strieborná 7,5 AED, zlatá 15 AED

POŽIČANIE AUTA:

Na požičanie auta je potrebná kópia pasu, medzinárodný vodičský preukaz a medzinárodná kreditná karta. Lacnejšie ťa vyjde objednať si auto vopred online či už cez Hertz alebo inú spoločnosť a cena začína na sume cca 200AED

DOPLNKOVÉ INFORMÁCIE

º Platba kartou je možná vo viac ako 90% podnikoch, dokonca aj v taxíkoch. Využi kartu Revolut a ušetríš na poplatkoch.

º Nezabudni zo sebou zobrať anglickú koncovku do zásuvky.

º V metre si daj pozor na prvý a posledný vagón. Prvý je iba pre držiteľov zlatej karty a posledný vagón je určený pre ženy a deti.

ČO NEZMEŠKAŤ V DUBAJI

KTORÉ MIESTA BY SI MAL URČITE NAVŠTÍVIŤ

Burj Khalifa a The Dubai Mall

Pýcha Dubaja. Najvyššiu budovu sveta, ktorú vidieť zo stoviek kilometrov, musíš jednoducho navštíviť. Hneď vedľa budovy sa nachádza obchodné centrum Dubai Mall s viac ako 400 obchodmi svetových značiek. Vo vnútri centra nájdeš všetko čo potrebuješ či už sú to spomínané obchody a reštaurácie, ulička starého mesta, ulička zlata a striebra, ktoré sú v Dubaji lacné. Fontánu, zábavne centrum, klzisko pre korčuliarov či akvárium spája vstup do najvyššej budovy sveta.

Najvyššia budova sveta je stredobodom multimiliardového projektu revitalizácie centra mesta známeho pod názvom Downtown Dubai. 

Ak sa rozhodneš užiť si výhľad zo 148 poschodia, rezervuj ticket aspoň 1-2 dni vopred online. Vyvezie ťa tam najrýchlejší výťah na svete. Vstup na vyhliadku sa nachádza na prízemí nákupného centra The Dubai Mall oproti foodcourt.

SPOJ NA METRO: Červená linka – Stanica Burj Khalifa / Dubai Mall

The Dubai Fountain

Úžasná dubajská fontána stojí priamo pred najvyššou budovou sveta Burj Khalifa. Krásny pohľad na svetelné predstavenie je z balkóna Apple Storu alebo terasy kaviarne. Počas večerných hodín je obchodné centrum preplnené turistami a taktiež okolie fontány a preto je lepšie vyraziť skôr. Počas dňa sa konajú predstavenia o 13:00 a 13:30 hod. Podvečer sa potom predstavenie začína o 18:00 a opakuje sa každú polhodinu až do 22:00. Cez víkendy (v Dubaji je to štvrtok, piatok a sobota) trvajú predstavenia ešte o hodinu dlhšie. Každé s predstavení ponúka rôzny štýl hudby či už arabský, africký alebo song americkej hviezdy ako je Whitney Houston či kráľa popu Michaela Jacksona. Veľmi pekný pohľad na tancujúcu fontánu bol do opery od Andreu Baocceliho.

SPOJ NA METRO: Červená linka – Stanica Burj Khalifa / Dubai Mall

Burj al-Arab

Najluxusnejší hotel sveta Burj Al Arab*******. V preklade Veža Arabov. Druhá najväčšia pýcha Dubaja, po najvyššej budove sveta Burj Khalifa. Hoci má oficiálne 5 hviezdičiek (maximálny možný počet), bol v tlačových správach označovaný ako prvý sedemhviezdičkový hotel na svete. S výškou 321 metrov patrí k najvyšším hotelom na svete. Nachádza sa tu 202 apartmánov. V budove nájdeš podvodnú reštauráciu, reštauráciu na vyhliadke (na 27. poschodí), kúpele, detský klub a pristávaciu plošinu pre helikoptéry. Návštevníci môžu navštíviť súkromnú pláž, jachtársky klub alebo vodný park Wild Wadi Waterpark. Hotel sa nachádza na umelom ostrove 280 metrov od pláže Jumeirah a s pevninou je spojený súkromnou cestou. Noc v takomto hoteli ťa vyjde na noc od 1 000€. 

Palm Jumeirah

Zrodil sa nápad za 2 miliardy dolárov- pretvoriť Dubaj na luxusnú turistickú destináciu. Najodvážnejší inžiniersky projekt, aký svet kedy videl zasahuje 5,5km do Perzského zálivu. Je taký obrovský, že ho možno vidieť z vesmíru. Je v tvare palmy a k Dubaju pridal až  78 km pláže a postavený iba z piesku a kameňa. Súčasťou sú nákupné pasáže, luxusné vily, reštaurácie a hotel Atlantis. Možnosť ako sa na ostrov dostať je najlepšie taxíkom. Metro nieje prepojené.

DUBAI MARINA

Dubai Marina je bohatá obytná štvrť známa nákupným centrom The Beach at JBR. Je to oddychový komplex s reštauráciami pod holým nebom a piesočnými plážami vhodnými na oddych. Pobrežnú promenádu Dubai Marina Walk lemujú moderné kaviarne a jednodňové stánky s remeselnými výrobkami, zatiaľ čo nákupné centrum Dubai Marina Mall je plné bežných aj luxusných módnych značiek. Obrovským umelo-vytvoreným prístavom, ktorý ponúka rôzne aktivity, napr. jazdu na vodnom skútri či potápanie, sa plavia honosné jachty.

Ceny v tejto lokalite: Tri čaje a šiša (vodná fajka) nás vyšla v podniku Piccolo na 40€ (160 AED) pre tri osoby. Jedlo na pláži vo fastfoode (menu) na osobu 6,50€ (25 AED)

SPOJ NA METRO: Červená linka – Stanica Dubai Marina

SKI DUBAI V OBCHODNOM CENTRE Mall of the Emirates

Úžasná lyžovačka priamo pod dubajským slnkom! Ski Dubai je krytý lyžiarsky areál s 22 500m² lyžiarskej plochy. Je súčasťou obchodného centra Mall of Emirates, jedného z najväčších nákupných centier na svete.
Krytý areál vytvára dojem 85 metrov vysokej hory s 5 rôznymi obtiažnosťami lyžovania. Nachádza sa tu tiež prvá čierna zjazdovka a koryto pre snowboardistov. 

Stredisko je otvorené počas celého roka od 10:00 do 22:00 a cena na osobu je 60€ na 2 hodiny. 

Na vrchol hory sa dostanete štvorsedačkovou lanovkou alebo vlekom. V polovici lanovky je umiestnená reštaurácia Avalanche Café so skvostným výhľadom na celý areál. Plochu 300m² areálu tvorí Snow Park, kde sa nachádza ihrisko so sánkarskými dráhami, ľadová kĺzačka, šplhacia veža, strelnica na snehové gule, ale tiež aj ľadová jaskyňa a 3D kino.

SPOJ NA METRO: Červená linka – Mall of The Emirates

LEGOLAND® Dubai

Legoland Dubai Resort je rodinný zábavný park otvorený od 31. októbra 2016. Je to prvý legolandský park na Blízkom východe, ktorý bol siedmym na celom svete. 

Je určený výhradne na pobavenie rodín s deťmi vo veku 2 – 12 rokov. Nachádza sa tu viac ako 40 atrakcií a predstavenia inšpirované LEGO®. 

OLD SOUK / Dubai Creek

Neoddeliteľnou súčasťou je aj návšteva starého mesta. Dubaj je mesto s bohatou históriou a tradíciou, čo okamžite pochopíš, keď navštíviš historické osídlenie Al Bastakiya. Zhluk hlinených domov, ktoré reprezentujú pôvodnú arabskú architektúru nájdeš medzi brehmi prírodnej mestskej zátoky Dubai Creek a pevnosťou Al Fahid Fort.

Nasadni na loďku Abra a prevez sa historickým mestom. Kľudne aj z jedného brehu na druhý. Na každom brehu nájdeš typické trhy rôznych šperkov, korenín a suvenírov. Aj tu platí pravidlo zjednávať. Určite navštív trhovisko Deira Gold Souq. 

Vychutnaj si čaj na terase  kaviarne a sleduj rušný život, ktorý na tomto mieste dýcha históriou.

SPOJ NA METRO: Zelená linka – Stanica Al Fahidi alebo Al Ras.

Tieto dve časti predeľuje prieliv, ktorý je možný prejsť loďkou z jednej strany na druhú za pár dirhamov.

Ak cestuješ červenou linkou, je potrebné na stanici BurJuman prestúpiť na zelenú linku.

Dubai Miracle Garden / Dubai Butterfly Garden

Záhrada Dubai Miracle Garden je v prevádzke od Októbra do Apríla a zostáva uzavretá od Mája do Septembra z dôvodu vysokých teplôt s priemernou teplotou 40 ° C, čo neprispieva k pozorovaniu kvetov. Je to najväčšia prírodná kvetinová záhrada na svete s viac ako 50 miliónmi kvetín a 250 miliónmi rastlín. Vstupné do tejto záhrady, kde môžete nájsť aj postavičky od Walta Disneyho v tvare kvetov je 15€ (60 AED). Otvorené je každý deň od 9:00 do 18:00. V strede sa nachádza terasa s výhľadom na park a lietadlo Emirates z kvetov. 

Kúsok od Miracle Garden sa nachádza Butterfly Garden v preklade motýlia záhrada. Je to najväčšia krytá motýlia záhrada na svete s viac ako 15 000 motýľmi z približne 26 druhov. Otvorené od 9:00 do 18:00 a vstupné je od 3 rokov 13,50€ (55 AED).

Dubai Frame

Dubai Frame pripomína gigantický rám obrazu a je vysoký až 150 metrov. Nová atrakcia v metropole Dubaja rozdeľuje mesto akoby na starý Dubaj, v okolí mestskej zátoky Dubai Creek a nový Dubaj v blízkosti najvyššej budovy sveta Burj Khalifa a rušného bulváru na ulici Sheikh Zayed Road. Aj toto miesto má svoju otváraciu dobu a to denne od 10:00 do 19:00. Cena vstupného je 15€ (60 AED)

SPOJ NA METRO: Červená linka – Stanica Al Jafiliya

GLOBAL VILLAGE

Tématický park, kde na jednom mieste nájdeš ukážky známych budov, sôch a iných zaujímavostí z viac ako 75 krajín sveta. Krajiny tu okrem toho majú svoje stánky s typickým tovarom, suvenírmi a jedlom. Každá krajina je oddelená a vstup do nej lemuje vysoký oblúk. Nájdeš tu tiež kolotoče, ukážky tradičných remesiel a na pódiách predstavenia umelcov daných krajín. Behom pár hodín som navštívil veľkú časť sveta. Ochutnal som jogurtové paličky z kozieho mlieka v Sýrií a nakúpil v Africkej časti suveníry. Bosna a Hercegovina a balkánske štáty tu mali tiež svoje zastúpenie. Vstup do zábavného parku stál 3€ (12 AED)

VIAC O TOMTO PARKU SI PREČÍTAJ V SAMOTNOM ČLÁNKU

Dubai Desert

Zaži púštne Safari! Jazda na ťave, dunovanie dún na štvorkolkách či džípoch. Nočné Safari ponúka noc s výhľadom na hviezdy a ubytovanie v nočných stanoch s večerou a raňajkami s výhľadom na vychádzajúce slnko. Zážitok na celý život! Dubajskú púšť musíš jednoducho zažiť!

Túto atrakciu ponúka veľké množstvo webov, ten oficiálny a najlepšie hodnotený Tripadviserom je Desert Safari Dubai. Je dobre si to rezervovať online a hlavne skontrolovať dostupné časy.

Balloon Adventures Dubai

Najkrajší výhľad zažiješ keď východ slnka vrhá rôzne odtiene na nedotknuté púštne duny. Je to obľúbená atrakcia, ak si chceš vychutnať krásny výhľad a zároveň užiť východ slnka. Nepatrí to medzi lacné záležitosti, ale stojí to určite za to.

Pristátím toto dobrodružstvo ešte nekončí. Po ukončení letu sa pôjdeš pozrieť do beduínského tábora, kde bude na teba čakať luxusné raňajky. Losos, kaviár či čerstvé ovocie a zelenina. Cena na osobu začína pri sume okolo 300€.

Čekni Tripadvisor a nájdeš veľa ponúk. Určite bude medzi nimi aj let helikoptérou, ktorý je rozdelený na rôzne okruhy po Dubaji. 

PLÁŽE DUBAJA

Dubaj je obdarený dlhými úsekmi zlatých pieskov, ktoré si môžete vychutnať bezplatne.

Jumeirah Beach – Nachádza sa pri Burj Al Arab a je jednou z najobľúbenejších pláži v Dubaji. Vhodná je aj pre rodiny s deťmi. Je to rušné miesto s reštauráciami, kaviarňami, obchodmi a veľkým parkom. K dispozícii sú sprchy a verejné záchody.

Sunset Beach – Hneď vedľa známej Jumeirah Beach nájdeš pláž Sunset Beach s budovou Burj Al Arab a Perským zálivom v pozadí. Sú tu dobré podmienky pre surfistov.

Marina Beach – Pri pláži vedie promenáda s mnohými obchodmi. Mnoho ľudí prichádza na pláž Marina, aby si oddýchli a bavili sa. Jedlo poskytované reštauráciami je v primeranej cene a pláž je v noci krásna. V blízkosti pláže sa môžete venovať cyklistike a skateboardovaniu. 

Al Mamzar Beach Park – Nachádza sa na periférii Dubaja oproti susednému emirátu Sharjah. Park je mimoriadne obľúbený medzi turistami rovnako ako domácim obyvateľstvom. Vďaka rozsiahlym trávnatým plochám s bujnou vegetáciou a čistým plážam so svetlobielym pieskom je toto miesto ideálne na kúpanie, piknik a celodenný relax. 

Nasimi Beach – Jedná sa o plážový bar a reštauráciu pri rezorte Atlantis The Palm. Mladí ľudia obľubujú tento bar, kde robia skvelé miešané nápoje. Pláž je platená a ponúka plážový servis vrátane súkromných kabín. Sú tu aj miesta, kde sa dá grilovať, volejbalové ihrisko a zábava s dj-om.

JBR Open Beach – Plážový komplex The Beach at JBR sa rozprestiera na úseku medzi hotelmi Hilton Jumeirah Beach a Sheraton Beach Resort, paralelne s populárnou promenádou The Walk. Nový development v letovisku Dubai Marina pozostáva z pavilónov s obchodmi, reštauráciami a kaviarňami. Všetci návštevníci majú k dispozícii udržiavanú verejnú pláž, šatne, sprchy, sociálne zariadenia, parky, športoviská a bežeckú dráhu.

0 0 hlasovanie
Hodnotenie článku
3 Komentáre
Inline Feedbacks
View all comments

I enjoy reading your blog. Your post is interesting and enjoyable. 

I think this is an informative post and it is very helpful and knowledgeable. So I want to thank you for your efforts in writing this article. All content is well thought out. Thank.<a href=”https://thedesertsafaridubai.com/”>desert safari dubai</a>

This is a great feature, so much so that you give it and give it away for nothing. Our article has generated a lot of positive interest. Desert safari Dubai price

Zdielať článok

Instagram

Najnovšie články

Facebook

Moje promo kódy

© SrdcomDobrodruh - Všetky práva vyhradené
3
0
Chcem napísať komentár x
()
x